Przemysł Zbrojeniowy
Turecki kuzyn Kraba rozwija się
Turecki przemysł obronny podzielił się planami dotyczącymi dalszego rozwoju armatohaubic samobieżnych T-155 Fırtına, które są eksploatowane przez Tureckie Wojska Lądowe.
Najnowsze projekcje zakładają wyprodukowanie kolejnych 140 armatohaubic samobieżnych T-155 Fırtına II. Do tej pory do Tureckich Wojsk Lądowych (Türk Kara Kuvvetleri) dostarczono łącznie ponad 280 sztuk T-155 Fırtına I. Pojazd powstał jako tureckie rozwinięcie koreańskiej K9 Thunder. Użytkownikowi przekazano też 22 egzemplarze zmodernizowanej T-155 Fırtına II. Ale sama produkcja to nie koniec długoterminowych projektów rozwojowych, które stawia przed sobą sektor obronny Republiki Turcji.
🔴Toplamda 140 adet Yeni Nesil FIRTINA Obüsü üretilecek. 2025’ten itibaren yerli güç grubuna geçilecek.
— SavunmaSanayiST.com (@SavunmaSanayiST) December 27, 2024
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Yeni nesil Fırtına obüsleri, şu an envanterde olan modellere kıyasla pek çok avantaja sahip. Yürütülen çalışmalar neticesinde obüslerimizin hem beka… https://t.co/XMCUwdXog0 pic.twitter.com/9P7Pr7kcBX
Kolejnym etapem jest wymiana zespołu napędowego. Obecnie stosowany jest powerpack z silnikiem MTU MT 881 Ka-500. Motor o ośmiu cylindrach w układzie widlastym generuje 1000 KM. Jest produkowany na licencji w Republice Korei przez firmę STX Engine (to samo przedsiębiorstwo dostarcza też zespół napędowy do polskiej AHS Krab). Podobnie jest z przekładnią Allison X1100-5A3 z 4 przełożeniami do przodu i 2 do tyłu, którą na amerykańskiej licencji wytwarza koreańskie przedsiębiorstwo SNT Dynamics.
Czytaj też
Teraz w miejsce niemiecko-amerykańskiego zespołu napędowego ma być stosowany turecki odpowiednik o nazwie Utku, który opracowuje BMC Power. Składa się z silnika wysokoprężnego V8 o tożsamej mocy z motorem MTU oraz przekładni z 6 przełożeniami do przodu i 2 do tyłu. Utku jest blisko spokrewniony z powerpackiem o nazwie Batu opracowywanym na potrzeby czołgu podstawowego Altay.
skition
Turcy okazali się być bardzo silną armią z wysoko rozwiniętym przemysłem zbrojeniowym.