Reklama
Reklama
  • WIADOMOŚCI

„Kuzyn Rosomaka” oferowany Czechom. Podpisano porozumienie

Patria AMV XP.
Patria AMV XP z wieżą Turra 30V9.
Autor. Patria

Fińskie przedsiębiorstwo Patria chce współpracować z czeskim przemysłem przy ewentualnej sprzedaży transporterów Patria AMV XP do tamtejszych Sił Zbrojnych. Podpisano w tym celu stosowne porozumienie.

Fiński transporter produkowany w Czechach? Najnowsza odmiana słowackiej wieży Turra Kołowy transporter opancerzony Patria AMV XP

Czeskie ministerstwo obrony od stycznia 2025 roku prowadzi postępowanie dotyczące pozyskania następcy kołowych transporterów opancerzonych Pandur II. Jego rozpoczęcie wynikało z zarzucenia pomysłu modernizacji posiadanej floty pojazdów, która miała być zbyt droga. W tym celu do kilku producentów wysłano zapytania ofertowe. Początkowo planowano zakup około 200 wozów, jednak z czasem plany zakupowe Ministerstwa Obrony wzrosły do 250 nowych transporterów.

Reklama

Fiński transporter produkowany w Czechach?

Wśród konstrukcji, które Czesi mogą mieć na oku, wymieniono Pandura EVO (Tatra Defence Vehicle), AMV XP (Patria Group wraz z czeską STV Group), Piranhę V (General Dynamics European Land Systems), Strykera (General Dynamics Land Systems) oraz Boxera (ARTEC).

Na początku maja fińskie przedsiębiorstwo Patria poinformowało o podpisaniu porozumienia o współpracy (MoU) z czeskimi zakładami VOP CZ oraz tamtejszym Wojskowym Instytutem Technicznym. Ma ona związek ze wspomnianym postępowaniem na nowy kołowy transporter opancerzony. Jednocześnie Finowie utrzymują również długoterminową współpracę w Czechach z firmą STV GROUP.

Współpraca w przypadku wybrania oferty Finów przez Czechów ma skutkować zapewnieniem znacznego udziału lokalnego przemysłu w całym projekcie, transferem technologii oraz rozwojem zdolności czeskich przedsiębiorstw państwowych i prywatnych w zakresie produkcji, konserwacji i dalszego rozwoju pojazdów. Tym samym widzimy tutaj podobny ruch, co w sąsiedniej Słowacji.

Czechom jest oczywiście proponowana Patria AMV XP, która ma spełniać wymogi tamtejszej armii oraz zakładane terminy dostaw. „Patria posiada wieloletnie doświadczenie w rozwoju pojazdów opancerzonych, a transfer technologii jest naturalnym elementem naszego modelu biznesowego. Patria AMV XP 8x8 to pojazd, który rozwijamy najdłużej: to najnowocześniejszy modułowy i wytrzymały opancerzony pojazd kołowy, zapewniający doskonałą siłę ognia, ochronę i mobilność. Cieszymy się, że nowe kraje interesują się naszą rodziną pojazdów AMV XP i zawsze liczymy na budowanie trwałych partnerstw” – mówi Panu Routila, prezes i dyrektor generalny Patrii.

Najnowsza odmiana słowackiej wieży Turra

Konfiguracja oferowana Pradze zawiera słowackiej produkcji bezzałogowy system wieżowy Turra 30, ale w odmianie V10. Na targach IDET 2025 prezentowano Patrię AMV XP z jej poprzednią generacją. Wersję z najnowszą odmianą wieży w standardzie V10 (różniącej się trochę od tej widzianej na IDET 2025) można było zobaczyć na targach Eurosatory 2026 lub podczas kilku wydarzeń okołowojskowych w Czechach.

Obecnie montowany jest na niej zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Gladius TWIN od firmy EVPU Defence oraz oczywiście system ochrony aktywnej Harpia. Obok propozycji Tatra Defence Vehicle z Pandurem EVO wydaje się, że Finowie są głównymi kandydatami do zwycięstwa w czeskim przetargu.

Niemniej o kontrakt zabiega także spółka ARTEC (joint venture KNDS Deutschland + Rheinmetall) oferując transportery opancerzone Boxer wraz z transferem technologii do czeskiego przemysłu oraz włączeniem go do łańcucha dostaw.

Armáda České republiky (AČR) posiada 127 transporterów opancerzonych Pandur w kilku odmianach, w tym bojowe wozy piechoty (83 wozy, z czego 11 to pojazdy dowódców kompanii o zbliżonej konfiguracji), bojowe wozy rozpoznawcze (16 egzemplarzy, z których 8 posiada radar pola walki) oraz wozy łączności (14 maszyn). Większość pojazdów została dostarczona zamawiającemu w latach 2009-2013. 20 kolejnych zakontraktowano w 2017 roku.

Kołowy transporter opancerzony Pandur podczas targów IDET 2025 w Brnie.
Kołowy transporter opancerzony Pandur podczas targów IDET 2025 w Brnie.
Autor. Antoni Walkowski / Defence24

Kołowy transporter opancerzony Patria AMV XP

Patria AMV XP to najnowsza wersja kołowego transportera opancerzonego AMV 8×8 stworzonego przez fińskie przedsiębiorstwo Patria. Konstrukcję tę po raz pierwszy publicznie zaprezentowano w 2015 roku. Głównymi zmianami względem wariantu bazowego są podwyższenie dopuszczalnej masy całkowitej oraz zwiększenie wymiarów pojazdu, co z kolei pozwoliło na istotne wzmocnienie opancerzenia. Masę bojową zwiększono z 26 do 30-32 ton, co pozwoliło m.in. na podniesienie odporności transportera na ostrzał.

W celu utrzymania mobilności i dzielności terenowej na dotychczasowych poziomach zastosowano nowy silnik o mocy 612 KM, a także usprawnione zawieszenie hydropneumatyczne. Prędkość maksymalna to ponad 100 km/h, zaś w wodzie pojazd może poruszać się z prędkością do 9 km/h. Dzięki modułowej konstrukcji wóz może zostać przebudowany do wielu wersji specjalistycznych, a w wariancie bojowym otrzymuje uzbrojenie w postaci wybranego przez klienta modułu wieżowego. Obecnie jest on wykorzystywany przez takie kraje jak Słowacja oraz Japonia.

Fiński kołowy transporter opancerzony Patria AMV XP ze słowacką wieżą Turra 30 (wersja V10) na targach IDET 2025.
Fiński kołowy transporter opancerzony Patria AMV XP ze słowacką wieżą Turra 30 (wersja V9) na targach IDET 2025.
Autor. Adam Świerkowski/Defence24

Wybrane okazje dla Ciebie

Reklama
Reklama
Polecane
czytaj więcej
Eurofighter T4
Coraz więcej samolotów bojowych od Leonardo
Materiał sponsorowany
2 min.
5
1
Wojna na Ukrainie
Mogą Cię zainteresować