Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

"Przemysł zbrojeniowy ma się dobrze". Optymizm rosyjskich ekspertów

Fot. M.Dura
Fot. M.Dura

Rosyjscy eksperci szacują, że eksport uzbrojenia w 2016 r. pozwoli Rosji na uzyskanie dochodów przekraczających 14 miliardów dolarów. Cały rosyjski przemysł zbrojeniowy ma zamówienia na ponad 50 miliardów dolarów.

Oficjalny raport Aleksandra Fomina - szefa Federalnej służby ds. współpracy wojskowo–technicznej (FSWTS), dotyczący osiągnięć rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego, jest bardzo optymistyczny. Podsumowano w nim m.in. wyniki eksportu w 2015 r., kiedy to udało się sprzedać sprzęt wojskowy do 58 krajów i podtrzymywać kontrakty ze 101 rządami.

Głównymi odbiorcami rosyjskiego uzbrojenia były, tradycyjnie, państwa azjatyckie, które w 2015 r. stały się odbiorcami ponad połowy sprzętu wojskowego wyeksportowanego z Rosji. Fomin wymienił w tym przypadku Chiny, Indie, Birmę, Bangladesz i Sri Lankę. Szef FSWTS wskazał również Afrykę jako rynek perspektywiczny i Europę jako rynek „wymarły”.

Zwrócił przy tym uwagę, że państwa europejskie nie były odbiorcą rosyjskiego sprzętu wojskowego, ale są partnerami jeżeli chodzi o wymianę technologii.

Ameryka Łacińska dla Fomina jest obiecującym rynkiem, choć raport przyznaje, że tradycyjnie większy wpływ mają tam Stany Zjednoczone. Rosjanie uważają jednak, że niektóre z istniejących tam państw są już poważnym partnerem dla Rosji.

Reklama

Komentarze (8)

 1. wiercipięta

  Jak byśmy nie spojrzeli na Rosyjski przemysł wojskowy i nie tylko , produkują go u siebie i w większości swoich zakładach . Czego nie można powiedzieć o naszych zakładach - bo po prostu już ich nie posiadamy ? Rozwój zbrojeniówki zawsze przekłada się na cywilny przemysł - a że produkują każde uzbrojenie dla armii - stąd ich nie zależność , od politycznych zawirowań z zachodu ? Komponenty zachodnie starają się zastępować swoimi - a swoje rozwiązania skrycie utajniają przed obcymi armiami . Kierunek słuszny mają nakreślony - czego chcieć więcej ? PRZEBUDOWA całej ROSJI postępuje - powoli , mozolnie korzystają z mądrości PUTINA . Na agresje Ameryki odpowiadają swoistym spokojem - otaczanie ROSJI trwa nadal , gdyby tak ROSJA postępowała wobec Ameryki już byłaby wojna ? Z prostego ale jakże ważnego powodu - HEGEMON ŚWIATA - zawsze ma rację ? ROSJA za następne 10-20 lat na pewno będzie liczącym się graczem gospodarczym - to obecnie ułatwiły sankcje nałożone przez Amerykę i jak cielęta kraje zachodnie . Biznes kręci się nadal - ale zastępowanie produktów zachodnich - własnymi , pozwoli konkurować na zachodzie . Trzeba równocześnie stale pamiętać iż opieka zdrowotna , szkolnictwo , budownictwo - jest darmowe . To nadal państwo opiekuńcze ? Rosja nie ma zadłużenia jak Ameryka oraz wszystkie kraje zachodnie - o tym musimy stale pamiętać . Widać jak na dłoni kto wygrywa - tą konfrontacje ?

  1. Rioletto

   Lol. Tak. Niezaleznosc od politycznych zawirowań, tylko ze wzgledu na sankcje i konflikt z Ukrainą wiele programów notuje opóźnienia. Mozolna przebudowa Rosji dzieki madrosci Putina tylko PKB od dwoch lat spada, bo surowce tanie a nic innego nie potrafia robić. Jak Rosja nie powstrzyma spadku PKB to za 10-20 lat jej gospodarka bedzie mniejsza od hiszpańskiego czy meksykanskiego. Rosja nie ma zadłuzenia bo nikt jej nie chce pozyczać, zarowno ze wzgledu na sankcje bankowe jak i fatalne wyniki rosyjskiej gospodarki. Bezdomni nie maja długow. Nie ma zadnej agresji Ameryki wzgledem Rosji. USA Rosji nie napadło. To Rosja napadla na Ukraine. To Rosja okupuje Krym to Rosja wyslala swoich platnych zbiorów zeby wywołali wojne domową na wschodzie Ukrainy. Rosja nie jest ofiarą tylko bandytą.

 2. olo

  Kilka państw które zamówiły rosyjskie uzbrojenie raczej nie zapłaci za niego z powodu niskich cen kopalin patrz Wenezuela,Azerbejdżan.

  1. yaro

   Ja bym się o te zapłatę nie martwił jeśli nie zapłacą w gotówce to zapłacą w inny sposób ...

 3. Nabucco first

  14mld przy 140mln populacji to jakieś $100 na głowę rocznie.

 4. El_Grande

  Cieszy to, ze sa jeszcze w Polsce ludzie, ktorzy widza co sie dzieje, znaja i rozumieja sens geopoilityki. Dyplomatow uczy sie geograficznej osi historii, jadra swiata rowniez przedstawiajac to jako Rimland i Heartland. Oni nie ucza sie z ksiazek historii lub jak nam przedstawia telewizja. Oni dobrze wiedza na czym staja. I jest taki jeden kraj, ktory jest wrotami swiata, panujac nad tym krajem przekierowuje sie geopolityczna os ziemi. Nie na darmo przez udokumentowywane w ich wersji przedstawienia nam 1000 lat na terytorium tego panstwa scieraja sie rozne sily z owej osi ziemi dazace do wyeliminowania sily wewnatrz owego panstwa jak i oslabienia wplywow innych znaczacych sil osi. Temu krajowi zostawiono ostatnich 1000 lat w ich wydaniu na lamach ksiazek zabierajac okres wczesniejszy. Gdzie on sie podzial, komu i kto go zabral?, mozna sie tylko domyslac i spojrzec na mape komu to tak zalezy na tym. Kraj ten byl przedstawiany jako warchol i stosowano w nim targowice i eksterminacje narodowa, skutecznie paralizujac prawidlowe i instytucjonalne dzialania panstwa wzgledem wlasnego rdzennego narodu i jego pochodzenia. Skutecznie i celowo wprowadzano obcych warcholow by paralizowali i eksterminowali wlasny organizm by zasilal i sluzyl obcym dla organizmu, a wlasiwym dla siebie. Kraj ten po skutecznym eliminowaniu elit, wielokrotnym przeszczepianiu mozgu i serca, eksterminacji jego narodu zostal wprowadzony w etap gdzie sila i tozsamosc wewnetrzna zostala praktycznie wyeliminowana. Ostatni bastion, ktory zostal badz zostanie pozwolenie na krotkie rzady, zostanie przez to oszacowany, okreslony i skutecznie raz na zawsze eksterminowany tak by nigdy juz wiecej w swojej osi historii nie mial miejsca. Celowo wprowadza sie w owym panstwie koncowy etap eksterminacji. Jest to etap ekonomiczny zabierajac wszelkie mozliwe srodki wlasne jak i ich ilosc, wielkosc i poziom dochodu i za ktorym idzie etap spoleczny doprowadzajacy do emigracji jego obywateli. Do czego to doprowadzi golym okiem widac. Pytanie za 100 punktow; -Jak nazywa sie te panstwo?

  1. Łużyce

   Po co takie napuszone mitomaństwo ?Polska to karaj jakich wiele. Mowa o "wrotach świata...przekierowujących oś ziemi" wywołałaby u Chińczyków, Hindusów , Brazylijczyków , Persów itp. spazmy śmiechu , jakby w końcu odnaleźli na mapie ten kraj mający być "wrotami". Znajomość historii Polski właśnie wyraźnie wskazuje, że takie napuszenie ( Przedmurze Chrześcijaństwa, , Sarmaci itp ) to był przyczynek złych procesów polityczno-gospodarczych w I RP doprowadzających do upadku . Jak widać po Twoim poście , to niestety nadal żyją osoby wyznające takie śmiertelne dla Polski bajki. Takim byliśmy, jesteśmy i będziemy państwem, jakie sobie sami budowaliśmy i zbudujemy. Jak będziemy budować na bajkach i mitach , to nas nie będzie.

 5. dimitris

  A w zeszłym roku eksport polskiego przemysłu motoryzacyjnego wyniósł rekordowe 20,52 mld euro (Wyborcza.biz)

  1. jaaaa

   a eksport polskiej żywności wyniósł 24 miliardy EURO.

  2. jw

   polskiego ? ha, ha, ha

  3. As

   A jakie to polskie marki reprezentuje ten polski przemysł?

 6. xawer

  Szczególnie poważnym parterem dla Rosji jest Wenezuela(zakupiła olbrzymie ilości ruskiej broni). Pogratulować silnego i dobrze zorganizowanego gospodarczo partnera!:-). Pod światłym przywództwem prezydenta Maduro!

  1. advisor

   Wymień mi proszę strategicznych partnerów Polski w eksporcie uzbrojenia. A no tak - nie ma takich :-)

  2. bender

   No i wymienione w raporcie Birma (obecnie zwana Mjanmar), Sri Lanka i Bangladesz :-)

 7. dimitris (Ateny)

  (c.d.) "Z 30 największych globalnych producentów części i akcesoriów, 2/3 ma swoje fabryki w Polsce." - i po prostu zróbcie to samo z produkcją uzbrojenia ! Zamiast wszystko "samemu" od zera, zwykle zresztą od i do zera.

  1. rozczochrany

   A wiesz, że to znaczy, że Polska jest montownią i jedynie źródłem taniej siły roboczej gdzie zachodnie firmy nie płacą podatków. Krajem bez własnych koncernów i marek, bez nowoczesnych technologii. Podobny status mają kraje takie jak Bangladesz i Birma gdzie przenoszą się fabryki zachodnich koncernów. Bo kraje gdzie te fabryki funkcjonowały do tej pory, takie jak Chiny, Indonezja i Malezja mają większe ambicje i rozwijają własny przemysł i gospodarkę. Czy dobrze zrozumiałem? Chcesz żebyśmy nie rozwijali własnych technologii własnych broni a absolwentów uczelni wyższych zatrudniali przy taśmie gdzie będą montować zachodnie wzory, za najniższą krajową, w fabryce należącej do koncernu z USA lub Niemiec? A co jeśli Polsce nie będzie po drodze z Niemcami albo USA. Chcesz by polska armia była uzależniona od dostaw z fabryk obcych koncernów a więc defakto pod kontrola obcych państw?

  2. Darnok

   Wniosek: jesteśmy najtańszą (w przeliczeniu koszt/jakość) montownią świata i brylujemy w produkcji śrubek, złączek i kątowników... Jeśli właścicielom koncernów samochodowych będzie się bardziej opłacało przenieść fabryki do Malezji czy innej Sri Lanki, zrobią to bez mrugnięcia okiem. A co zostanie w oazie innowacyjności tzn. Grajdole? Odp: puste hale do montażu, kilkanaście tysięcy bezrobotnych i armia inżynierów zaprawionych w rysowaniu w AutoCadzie i programowaniu obrabiarek. Rząd i związki zaczną wtedy zapewne - tradycyjnie - podnosić larum, że niby tacy jesteśmy innowacyjni, a mimo to nikt nie chce u nas stawiać montowni żebyśmy się mogli wykazać na taśmach. Pojawiają się pomysły kolejnych ulg podatkowych dla obcych firm (czyli dopłat do ich biznesów). Co więcej, znów zaczną się forach internetowych pocieszać co niektórzy, że jednak nie jest z nami tak źle, bo np. ruskim popsuł się WYMYŚLONY I WYPRODUKOWANY przez nich samolot czy czołg...

  3. xyz407

   To możne być kura znosząca złote jajka. Zgadzam się z tobą. Zamiast marzyc o kompleksowych rozwiązaniach, drążmy temat części i podzespołów. Są takie firmy na świecie, które mają olbrzymie zyski i obroty, a nikt ich prawie nie zna z nazwy,a produkują one komponenty do produktów renomowanych marek.

 8. Xio Wei

  Chiny są bardziej KONKURENTEM dla Rosji bo przejęły kilka rynków w Ameryce Łacińskiej czy Afryce.

Reklama