Reklama

Siły zbrojne

Brazylia szuka armatohaubic na kołach

Fot. Selvejp/GNU 1.2
Fot. Selvejp/GNU 1.2

Brazylijska armia planuje modernizację swojej artylerii dalekiego zasięgu i ma zamiar nabyć w ramach programu VBCOAP 36 samobieżne kołowe armatohaubice kal. 155 mm.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W tym celu dowództwo logistyki armii brazylijskiej zwróciło się z prośbą o informacje od producentów, którzy mogą dostarczyć tego typu systemy artyleryjskie. Według informacji podanych przez serwis opex360.com wśród nich miałyby się znaleźć takie firmy jak:

  • Nexter (Caesar NG)
  • Elbit Systems (ATMOS 2000)
  • BAE Systems (Archer)
  • Nornico (SH15)

Brazylijskie Ministerstwo Obrony przewiduje dwie fazy tej procedury: pierwsza będzie polegać na pozyskaniu dwóch egzemplarzy armatohaubic w celu przeprowadzenia oceny pojazdów pod kątem spełnienia wymagań techniczno-operacyjnych. Następnie zostanie zgłoszony drugi kontrakt, w ramach którego zostaną pozyskane pozostałe 34 AHS. Okres dostarczania ich został określony aż na 8 lat. Planowany jest transfer technologii do kraju przy pozyskiwaniu armatohaubic lub rekompensaty przemysłowe, jeżeli nie będzie możliwy satysfakcjonujący offset.

Reklama

Czytaj też

Caesar NG jest ulepszoną wersją kołowej armatohaubicy Caesar, ale wykorzystuje to samo działo kalibru 155 mm/L52 zamontowane na podwoziu ciężarówki. Maksymalna donośność określana jest na 40 km przy użyciu standardowej amunicji. W lutym 2022 r. francuska firma Nexter zdobyła kontrakt na opracowanie systemu artyleryjskiego Caesar 6X6 nowej generacji (NG) dla armii francuskiej

Projekt nowego 6X6 Caesar NG będzie miał taką samą konfigurację jak poprzednie wersje, ale będzie zawierał nowe ulepszenia w zakresie ochrony i mobilności. Zastosowane w nim nowe podwozie firmy Arquus napędzane jest nowym mocniejszym silnikiem o mocy 460 KM zamiast 260 KM. Będzie również wyposażone w nową automatyczną skrzynię biegów. Wśród nowych ulepszeń Caesar NG znalazło się również nowe oprogramowanie sterujące ostrzałem, system łączności radiowej Contact oraz system zagłuszania łączności Barage francuskiej firmy Thales.

Czytaj też

CAESAR 6x6 przeznaczony dla belgijskich artylerzystów
CAESAR 6x6 przeznaczony dla belgijskich artylerzystów
Autor. Belgijskie Ministerstwo Obrony

ATMOS 2000 to 155 mm kołowa samobieżna haubica montowana na ciężarówce, zaprojektowana przez izraelską firmę Soltam Systems jako prywatne przedsięwzięcie. Pierwsze informacje o pojeździe pojawiły się w 2001 roku. Jest to ulepszona wersja standardowego ATMOS-a. ATMOS 2000 został opracowany przez Soltam Systems i jest przeznaczony głównie na rynek eksportowy, chociaż został już zademonstrowany Siłom Obronnym Izraela. Jest on obecnie produkowany i sprzedawany przez izraelską firmę Elbit Systems.

Czytaj też

ATMOS 2000
ATMOS 2000
Autor. Elbit System

Archer to 155 mm armatohaubica samobieżna na podwoziu kołowym. Działo zostało opracowane na bazie rozwiązań ciągnionego systemu FH77 BW L52, posiada lufę o długości 52 kalibrów. Według informacji BAE Systems Archer może strzelać pociskami do zwalczania celów opancerzonych BONUS na odległość do 35 km, amunicją konwencjonalną do 40 km, a precyzyjnie naprowadzaną amunicją Excalibur na odległość przekraczającą 50 km. Zautomatyzowane magazyny mogą pomieścić różne typów amunicji i ładunków modułowych potrzebnych do wsparcia dowolnej misji. Archer jest wyposażony w cyfrowy system dowodzenia, kontroli i kierowania ogniem i może być transportowany za pomocą samolotu A400M.

Operatorzy kontrolują cały system działa z bezpiecznej opancerzonej kabiny. W ciągu zaledwie 20 sekund pojazd może się zatrzymać i wystrzelić swój pierwszy pocisk. Po zakończeniu misji ogniowej Archer jest w stanie przejść do pozycji marszowej w ciągu 20 sekund. W mniej niż dwie minuty armatohaubica może wystrzelić sześć pocisków i przemieścić się, podczas gdy załoga pozostaje w opancerzonej kabinie.

Czytaj też

Archer. Fot. Stridsvagn122/CC BY-SA 4.0
Archer. Fot. Stridsvagn122/CC BY-SA 4.0

SH15 to chińska samobieżna armatohaubica kal. 155 mm osadzona na podwoziu ciężarówki 6x6. Amunicja używana w tym systemie jest zgodna ze standardami NATO, zatem może być używana także w tym systemie artyleryjskim. Maksymalna donośność pocisku wystrzelonego z działa AH-2 określono na 53 km, jednak tylko przy użyciu pocisku z gazogeneratorem. Ponadto SH15 może korzystać z rodzimej precyzyjnie naprowadzanej amunicji, opartej na rosyjskiej technologii pocisków naprowadzanych laserowo w Krasnopol. Chiny uzyskały możliwości produkcyjne tego rodzaju efektora koniec lat 90. XX wieku i miały one z powodzeniem opracować własny rodzaj amunicji precyzyjnej. SH-15 jest napędzany silnikiem Diesla o mocy 400 KM i stosunku mocy do masy 15,68 KM/tonę. Platforma jest wyposażona w hydropneumatyczny system zawieszenia, który można zablokować po przejściu do pozycji ogniowej.

Czytaj też

Kołowa armatohaubica SH15.
Kołowa armatohaubica SH15.
Autor. Pakistan Defense Journal
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (1)

  1. piotr04

    Transfer technologii albo offset przy zakupie 34 sztuk ? To niepoważne jest :) To tak jakby Polska zakupiła 34 AHS K9 i transferu technologii się domagała :)

Reklama