Czeskie moduły uzbrojenia na każdą kieszeń

Autor. Adam Świerkowski/Defence24
Podczas targów IDET 2025 czeskie przedsiębiorstwo EVPU Defence zaprezentowało kilka zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia. Mogą one stanowić wyposażenie główne oraz pomocnicze dla wielu typy platform.
Podczas targów IDET 2025 niemałą uwagę przykuła słowacka wieża Turra 30 V10 ulokowana na stoisku firmy EVPÚ a.s, jednak to nie jedyne ciekawe rozwiązanie, jakie zostało tam pokazane. Co zatem jeszcze mogli tam zobaczyć zwiedzający odbywające się w dniach 28-30 maja targi? Przede wszystkim kilka typów zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia rodziny Gladius, które to mogą zostać zintegrowane z wieloma typami platform lądowych, jak i nawodnych. Dwa z nich miały podczas targów swoją premierę, mowa o wersji MAX oraz TWIN.
Gladius MAX
Najmocniejszym, jeżeli chodzi o uzbrojenie rozwiązaniem od czeskiej firmy EVPU Defence, był zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Gladius MAX wyposażony w armatę kal. 30 mm zasilaną nabojami 30x113 mm (np. Venom LR). W połączeniu z amunicją programowalną pozwala to na eliminację celów powietrznych jak np. bezzałogowce. Nie ma jednak problemu, aby można było za jej pomocą zwalczać obiekty naziemne, w tym lekko opancerzone (po dostosowaniu amunicji). Sterowanie nim odbywa się zdalnie lub z wnętrza pojazdu za pomocą wynośnego terminala. Sam ZSMU posiadać ma system automatycznego śledzenia celu.

Autor. Adam Świerkowski/Defence24
Do wykrywania i obserwacji Gladius MAX posiada dzienno-nocną oraz termowizyjną kamerę umieszczoną w ramach optoelektronicznego modułu. Konstrukcja ta posiada bazowo także zintegrowany radar, co pozwala na wykorzystanie go w roli systemu antydronowego stosowanego na pojazdach. Jednocześnie pełniłby wtedy funkcję systemu do samoobrony przed piechotą oraz pojazdami.

Autor. Adam Świerkowski/Defence24
Gladius TWIN
Konstrukcją o znacznie mniejszej sile ognia, jednak podobnym wyposażeniu był ZSMU Gladius TWIN, cechujący się montażem dwóch uniwersalnych karabinów maszynowych kal. 7,62 mm. Zapas amunicji na każdy z nich wynosić ma 750 nabojów. Podobnie jak poprzednik, ten moduł także może służyć do wykrywania i eliminacji celów powietrznych (z naciskiem na bezzałogowce) oraz naziemnych (nieopancerzonych). Rozwiązanie to także ma być zintegrowane z radarem oraz ma funkcję automatycznego śledzenia celu. W dużym skrócie, to po prostu budżetowa wersja ZSMU względem odmiany MAX, jednak o podobnych cechach.

Autor. Adam Świerkowski/Defence24

Autor. Adam Świerkowski/Defence24
Gladius 12
Bardziej klasycznym rozwiązaniem w dziedzinie ZSMU pokazanym na stoisku czeskiej firmy był Gladius 12 wyposażony w wielkokalibrowy karabin maszynowy M2HB kal. 12,7 mm. Może on być wymieniony na inny typ kaemu kal. 7,62-12,7 mm lub granatnik automatyczny kal. 40 mm. Istnieje także możliwość montażu jeszcze innego rodzaju uzbrojenia, jeżeli klient zgłosi takie wymaganie, co może oznaczać np. armatę automatyczną kal. 20 mm. Sam moduł podobnie jak poprzednie pozwala na integrację z różnego typu platformami morskimi i lądowymi.

Autor. Adam Świerkowski/Defence24
Realizowanie zadań rozpoznawczych i strzeleckich wykonywanych jest z wykorzystaniem wieloczujnikowego modułowego systemu elektrooptycznego, który obejmuje kamerę dzienną, kamerę termowizyjną (nocną), dalmierz laserowy i opcjonalnie dodatkową kamerę celowniczą. Co ciekawe, taki ZSMU został posadowiony na podwoziu samochodu opancerzonego S-330 Mars 4x4 i pokazany na stoisku firmy SVOS.

Autor. Adam Świerkowski/Defence24
Gladius MINI
Ostatnim opisanym tutaj modułem uzbrojenia będzie Gladius MINI. Jest to rozwiązanie zdecydowanie najbardziej kompaktowe, będące dobrą alternatywą do stanowisk strzeleckich typu otwartego stosowanych na pojazdach. Uzbrojenie w nim stanowić może karabin maszynowy kal. 5,56-7,62 mm. Podobnie jak poprzednicy może on być montowany na różnego typu platformach jak pojazdy, okręty, bezzałogowce naziemne i wodne oraz obiektach stacjonarnych. Realizowanie zadań rozpoznawczych i strzeleckich wykonywanych jest z wykorzystaniem wieloczujnikowego modułowego systemu elektrooptycznego, który obejmuje kamerę dzienną, kamerę termowizyjną (nocną), dalmierz laserowy i opcjonalnie dodatkową kamerę celowniczą.

Autor. Adam Świerkowski/Defence24
Podsumowując, pokazane na targach IDET 2025 zdalnie sterowane moduły uzbrojenia są ciekawymi rozwiązaniami dla wielu typów klientów. Mogą one być cennym uzupełnieniem zdolności danego pojazdu/systemu lub też stać się dla niego podstawowym środkiem do realizacji powierzonych zadań. Na ich korzyść przemawia zbliżona konfiguracja i wyposażenie, pozwalające na zmniejszenie kosztów eksploatacji. Tym samym ułatwia to wdrożenie do służby całej rodziny ZSMU dla poszczególnych pojazdów w zależności od potrzeb.

Autor. Adam Świerkowski/Defence24
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie