Reklama

Siły zbrojne

Brazylia poszukuje wozów wsparcia ogniowego

Autor. Andre Gustavo Stumpf Filho/Wikimedia/CC BY 2.0

Brazylijska armia opublikowała zapytanie ofertowe w sprawie zakupu kołowych wozów wsparcia ogniowego, które najprawdopodobniej staną się częściowym (a w późniejszym czasie całościowym) następcą EE-9 Cascavel.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Całe postępowanie jest w ramach programu VBCR-Cav MSR 8×8, który przewiduje nabycie na potrzeby armii 98 wozów będących "średnimi bojowymi wozami kawalerii". W praktyce oznacza to kupno wozów wsparcia ogniowego. Dodatkowo w ramach postępowania istnieje prawo opcji zwiększające zamówienie do 221 pojazdów. Ponadto poza samymi pojazdami mają zostać dostarczone systemy szkolenia, symulatory i pakiet logistyczny. Przedstawione oferty mają być rozpatrzone do dnia 7 października 2022 roku, wtedy to nastąpi ogłoszenie zwycięskiego produktu. Do postępowania przystąpić mogą jedynie przedsiębiorstwa, których oferowany produkt jest co najmniej w początkowej fazie produkcji, co ma zapewne zapobiec wielu problemom związanych z eksploatacją.

Czytaj też

Uzbrojenie nowych wozów ma stanowić armata 105 lub 120 mm zgodna ze standardem NATO, umieszczona w pełni obrotowej wieży z możliwością podnoszenia i opuszczania uzbrojenia głównego w zakresie od 5° do 16°. Załogę ma stanowić przynajmniej 3 żołnierzy. Pojazd ma być wyposażony w zapasowy celownik optyczny niezależny od systemu kierowania ogniem. Wymiary pojazdu mają nie przekraczać wymiarów 8,65x3,55x,3,7 metra. Maksymalna dopuszczalna masa pojazdu to 40 ton. Oznacza to, że wóz może posiadać znaczne opancerzenie względem np. swojego poprzednika.

Reklama

Komisja weryfikacyjna programu będzie oceniać oferty według 28 kryteriów związanych m.in. z zabezpieczeniem logistycznym czy propozycją offsetową, która ma wynieść 100% wartości umowy. Rozważa się także rozwiązanie programu w ramach umowy międzyrządowej.

Czytaj też

Firmy, które już wyraziły zainteresowanie, to między innymi włoskie konsorcjum Iveco-Oto Melara(Centauro II); General Dynamics European Land Systems (LAV 700); oraz China North Industries Group Corporation Limited, czyli NORNICO (ST1). Program pozyskania nowych kołowych wozów wsparcia ogniowego ma być połączony z modernizacją połowy floty obecnie posiadanych EE-9. Mowa zatem o 200 wozach z 400 znajdujących się w linii. Obecnie pojazdy te nie spełniają powierzonych im zadań, zważywszy już na wiekowość samej konstrukcji, przestarzałe uzbrojenie główne i niewystarczającą ochronę załogi.

Reklama

Komentarze (1)

 1. Zawisza_Zielony

  Ciekawe czy PGZ złoży ofertę z ROŚKIEM i 105 Cockerill

  1. Chyżwar

   Niby jakim cudem? Nie wiesz o perturbacjach z Patrią?

  2. Valdore

   @Chyżwar, nawet jakby złozyli to w starciu z Centauro 2 szanse sa mizerne.

  3. Chyżwar

   @Valdore Fakt. Trzeba przyznać, że Centauro 2 się Włochom bardzo ładnie udał.

Reklama