Siły zbrojne

Anakonda-20: Logistycy z Wielkopolski w Orzyszu

Fot. st. szer. Patryk Szymaniec
Fot. st. szer. Patryk Szymaniec

Batalion logistyczny 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza bierze udział w ćwiczeniach Anakonda-20 od momentu ich rozpoczęcia.  Na terenie Ośrodka Poligonowego w Orzyszu wielkopolscy logistycy przygotowują m.in. rejon realizacji ćwiczenia do pełnego zabezpieczenia biorących w nich udział żołnierzy i techniki wojskowej.

Jak poinformował oficer prasowy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, już 3 czerwca br. jeszcze przed przerzuceniem głównych sił brygady, pierwsze kolumny logistyczne wyruszyły w kierunku poligonu. Zadaniem logistyków, którzy zawsze mają pełne ręce roboty, a ich służba często wydaje się lżejsza i mniej atrakcyjna niż zmotoryzowanych, było przygotowanie i zabezpieczenie terenu, zaplecza i środków do pozostałych pododdziałów brygady. Posługując się nomenklaturą obrazową, logistycy budują pośrodku zupełnie niczego, wśród lasów i łąk namiotowe miasteczko, które z dnia na dzień staje się samowystarczalne, zapewniając „wikt i opierunek”.

Obozowisko jest przygotowane do funkcjonowania i odtworzenia zdolności bojowej dla blisko sześciuset żołnierzy, w pełnym zakresie. Wszystko po to, aby mogli tutaj odpocząć i przygotować się do właściwego wykonywania zadań. Rozbudowane urządzenia logistyczne są w stanie wyżywić żołnierzy, zabezpieczyć sanitarne i medycznie, a specjaliści remontowcy z całą pewnością usprawnią i zatankują każdy sprzęt

- dowódca batalionu logistycznego 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej ppłk Paweł Płachta
image
Fot. st. szer. Patryk Szymaniec

Pierwsza faza ćwiczenia Gepard-20/Anakonda-20 oprócz przemieszczenia na dużą odległość to gros pracy dla logistyków. Działają na długo przed wszystkimi, ale i w trakcie pracują jak w ukropie. Część posiłków jest przygotowywana na miejscu, część jest gotowana przez naszych kucharzy w oparciu o infrastrukturę stałą w pobliskich jednostkach. Ich praca zaczyna się bardzo wcześnie rano, ponieważ już około godziny 5.00 muszą być gotowości do transportu i przygotowania śniadania. Pierwsi żołnierze na punkcie żywienia „stołówce” zjawiają się już ok. godz. 6.00.

Codziennie do przygotowania trzech posiłków zużywamy blisko 1000 litrów wody, około 200 kilogramów ziemniaków lub kaszy, ponad 200 kilogramów mięsa i wędlin, tyle samo też pieczywa oraz ponad 100 kilogramów nabiału w różnej postaci. Za żywienie żołnierzy Wielkopolskiej Brygady odpowiada niespełna 50 żołnierzy oraz pięć specjalistycznych pojazdów. [...] Dzień kończymy w okolicach godziny 21.00, sprzątając i porządkując miejsca pracy, szybki sen, regeneracja i od rana cykl się powtarza.

st.chor. sztab. Piotr Dejewski

W obliczu pandemii ogromną rolę odgrywa także służba medyczna, która zapewnia kompleksowe zabezpieczenie epidemiologiczno-sanitarne. Analogicznie prezentuje się kwestia napraw i obsługi sprzętu, wszystko odbywa się na specjalnie przygotowanych do tego polowych ciągach obsługowych. Bez kompleksowego, wieloaspektowego zabezpieczenia ćwiczenia Anakonda-20, podobnie jak każde inne większe przedsięwzięcie wojskowe, nie miałoby racji bytu.

Komentarze