Reklama

Siły zbrojne

Amerykańskie Herculesy i Thunderbolty w Polsce

Fot. Staff Sgt. Jarad A. Denton/USAF.
Fot. Staff Sgt. Jarad A. Denton/USAF.

Do 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu przyleciały amerykańskie samoloty transportowe C-130 Hercules oraz maszyny wsparcia wojsk lądowych Fairchild A-10 Thunderbolt II - podaje Dowództwo Generalne Sił Zbrojnych.

Herculesy przez najbliższych kilka tygodni wykonywać będą loty w ramach kolejnej rotacji Aviation Detachment. Pochodzą z 86th Airlift Wing w Ramstein (Niemcy) oraz 302d Airlift Wing z Peterson Air Force Base (Colorado, USA). Podobnie, jak w poprzednich rotacjach, lotnicy wykonywać będą loty w dzień i w nocy (w tym z wykorzystaniem gogli noktowizyjnych), lądowania na pasie trawiastym oraz o ograniczonych rozmiarach, a także zrzuty ładunków i desantowanie żołnierzy - informuje Dowództwo Generalne Sił Zbrojnych.

Większość zadań wykonywana będzie w ugrupowaniu mieszanym, przy wykorzystaniu aż trzech wersji samolotu (tzn. wariantów „J” i „H” - maszyn amerykańskich, oraz polskiego w wersji „E”). Loty odbywać się będą nad Polską, w szczególności w rejonach poligonów i stref pilotażu.

Amerykańskie samoloty transportowe C-130 Hercules biorą udział w rotacyjnych ćwiczeniach w Polsce w ramach Aviation Detachment podobnie, jak myśliwce F-16. Zakres szkoleń został rozszerzony w związku z kryzysem na Ukrainie. W Powidzu rozmieszczono także maszyny szturmowe A-10 Thunderbolt II, które będą wykonywać działania w ramach operacji Atlantic Resolve.

Reklama

Komentarze (1)

  1. gość

    A jakiś kapelan był podczas ceremonii przywitania naszych najbliższych i wygląda na to, że jedynych sojuszników ???????

Reklama