Reklama

Rekord zamówień „pancernego Airbusa”. 11 mld euro w rok

Węgierski czołg Leopard 2A7HU na poligonie.
Węgierski czołg Leopard 2A7HU na poligonie.
Autor. MH Klapka György 1. Páncélosdandár / Honvedelem

Francusko-niemiecki koncern KNDS, producent czołgów Leopard 2 i haubic CAESAR, w 2024 roku otrzymał zamówienia na łączną kwotę 11,2 mld euro, czyli prawie 47 mld złotych.

Dzięki temu portfel zamówień koncernu KNDS powiększył się do 23,5 mld euro na koniec 2024 r. To wzrost o 15 procent do w stosunku do poprzedniego okresu rozliczeniowego. Podkreśla się, że po rozpoczętej jeszcze w 2015 r. konsolidacji koncern KNDS, który powstał z połączenia niemieckiego KMW i francuskiego Nextera (obecnie odpowiednio KNDS Deutschland i KNDS France), teraz ma w ofercie zarówno uzbrojenie, jak i amunicję. W praktyce chodzi na przykład o możliwość sprzedaży niemieckich wozów bojowych z francuską amunicją, by móc uniknąć zakupów środków bojowych w konkurencyjnej firmie Rheinmetall.

    Główne kontrakty, które umożliwiły taki wzrost portfela zamówień KNDS, to umowy na czołgi Leopard 2A8 w Niemczech i państwach sojuszniczych, francuski program Serval, zamówienie niemieckich haubic RCH 155 na rzecz Ukrainy (finansowane przez Niemcy) i eksportowe kontrakty na francuskie haubice CAESAR. Istotne były też zamówienia francuskiej armii na rodzinę pojazdów Scorpion, kontrakty na Boxery dla Litwy oraz amunicję i pakiety wsparcia.

      KNDS podkreśla, że w 2024 r. zwiększył zatrudnienie o 1000 osób, do 11 tys. pracowników. Zwiększane są też moce produkcyjne, chociażby poprzez zakup zakładu w Görlitz, który do niedawna służył Alstomowi do produkcji wagonów kolejowych i tramwajowych.

      Reklama
      WIDEO: Większa skuteczność. Nowa amerykańska broń w Polsce
      Reklama

      Komentarze (7)

      1. Tani2

        Te Cezary im kiepsko idą ,Dania odmówiła Maroko też ,bida. Cała nadzieja w Czechach.

        1. Davien3

          @Tani działą Ceasar schodza jak świeże bułeczki Obecnie są uzywane w 11 krajach a zamawiane w następnych.

      2. Eee tam

        No widzicie już kto zrobi Borsuka w przyzwoitych ilościach

        1. Essex

          Kto?

        2. Dudley

          Sugerujesz że KNDS kupi od nas licencję na Borsuka? Super, wreszcie polska myśl inżynierska będzie miała szansę na eksport.

        3. Davien3

          @Dudley nie kupia bo dla Niemiec to za słaby BWP a Francja postawiła na BWP kołowe

      3. Szczupak

        Władze Francusko- Niemieckiej spółki powinny postawić na.placu przed główną siedzibą pomnik Putina. Trzy dniowa operacja specjalna przyniesie im wiel.lat spokojnej działalności a akcjonariuszom stałe dywidendy.

        1. Tani2

          We mnie wiary mało,odzyskał bym gdybym usłyszał że Helmuty utworzą nową Brygadę Pancerną. To przecież tylko 100 czołgów. Ciekawe czy za rok będzie o tym ktoś jeszcze pamiętał.

        2. Davien3

          @Tani do tej brygady te czołgi najpierw muszą powstać a nie jak w Rosji wyciągają archaiczne T-54

      4. Buczacza

        Powoli spełnia się czarny scenariusz dla mosskowi...

      5. szczebelek

        A poprzez europejskie prawo chcą uzyskać jeszcze większe kontrakty. Ciekawe ile do kieszeń KE i EPL wsadziły KNDS i RM ? 😅😅😂

        1. mick8791

          Jakie młotku europejskie prawo? Ono nie zostało zmienione! Została przeznaczona pula 150 mld Euro jako dodatkowa kasa na zbrojenia. I zapewniam Cię, że każde państwo będzie się starało jak najwięcej tej kasy wydać u siebie. Polska no planuje tak wydać 90% kasy, którą otrzyma!

      6. Zbyszek

        Z danych wynika że uśrednione zdolności produkcyjne to ok 8 mld euro na rok. Czas realizacji zamówień to 3 lata. Jest to średnia, więc można szacować że 90% zamówień może być realizowane w ok rok do 5. Jest to dobry wynik. Zastanawia zwiększenie zatrudnienia zaledwie o 10%. Przy takim portfelu nie wstrzymują ich finanse (choć w zbrojeniówce zamówienia długofalowe lubią gwałtownie być redukowane - stąd wstrzemięźliwość w inwestycjach nawet przy dużych portfelach zamówień). Możliwe że większym ograniczeniem są moce maszynowe których rozbudowa jest tylko wspomniana a same dycyzje administracyjne potrafią zajmować lata

      7. Buczacza

        Oczywiście tego sukcesu nie byłoby bez udziału geniusza Uralu...

      Reklama