Reklama

Polityka obronna

Niemcy zakupią ponad sto najnowszych Leopardów

Leopard 2A8
Leopard 2A8
Autor. J. Graf/Defence24.pl

Komisja Budżetowa Bundestagu wydała dziś zgodę na zakup 105 czołgów Leopard 2A8 dla Bundeswehry.

Dzisiejsza decyzja jest częścią realizacji umowy ramowej podpisanej w maju 2023 roku z firmą KNDS (dawniej KMW), która zakładała możliwość zakupu do 123 czołgów Leopard w wersji 2A8. Do tej pory Niemcy zamówiły 18 czołgów, teraz dojdzie do zakupu reszty z pozostałej puli.

Premiera Leoparda 2A8 odbyła się podczas tegorocznych targów Eurosatory. Leopard 2A8 to najnowsza wersja najbardziej powszechnego w NATO czołgu trzeciej generacji. Pojazd charakteryzuje się ulepszonym opancerzeniem modułowym, które obejmuje pełne 360 stopni ochrony. Czołg wyposażono również w nowoczesny system aktywnej ochrony EuroTrophy, który stał się już standardem. Wyraźnie widać, że przy jego projektowaniu wzięto pod uwagę doświadczenia z wojny na Ukrainie.

Główne uzbrojenie czołgu stanowi armata 120 mm L55A1, wyposażona w lufę o długości 55 kalibrów, przystosowana do strzelania amunicją podkalibrową o zwiększonej penetracji oraz amunicją programowalną. Czołg ma również zmodernizowany system kierowania ogniem oraz zmiany konstrukcyjne, które poprawiają ergonomię i skracają czas reakcji na zagrożenia.

Reklama

Decyzja o zakupie kolejnych Leopardów 2A8 ma istotne znaczenie dla polityki obronnej w regionie. Niemcy zobowiązały się do wzmocnienia obecności wojskowej na Litwie, a nowoczesne czołgi są kluczowym elementem tego zobowiązania. Dodatkowo, zwiększenie liczby Leopardów w Bundeswehrze otwiera możliwość przekazania części starszych modeli Leopard 2 na Ukrainę.

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

 1. xdx

  Zamówione leopardy zostaną dostarczone od 2026 do 2030. Szybciej i tak nie ma sensu ze względu na różnice i czas potrzebny na przeszkolenie i dostosowywanie logistyki do nowego systemu. A ze względu na opóźnienie mgcs , leo mają pozostać do 2060 - dlatego też są zamawiane najnowsze wersje budowane od podstaw.

 2. Zam Bruder

  Niewiadomo tylko czy zdążą z dostawą jeszcze przed ponownym uruchomieniem NS1 i wpięciem drugiej?

  1. Essex

   A z K2PL cos rusxylo.? Dostawy beda po wojnie????

  2. skition

   Jakby nie liczyć to czołgów i tak mamy za dużo.. Nie jest on jeszcze tak denerwujący jak BMP1 ,których też mamy za dużo..

  3. DanielZakupowy

   Essex Grunt to porównać 20 gospodarkę swiata do 3 xD

 3. staryPolak

  ło matko! w tej sytuacji USA, Rosja i Chiny nie mają wyjscia. Tylko wspólnie mogą zatrzymać Imperium Niemieckie. Kocham coniektóre tytuły na d24. Zwłaszcza te odnoszące się do potęgi Niemiec.

 4. RAF

  Dobrze, ze malo zamawiaja, bo sa naszym smiertelnym wrogiem.

 5. DanielZakupowy

  Coś terminu nie podają :D To jak z pomocą dla Ukrainy - jak obiecali, że pomogą, to pomogą - nie trzeba co roku przypominać XD

  1. Ależ

   @Damiel szybciej niż myślisz bo producent od dawna byl już gotowy tylko czekał na oficjalne zamówienie i właśnie jest

  2. Ma_XX

   jest termin!!! 2045 rok :)

  3. DanielZakupowy

   Na włoskie zamówienie też są gotowi i czekają? XD

 6. szczebelek

  123 czołgi wystarczą by przejąć przywództwo na wschodniej flance 🥳

Reklama