Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosyjska flota szykuje się do walki z dywersją

Prototypowy kuter przeciwdywersyjny typu Graczonok. Fot. Defence24.pl
Prototypowy kuter przeciwdywersyjny typu Graczonok. Fot. Defence24.pl

W stoczni Wympieł z Rybińska zwodowano pierwszy kuter przeciwdywersyjny proj. 21980 (Graczonok) przeznaczony dla Floty Północnej (Северный флот). 

Stępka tej jednostki, budowanej pod numerem 01221, została położona w marcu 2014 r. Zgodnie z kontraktem z 20 stycznia 2014 r. w Rybińsku powstać ma sześć takich kutrów. 

Przedsiębiorstwo to jest już trzecim, po stoczniach Zielenodoskij Zawod im. A. M. Gorkowo z Zielenodolska i Wostocznaja Wierf’ z Władywostoku, zakładem budującym okręty tego typu na potrzeby wszystkich rosyjskich flot.

Łączna liczba okrętów tego typu zbudowanych, znajdujących się w budowie i zakontraktowanych to 22 sztuk (10 w Zielenodolsku, 6 w Władywostoku, 6 w Rybińsku). Natomiast w służbie znajduje się 10 jednostek, pięć we Flocie Czarnomorskiej, trzy we Flocie Oceanu Spokojnego i po jednej we Flocie Bałtyckiej i Flotylli Kaspijskiej.

(AN)

Reklama

Komentarze (2)

 1. Witel

  Jedyne co się ruskim udało to kbk AK wz 47 reszta to chłam. Smutne tylko , że twórca tego karabinka klepał biedę przez całe życie i zmarł w zapomnieniu w USA byłby bogaczem.

 2. Piotr34

  Poniewaz ZSRR tak mial ze do "obrony" uzywal jednostek spadochroniarzy i desantu morskiego wiec spokojnie zakladam ze rosyjski kuter przeciwdywersyjny to po prostu jednostka do prowadzenia dywersji.

  1. yaro

   jaka by nie była, skala nowych jednostek w tej flocie poraża, gdziekolwiek byś nie spojrzał w stoczniach pełno zamówień, może odniesiemy to do naszych stoczni ??

Reklama