Reklama

Siły zbrojne

Litewskie „Wilki” w komplecie

KBWP Vilkas.
KBWP Vilkas.
Autor. Lithuanian MOD/X

Litewskie ministerstwo obrony za pośrednictwem swojego konta w serwisie X poinformowało o zakończeniu dostaw kołowych bojowych wozów piechoty Vilkas. Łącznie pozyskanych zostało 89 pojazdów, a obecnie mają trwać prace nad zamówieniem kolejnych 120 egzemplarzy.

W ramach umowy o wartości 386 mln euro podpisanej w 2016 roku litewska armia otrzymała 89 kołowych bojowych wozów piechoty Vilkas (KTO Boxer + wieża Samson Mk2), dwa pojazdy szkoleniowe, zapas amunicji, pakiet szkoleniowy oraz logistyczny. Pojazdy te wchodzą w skład dwóch batalionów w ramach Brygady Zmechanizowanej „Żelazne Wilki”. Ostatnie 23 Vilkasy zostały dostarczone pod koniec roku, chociaż spekulowano pojawienie się ich znacznie wcześniej, bo już latem. Tym samym kończy się dość burzliwy okres ze wdrażaniem ich do litewskiej armii, ponieważ w roku 2020 wykryto problemy z izraelskimi wieżami dotyczące m.in. zasilania armaty, systemu kierowania ogniem czy z przyrządami obserwacyjno-celowniczymi. Spowodowało to konieczność dodatkowych prób i napraw, co przełożyło się tym samym na znacznie opóźnienie dostaw (pierwotnie zakładano ich zakończenie w 2019 roku).

Obecnie mają trwać rozmowy dotyczące pozyskania kolejnych 120 Vilkasów w ramach prawa opcji, jakie miało zostać zawarte w dokumentach z 2016 roku. Dodatkowe Vilkasy (pl. Wilki) pozwoliłyby na zastąpienie kolejnych transporterów opancerzonych M113A1/A2, których obecnie w służbie ma być około 170-220 plus kolejne kilkadziesiąt w rezerwie sprzętowej. Niedawno został otwarty największy w państwach bałtyckich zakład remontowy o powierzchni około 4500 metrów kwadratowych, który ma pozwolić Litwinom na większą niezależność w kwestii serwisowania posiadanych pojazdów, tym KBWP Vilkas.

Czytaj też

Vilkas, czyli lokalna wersja Boxera został dostosowany do wymagań litewskiej armii, które dotyczyły przede wszystkim samej wieży. Wóz ten otrzymał bowiem izraelski bezzałogowy  moduł  wieżowy Samson Mk2 produkcji Rafael Advanced Defence Systems uzbrojony w armatę Bushmaster II Mk44S kal. 30 mm i sprzężony z nią karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Dodatkowe uzbrojenie przeciwpancerne stanowi także wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR. W ramach obecnego zakupu część pojazdów będzie uzbrojona w armaty 30 mm, a część w zdalnie sterowane moduły uzbrojenia z karabinami maszynowymi 12,7 mm. Jednostka napędowa to silnik wysokoprężny MTU 8V 199 TE20 o mocy 710-805 KM w zależności od wersji. Pozwala on na rozpędzenie pojazdu do 103 km/h przy zasięgu operacyjnym wynoszącym do 1100 km.

Reklama

Czytaj też

Reklama
Litewski kołowy bojowy wóz piechoty Vilkas.
Litewski kołowy bojowy wóz piechoty Vilkas.
Autor. Lithuanian MOD/X
Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. skition

    A nasze AS 21 Redback poszły się "kochać" bo ponoć Samson nie jest odporny na mróz. Co prawda zostały pozytywnie ocenione przez zespół testowy z 3 zamojskiego batalionu zmechanizowanego ..cyt. "w porównaniu z BWP -1 które obecnie eksploatujemy to jest skok technologiczny o 50 lat" to w sztabach doszli do wniosku ,że "jest nieodporny na mróz" i do Polski się nie nadaje.

    1. mobilnyPL

      No ale.....wszystko jest lepiej oceniane od bwp1 czyż nie?

    2. Tani2

      Jeśli nie jest odporny to się nie nadaje i na tym można zakończyć. Bo reszta nie ma znaczenia.

  2. mobilnyPL

    5 lat opóźnień przy zam. na 89 szt. a co niektóre krzykaczki się Borsuka czepiają.....cóż niemiecka precyzja i kompetencja się dawno skończyła lecz fanów swych nadal mnogo ma

Reklama