Reklama

Siły zbrojne

Rosja: Mniej okrętów podwodnych z rakietami Kalibr

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że do 2025 roku zamierza zmodernizować cztery okręty projektu 949A typu Antej (według NATO typu Oscar II), które zamiast rakiet przeciwokrętowych dalekiego zasięgu systemu S-700 „Granit” mają otrzymać rakiety systemu „Kalibr”. Rosjanie ograniczyli więc swoje plany o połowę. Pierwotnie chcieli bowiem przebudować wszystkie osiem jednostek typu Antej.

Informacja o zamianie głównego systemu uzbrojenia na atomowych, uderzeniowych okrętów podwodnych typu Antej została ujawniona już w marcu br. przez rosyjskiego wiceministra obrony Jurija Borisowa. Teraz Borisow ujawnił wizytując zakłady stoczniowych DWZ „Zwiezda” w Bolszoj Kamienie, że do 2025 r. planowana jest modernizacja czterech takich jednostek, będących na stanie Floty Pacyfiku.

Zaplanowano ich remont i modernizację: stare rakiety „Granit” zostaną zastąpione przez system „Kalibr”, który dobrze pokazał się w konflikcie syryjskim. Poza tym będzie wymieniona część ogólnookrętowego wyposażenia pokładowego, przez co okręt w starym kadłubie będzie stanowił nową jakość”. Przypomnijmy, że wcześniej informowano m.in. o planach wymiany sprzętu nawigacyjnego oraz systemów podtrzymujących życie

Borisow ujawnił, że obecnie jest prowadzona modernizacja jednostki „Irkuck”, która ma się zakończyć w 2021 roku. Według rosyjskiego wiceministra obecnie uzgadniana jest modernizacja jeszcze trzech okrętów podwodnych typu Antej w ramach obowiązującego planu modernizacji sił zbrojnych 2018 - 2025 lat.

Specjalnie w tym celu realizowana jest również przebudowa zakładów stoczniowych „Zwiezda”. Planowana jest tam m.in. wymiana dźwigów i suwnic. Borisow obiecywał, że dzięki temu „zakład będzie budować plejadę statków, w tym jednostek pozwalających na korzystanie z północnego szelfu kontynentalnego - gazowce i statki pomocnicze. Mamy też plany, aby korzystać z nowych możliwości zakładu do budowy dużych statków do floty pomocniczej Ministerstwa Obrony”.

Informacja o przebudowie Antejów oznacza, że Rosjanie ograniczają swoje wcześniejsze plany, które jeszcze przed trzema miesiącami zakładały przebudową wszystkich ośmiu okrętów podwodnych projektu 949A. Nie wiadomo, czy ograniczenie planów modernizacji o połowę - do czterech jednostek jest podyktowane brakiem środków finansowych czy też chęcią większego skupienia się na wprowadzaniu atomowych okrętów podwodnych nowej generacji projektu 885 typu „Jasień”.

Przypuszcza się, że takie ograniczenie może być wynikiem oceny kosztów przebudowy poszczególnych jednostek. Należy bowiem pamiętać, że projekt jednostek projektu 949A powstał w czasach Zimnej Wojny i w dużej części wynikał z właściwości dostępnych wtedy systemów uzbrojenia. Każdy z Antejów był wiec specjalnie przygotowany do przenoszenia 24 rakiet przeciwokrętowych systemu P-700 „Granit”, które były zbudowane w starej technologii i przez co wymagały dużej przestrzeni. To dlatego są to jednostki o wyporności podwodnej ponad 24000 ton, a więc największe w swojej klasie, jakie kiedykolwiek zbudowano na świecie.

Usunięcie rakiet P-700 oraz zainstalowanie w to miejsce o wiele mniejszego „przestrzennie” systemu „Kalibr” mogło się okazać jednak zbyt kosztowne jak na możliwości finansowe rosyjskiej marynarki wojennej. Dodatkowo należy pamiętać, że Anteje mogą zabierać o wiele więcej Kalibrów niż Granitów (prawdopodobnie ponad dwukrotnie więcej) więc zwiększą się również koszty uzbrojenia potrzebnego, by zapewnić pełną siłę ognia dla każdego okrętu.

Reklama

Komentarze (4)

 1. seso

  Okręty projektu 949A w połowie lat 20-tych będą mieć 29-37 lat. Taki sprzęt nadaje się ze względu na zużycie WSZYSTKICH elementów na złom, a nie do modernizacji. Można to modernizować ale koszty mogą przewyższyć budowę nowej jednostki. Pewnie rozgrzebią jeden okręt, zauważą że znacznie niedoszacowali koszty prac , zawieszą remont, a po kilku latach ogłoszą złomowanie "remontowanej" ze względu na nieopłacalność modernizacji jednostki. Na razie szumnie ogłaszana modernizacja okrętów typu 945 zakończyła się wycofaniem pierwszej rozpoczętej jednostki, a pierwszy modernizowany typ 971 K-328 Leopard stoi w modernizacji od 2011 i końca prac nie widać. Z modernizacją 949A podobnie, Kalibry miały być już na 4 jednostkach do 2020 roku, a jest tylko remont zamiast modernizacji i Granit zamiast Kalibra.

 2. PO- lanski

  Rosjanie a właściwie Szojgu oraz prezydent Putin - mocno unowocześniają armię ale i gospodarkę . I z tym muszą się liczyć nasi sztabowcy z MON ? Jakie wnioski wyciągną - ano dalej nie wiemy , fakt że WOT już powołane to i ja mogę spokojnie spać , ale czy ten po Radziecki złom jakim dysponuje nasze kochane wojsko uprzedzająco zniweluje przewagę uzbrojenia rosyjskich pułków czy wręcz całą armię z pod znaku FR ? W Waeszawie odbywają się chyba jakies narady typu my zaatakujemy Kaliningrad a czym może nam odpowiedzieć wojsko stacjonujące w tym obwodzie - tymi paroma iskanderami czy innym sprzętem ? Przecież nasi są wspierani przez tak dobrze zasłużoną w boju armię amerykańską i lidera na całym globie który tak dzielnie utrzymuje pokój w każdej części świata . Który przywożąc najlepszy sprzęt oraz nowoczesne uzbrojenie jest w stanie nam pomóc w razie napaści ze strony wirtualnego wroga . Już Rosjanie napadli na żołnierzy z niemiec na litwie . A to może być początek jakieś wielkiej akcji typu GLIWICE czy GDAŃSK - KTO to WIE ????

  1. jarek

   Z tym unowocześnianiem gospodarki w bolszewii to pojechałeś. Rosyjska gospodarka jest w stanie dokonać postępu tylko dzięki zakupowi technologii na zachodzie, a z tym jest obecnie duży problem (sankcje). Recesja też nie pomaga. W dodatku centralistyczny i skorumpowany system władzy nie sprzyja modernizacji. Rosja jest w stagnacji i traci dystans do Zachodu. Unowocześnianie armii idzie im o wiele lepiej, chociaż w wielu dziedzinach w porównaniu z Zachodem, przepaść się pogłębia. Mam na myśli zwłaszcza lotnictwo - nowoczesnych samolotów jest zatrważająco mało, sprzęt radarowy przestarzały, rakiety powietrze-powietrze to poziom lat 90tych, W wojskach pancernych jest bardzo źle. Modernizacja T72 przedłuża ich żywotność, ale sami Rosjanie zdają sobie sprawę, że to tylko odroczenie terminu, zapas nowoczesnych pocisków manewrujących i ogólnie amunicji precyzyjnej jest żenująco mały, itd. itp.Tylko w jednej dziedzinie są naprawdę do przodu - pociski ICBM. Tyle, że w przypadku wojny w Europie będą bezużyteczne.

 3. halny

  Żeby nie było… że następna połowa dostanie Cyrkony i dlatego okrojenie o połowę. Dziś podano informację, że zakończono pomyślnie testy i pocisk jest gotowy do produkcji i to o 2 do 4 lat wcześniej niż obliczali Amerykanie.

  1. Polanski

   Żeby jeszcze całą gospodarkę mieli tak innowacyjną.

  2. Davien

   To może niech w końcu pokażą ten pocisk, anie tylko wizerunki hinduskiego BrahMosa II i amerykańskiego X-51 pokazują jako 3M22. Ostatnio za Cirkona robił Oniks.

 4. jędruś z ....

  Czyli można domniemywać iż stare zamienią na nowsze i specjalnie dostosowane do ataku bardziej mobilnymi pociskami - pytanie czy to głowice konwencjonalne albo atomowe ? Tu bym się skupił na informacji w tym kierunku . Pocisk ale jaka głowica ?

Reklama