Powstaje Pułk Reprezentacyjny WP z największą w Europie orkiestrą wojskową

26 marca 2018, 16:01
Przeformowanie Batalionu Reprezentacyjnego WP w Pułk Reprezentacyjny WP

Przeformowanie Batalionu Reprezentacyjnego WP w Pułk Reprezentacyjny WP. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Reklama

Z końcem marca oficjalnie zacznie funkcjonować Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego. Jednostka będzie liczyła ponad 500 żołnierzy, w tym ok. 120 w powiększonej Orkiestrze Reprezentacyjnej WP, która będzie największym tego typu zespołem w Europie.

Jednostka zostanie oficjalnie sformowana z końcem marca. Jednak już w poniedziałek uroczystość związana z tym faktem odbyła się przed Grobem Nieznanego Żołnierza, na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

Nowy pułk powstaje w miejsce funkcjonującego od 2001 r. Batalionu Reprezentacyjnego WP  i będzie liczył ponad 500 żołnierzy. Będąca częścią jednostki Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego wchłonie Orkiestrę Wojskową w Warszawie (z siedzibą w garnizonie Wesoła). Powiększony zespół, jedyny, który w siłach zbrojnych ma kategorię A, będzie liczył ok. 120 żołnierzy. Tym samym stanie się największą orkiestrą wojskową w Europie.

Dotychczasowy batalion tworzą ponadto trzy kompanie reprezentacyjne, Szwadron Kawalerii WP i pluton salutowy. W zakresie tych pododdziałów przeformowanie nie będzie się wiązało ze zmianami. Modyfikacji ulegnie natomiast etat oddziału. Jak łatwo się domyślić, np. dowódca jednostki będzie teraz pułkownikiem, podczas gdy w batalionie był to etat podpułkownika.

undefined
Przeformowanie Batalionu Reprezentacyjnego WP w Pułk Reprezentacyjny WP. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Przyczyny przeformowania batalionu w pułk są dwie. Po pierwsze, chodzi o dostosowanie struktury do zadań, czyli zabezpieczenia ceremonialnego i służby reprezentacyjnej. Żołnierze pułku będą mieli większe niż do tej pory możliwości rozwoju.

Za ideą sformowania Pułku Reprezentacyjnego było właśnie myślenie o tych ludziach, którzy chcą tu służyć, chcą się rozwijać, ale żeby tak było, muszą mieć stworzone szanse do awansu – powiedział podczas poniedziałkowej uroczystości dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb.

undefined
Przeformowanie Batalionu Reprezentacyjnego WP w Pułk Reprezentacyjny WP. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Drugi powód jest związany z prestiżem jednostki. – Przejście z batalionu w pułk to dla nas nobilitacja – powiedział Defence24.pl oficer prasowy batalionu por. Michał Tomczyk.

W trakcie uroczystości na pl. Piłsudskiego meldunki o rozformowaniu oddziałów złożyli dowódcy Batalionu Reprezentacyjnego WP ppłk Sebastian Cichosz oraz Orkiestry Wojskowej w Warszawie mjr Artur Czereszewski. Natomiast wyznaczony na dowódcę pułku płk Leszek Szcześniak zameldował sformowanie nowej jednostki.

undefined
Przeformowanie Batalionu Reprezentacyjnego WP w Pułk Reprezentacyjny WP. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Przygotowania do przeformowania trwały od kilku miesięcy. Były prowadzone równolegle z bieżącym funkcjonowaniem batalionu. W tym czasie nastąpiły zmiany w dokumentacji i etacie jednostki.

To druga w ostatnich latach próba zmiany w strukturach organizacyjnych największej jednostki reprezentacyjnej w Wojsku Polskim. W kwietniu 2015 r. ówczesny dowódca Garnizonu Warszawa gen. dyw. Wiesław Grudziński publicznie zapowiedział, że na początku 2016 r. batalion zostanie połączony z inną jednostką podległą DGW – Pułkiem Ochrony. W ten sposób miał powstać Pułk Reprezentacyjno-Ochronny. Po objęciu Ministerstwa Obrony Narodowej jesienią 2015 r. przez ministra Antoniego Macierewicza i jego ekipę pomysł ten został zarzucony.

undefined
Przeformowanie Batalionu Reprezentacyjnego WP w Pułk Reprezentacyjny WP. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Poza przyszłym Pułkiem Reprezentacyjnym WP pozostają kompanie reprezentacyjne Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej. Te pododdziały są podporządkowane jednostkom Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Dowództwu Garnizonu Warszawa podlegają natomiast orkiestry wojskowe. Po likwidacji zespołu z Warszawy-Wesołej pozostanie ich 19.

Żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego WP co roku zapewniają oprawę ceremonialną ok. 1400 przedsięwzięć, głównie uroczystości państwowych, wojskowych i patriotyczno-religijnych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Na co dzień pełnią straż na posterunkach honorowych przed Grobem Nieznanego Żołnierza i przed Pałacem Prezydenckim. Na uzbrojeniu batalionu od 2016 r. są karabinki reprezentacyjne MSBS-R.

undefined
Przeformowanie Batalionu Reprezentacyjnego WP w Pułk Reprezentacyjny WP. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Dowódca nowego pułku, płk Szcześniak wraca do jednostki prawie 1,5 rocznej przerwie. Od stycznia 2014 r. do listopada 2016 r. był on dowódcą Batalionu Reprezentacyjnego WP. Z tą jednostką była związana prawie cała dotychczasowa służba pułkownika – od dowódcy plutonu, przez zastępcę dowódcy i dowódcę kompanii po zastępcę dowódcy i dowódcę batalionu. W międzyczasie służył on także w DGW jako młodszy specjalista w Wydziale Zabezpieczenia Delegacji. Ostatnio był szefem Wydziału Szkolenia Wojsk i zastępcą szefa szkolenia DGW. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki, Akademii Obrony Narodowej i Wyższej Szkoły Zarządzania Personelem.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 121
Reklama
C.K. infanterist Josef Szwejk
sobota, 12 maja 2018, 13:40

Rozumiem, że żołnierze tuptający muszą mieć karierę i ścieżkę rozwoju. Teraz będą mogli tuptać na bogato. Szkoda tylko, że jako podatnik muszę na to płacić. Wolałbym płacić na jakiegoś żołnierza wojsk specjalnych, dokładać się może do nalotu pilota nowoczesnego myśliwca, bądź do uzupełnienia zapasów amunicji dla czołgów. Czy \"tuptający szwej\" nie mógłby awansować przez zmianę zajęcia? Dla odmiany po paru latach tuptania zostawałby starszym salutmistrzem plutonu salutacyjnego? Nie śmiałbym nawet marzyć, by po wytuptaniu kilku par butów trafił na przykład do jakiejś jednostki, gdzie uczyłby się nie tylko precyzyjnego wykonywania manewru znanego jako \"rączka, sprzączka\", a na przykład celnego strzelania, a chociaż noszenia amunicji w skrzynkach za takimi co potrafią strzelać? To jest jakiś absurd. Orkiestr w tym kraju jest 21. 120 muzyków? Będą zwalczać wroga falami dźwiękowymi? Jak w Jerycho?

taktyk
wtorek, 1 maja 2018, 16:56

Ale głupie komentarze. Może mi ktoś napisze w czym taki pułk a nawet brygada piechoty lekkiej na czas W jest gorszy od sobotnich WOT. A że w czasie P zabezpiecza funkcje ceremonialne, to tylko plus bo gra na instrumencie wymaga dyscypliny, cierpliwości, systematyczności a to cechy najlepszego żołnierza.

m
czwartek, 29 marca 2018, 20:51

To się nie dzieje naprawdę...

Marcin z Gdyni
środa, 28 marca 2018, 16:00

Powoli tracę rachubę. Wojsko maluje stalowe hełmy, brak jest nowych mundurów dla żołnierzy itd. a tu czytam że orkiestrę powiększają. Przychodzi mi na myśl (nie wiem czemu) scena z filmu Titanic, okręt tonął ale orkiestra grała. Czy to dobre porównanie do obecnej sytuacji naszej armii?? 19 orkiestr to też niezły wynik. W statystykach przeliczeniu ilości żołnierzy na jedną orkiestrę jesteśmy w NATO chyba na pierwszym miejscu a napewno w czołówce.

marek!
środa, 28 marca 2018, 14:44

brawo- ludzie kochajmy igrzyska, pokazmy swiatu, ze wojsko w naszym kraju jest piekne... nie wiem tylko, czy pulk to nie za malo do obskoczenia wszystkich uroczystosci na terenie kraju.... poza tym juz na powaznie, czy pamietacie orkiestry reprezentacyjne rodzajow wojsk, rozne Eskadry, Flotylle, Kolobrzeg itd......komu to przeszkadzalo?

seci
środa, 28 marca 2018, 13:23

Już nawet ten pułk przełknę ale dlaczego do jasnej cholery 19 orkiestr !!! Trzy by nie wystarczyło.

Żołnierz orkiestry wojskowej
piątek, 30 marca 2018, 20:52

Bo 3 orkiestry nie ogarną wszystkich imprez wojskowych w naszym kraju. Oprocz ceroemoniałow dolicz do tego pogrzeby wojskowe ktroch jest ogrom. Kazda orkiestra ma swoj rejon. Pozdrawiam.

gosc
środa, 28 marca 2018, 12:30

i znowu najlepsi.

magazynier
środa, 28 marca 2018, 12:07

Proszę o stroje historyczne dla muzyków i oryginalne instrumenty. Do repertuaru wprowadzić Bogurodzicę i pieśni patriotyczne z czasów powstań XIX wieku. A nie przeboje z drugiej strony oceanu. Za wzór daję Wielką Orkiestrę Armii Tureckiej.

andys
środa, 28 marca 2018, 12:00

Kierunek właściwy - kompania, batalion, pułk, dywizja .............

poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 07:11

Brawo PRZED DYWIZJA MUSI BYC BRYGADA. Wtedy bedziemy sini cala geba,

ppp
środa, 28 marca 2018, 10:17

Czy ci żołnierze oprócz grania na trąbach będą również ćwiczyć w polu? Jeżeli nie to chyba ktoś powinien pójść po rozum do głowy. To jest totalna niegospodarność.

P.M.
czwartek, 29 marca 2018, 12:28

Tak, beda, stety - niestety, ale muzyk w wojsku też musi ibchodzic się z bronią

lech
środa, 28 marca 2018, 09:42

nie będzie sprzętu do walki ale będą puzony i bębny,może się ruskie przestraszą

NICKT
środa, 28 marca 2018, 09:33

to jest miś na miarę naszych możliwości, tym misiem zamkniemy usta niedowiarkom

Anty_Che
środa, 28 marca 2018, 09:23

Samolotów prawie nie mamy, nowoczesnych czołgów prawie nie mamy, marynarki nie mamy okręt - raptem jeden nowoczesny , reszta złom Ale za to mamy największą orkiestrę. Zenada

puzon
środa, 28 marca 2018, 03:04

Największa orkiestra bo największa armia... ehh coś tu nie gra.

Kub
środa, 28 marca 2018, 01:04

Zamiast wydawac na orkiestry niech wywala całe IU i w końcu kupią potrzebne uzbrojenie.

Leming wyznawca
wtorek, 27 marca 2018, 18:38

Tych 500 czy 600 żołnierzy to pikuś w porównaniu z 400 tys. armią urzędników. Zamiast wieszać psy na batalionie reprezentacyjnym, który odwala kawał ciężkiej pracy (fakt, nie bojowej ale funkcja pokazowa w wojsku była od zawsze), szukajmy pieniędzy tam gdzie są one faktycznie marnowane. Te 400tys. biurokratów zżera kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie, kilka razy więcej niż budżet całego MONu. Za te pieniądze możnaby utrzymać ze 100tys. dodatkowych żołnierzy, kupić setki czołgów i dziesiątki samolotów. To jest prawdziwa kasa, a nie jakieś drobne na pułk reprezentacyjny z orkiestrą

Polowic
sobota, 31 marca 2018, 12:17

Urzędnicy niestety są potrzebni. Większym problemem jest ich podejście do obywateli. Oni powinni być, po to, żeby ludziom pomagać, a nie wytykać błędy i karać.

P.M.
czwartek, 29 marca 2018, 12:30

Zgadadz się w 100 %

Patcolo
środa, 28 marca 2018, 14:34

Ciekawi mnie jak wtedy ściągniesz podatki na tą swoją armię bez urzędasów chociażby ze skarbówki i celnego rozumiem że dobrowolnie geniuszu.

Sopocki
środa, 28 marca 2018, 08:52

Jak się te twoje dane mają np. Do Niemiec? Holandii? Ile tam jest urzędników?

marcel
wtorek, 27 marca 2018, 16:46

Jeśli będą ich szkolić z walk w mieście i walki w ręcz.

Marek1
środa, 28 marca 2018, 09:30

marcel - przecież ten pułk to zwyczajna grupa rekonstrukcyjna z karabinami na wyłącznie ślepe naboje, ćwiczona wyłącznie w musztrze paradnej. Wartość bojowa równa zespołowi baletowemu, ale to akurat b. pasuje kolejnemu MON.

trolik
wtorek, 27 marca 2018, 16:30

No tak w tych kwestiach jesteśmy najlepsi. Orkiestry , parady itp . A \"titanic\" tonie , ale co tam ...

misiaczek
poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 07:00

w Rosji jest pulk to u nas nie moze byc gorzej. Tak jak kiedys 49 wojewodztw. Przeciez trzeba w czyms

Bęben
wtorek, 27 marca 2018, 15:16

W tym to jesteśmy światową potęgą... przykre

Troll i to wredny
wtorek, 27 marca 2018, 14:42

Pułk reprezentacyjny, mega giga orkiestra, nieuzbrojone Mastery...i fortuna na kapelanów. Zdolności bojowe armii w rozkwicie...

tom
wtorek, 27 marca 2018, 14:28

W jednostkach liniowych ukompletowanie po 20% a tu salutowych 500 sztuk. Pogrzalo kogos ? Jak w Korei Pln

Trax
wtorek, 27 marca 2018, 14:22

A czy ten pułk jest przeszkolony do walki w mieście? Garnizon ma swoje zadania. Funkcje reprezentacyjne to dodatek... Czy będą w stanie odpierać desant BMD na Okęciu, Starych Babicach, czy w Modlinie? Jeśli tak, to po ilu godzinach będą w stanie gotowości bojowej? To tylko kilka pytań, ale nie sądzę by ktokolwiek i kiedykolwiek usłyszał na nie odpowiedź.

...
wtorek, 27 marca 2018, 21:31

To że żołnierze pełnią funkcję reprezentacyjna nie oznacza że nie sa wyszkoleni do obrony kraju. Mobilizacja wojskową trwa bardzo szybko .

Tomek
wtorek, 27 marca 2018, 18:56

To chyba akurat są informacje tajne, więc masz rację nie usłyszysz na nie odpowiedzi...

Arrtur
wtorek, 27 marca 2018, 18:29

Funkcje reprezentacyjne to nie \'dodatek\' a główne zadanie Pułku.

Junger
wtorek, 27 marca 2018, 13:53

Ta nasza armia powoli przekształca się w grupę rekonstrukcyjną.

bender
środa, 28 marca 2018, 11:07

Wcale nie tak powoli

Ciekawski
wtorek, 27 marca 2018, 13:51

Po co nam to? Nie lepiej wydać środki finansowe na coś innego? Tyle jest innych potrzeb, w armii brakuje wszystkiego, a tutaj kasa na orkiestrę jest wyrzucana..... No chyba że to zakamuflowana broń akustyczna, to ma się rozumieć ;P

Tomek
wtorek, 27 marca 2018, 18:57

Ale tu stan osobowy się nie zmienia...

adam
wtorek, 27 marca 2018, 12:42

Czyli na Titanicu orkiestra gra nadal :)

hm
wtorek, 27 marca 2018, 12:00

oj słabo, dodajmy pułk kawalerii historycznej. morale armii wzrośnie.

Hanys
wtorek, 27 marca 2018, 11:46

Rosja ma większą orkiestrę, widać zawsze 9 maja... Nawet w tej dziedzinie nie udało się dorównać Rosji :)

rak
wtorek, 27 marca 2018, 16:30

a 9 maja to co? stalin/lenin umarł?

dropik
wtorek, 27 marca 2018, 11:37

jak widać cała para idzie w gwizdek. rozumiem 100 lecie odzyskania niepodległości ale żeby co 20-25 służył w pułku reprezentacyjnym to już przegiecie. Pułk reprezentacyjne. Leoprady w Wesołej gdzie nie ma poligonu do szkolenia czołgistów . Jak widac to wszystko fikcja na pokaz defiladowy

dropik
wtorek, 27 marca 2018, 14:33

oczywiście co 200-250 ;)

WojtekMat
wtorek, 27 marca 2018, 10:26

Kolejny przykład marnotrawstwa. W sumie przy obecnym modelu/stylu działania MON ewentualni agenci wrogich państw mogą czuć się całkowicie zbędni. Nie maja nic do robty. -Szpiiegować nie ma czego (\"przemysł\" od klat klepie te same rupiecie opychane armii za kosmiczne pieniadze) -szkodzić też juz nie ma jak, bo niekompetencja (kuriozalne dialogi techniczne IU) i marnotrawstwo (pułk reprezentacyjny..a wkrótce może i armia bo tam sa lepsze \"warunki awansu i rozwoju\") W efekcie mamy przy budżecie porównywalnym z Tajwanem armie na poziomieRumuńskim (ale chyba niedługo, bo wygląda na to, że Rumuni lepiej wydaja swoje pieniądze).

TomaszBak
wtorek, 27 marca 2018, 08:47

Niestety to jest obraz polskiej armii na 100 lecie niepodległości oraz prawdziwy obraz modernizacji. Widać ewidentnie, że nasze władze wykluczają wybuch jakiegokolwiek konfliktu zbrojnego w bezpośredniej bliskości naszych granic. Po prostu atak rosyjski to jest science fiction. Pokusiłem się o zweryfikowanie liczby służących żołnierzy w orkiestrach wojskowych. 19 orkiestr w tym jedna – największa w Europie 120 osobowa z Warszawy (pomijam fakt że sam pomysł połączenia orkiestr z Warszawy jest bardzo dobry. Zamiast dwóch jedna większa) 18 orkiestr w których średnio służy od 40 do 60 kilku żołnierzy to jest razem około 700 żołnierzy. Orkiestra w Warszawie to 120 osób razem ponad 800 żołnierzy. Doliczając do tego przykładowo armie duszpasterzy pracujących dla ordynariatów mamy około 1000 żołnierzy. To mniej więcej tyle ile liczy 3 Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej do której trafią Patrioty? A być może nawet trochę więcej. Świetny przykładem jest garnizon Bytom gdzie stacjonuje 34 Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej. W skład jednostki wchodzi ogólnie rzecz biorąc dowództwo, bateria dowodzenia, bateria zabezpieczenia, bateria techniczna i de facto bateria przeciwlotnicza z 3 zestawami Newa SC (by ukryć fakt iż dywizjon faktycznie ma tylko jedną baterie przeciwlotniczą nazywa się każdy zestaw zespołem ogniowym). Do osłony bezpośredniej New służą stare działka 23 mm i pewnie kilka manpads Strzała czy Grom. W całej jednostce służy obecnie nie więcej niż 200 żołnierzy. Orkiestra garnizonowa w Bytomiu około 45 osób – stanowisk. Dane są ogólnie dostępne nie potrzeba być szpiegiem rosyjskim by mieć świadomość, że osłona przeciwlotnicza Śląska i Małopolski to te 3 stare acz zmodernizowane Newy. Jedna bateria ma osłonić Kraków i przemysłowy Śląsk! Jedna! Oficjalnie dywizjon! Po co dywizjon? Bo kto inny dowodziłby baterią a kto inny dowodzi baterią. Kategoria zaszeregowania. Jak w urzędzie. Ta sama przyczyna leży u podstaw idei sformowania pułku reprezentacyjnego. A stąd już tylko kroczek do żartobliwej idei brygady czy dywizji reprezentacyjnej. Pomijam fakt wyszkolenia i rzeczywistej wartości bojowej. O szkoleniu podstawowym w szkole we Wrocławiu można było przeczytać w ogólnodostępnej prasie. Krótko mówiąc tylko ogólno wojskowe plus strzeleckie. Boże chroń Polskę

Krek
wtorek, 27 marca 2018, 12:45

Armia 120 000 żołnierzy??? Z tego ponad 500 z karabinami na ślepą amunicję. Jak wyliczyłeś 800 z trąbkami zamiast karabinów. Do tego księża, lekarze, pielęgniarze. Czy funkcja reprezentacyjna, orkierstry i inne nie wojskowe funkcje - mogłyby zostać wyjęte ze stanu wojsk? Dałoby to lepszy obraz liczebności prawdziwych żołnierzy w armii.

...
wtorek, 27 marca 2018, 21:32

Oprócz karabinków reprezentacyjnych mają także broń ostra .

lech
środa, 28 marca 2018, 09:44

chodzi o topory

kj1981
wtorek, 27 marca 2018, 13:42

Jest gorzej - w jednostkach liniowych zebrałoby się może ze 20 tys. wojska. Reszta to wakaty i wojskowi na stanowiskach urzędniczych, którzy na co dzień nie zakładają nawet munduru, o jakichś fanaberiach typu regularne ćwiczenia na poligonie to już nawet nie wspominam, bo mi ciśnienie skacze.

stary
wtorek, 27 marca 2018, 08:47

Myślę że idzie o uroczystości związane z 100-leciem odzyskania niepodległości prze Polskę.Tak myślę.

bęcki
wtorek, 27 marca 2018, 08:36

Nie rozumiem tego negatywnego nastawienia. Jest problem z naborem do wojska bo nie ma chętnych a w cywilu jest dużo pracy od zaraz. Muzycy jednak zwykle są bezrobotni więc budowa takiej jednostki ma sens bo skokowo zwiększa liczebność wojska. Chłopaki (i dziewczyny) w czasie Pokoju będą grać ale przeszkolenie i tak przejdą a w razie Wojny dostaną do grania beryla czy tam grota. Gdybym był złośliwy to powiedziałbym że to zagospodarowania są jeszcze Artyści plastycy i malarze ale dla tych raczej ciężko znaleźć w wojsku zajęcie. Za to dla polonistów, dziennikarzy czy wierszokletów zawsze się rola w jednostkach ds. propagandy znajdzie. I dalej po złośliwości już to dla bezdomnych złomiarzy zawsze w saperskich jednostkach będzie miejsce. Szkoda tylko że koszar prawie już nie ma bo z bezdomnością też by się problem rozwiązał. Tak że z tą orkiestrą to całkiem dobry pomysł. Ja bym takie jak i oddziały prasowe czy saperskie utworzył przy każdej kompani. Może pokusiłbym się o rolniczo ogrodnicze to w czasie Pokoju wojsko mogłoby zdjąć trochę z budżetu ciężaru finansowego.

Technik
niedziela, 29 kwietnia 2018, 14:10

W takim razie więcej ludzi niech zostanie plastykami, artystami, innymi \"grajkami\", zwiększymi armie do 500 tys. A może jak nie ma pracy dla artystów a jest za ladą w markecie to trzeba się przekwalifikować

JakiTor
poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 22:39

Artysta plastyk może malować hełmy \"orzeszki\" ;p

zły
wtorek, 27 marca 2018, 08:15

Istotne wzmocnienie polskiego potencjału. Jeśli oczywiście dojdzie do wojny na orkiestry...

ktos
wtorek, 27 marca 2018, 08:09

Juz sie balem ze MON kupi okrety podwodne albo jakies czolgi, ale na szczescie bedziemy mieli... orkiestre. Ufff...

lol
wtorek, 27 marca 2018, 07:36

To fajnie, a kiedy garaże dla Leopardów?

Bibi
wtorek, 27 marca 2018, 03:49

A o chórze aleksandrowa ktoś słyszał na tym forum?

Bardzo Jasnowsłosa
wtorek, 27 marca 2018, 12:44

Tak. To on instalował rakiety w Królewcu, to on zajął Krym i namieszał Amerykanom w Syrii, to on ćwiczy długie desanty w sile kilku dywizji. W przerwach sobie śpiewa Kalinkę

azotek galu
poniedziałek, 26 marca 2018, 23:28

to chyba w ramach.....offsetu za Patrioty?

tamburmojor
poniedziałek, 26 marca 2018, 23:22

brawo ,nareszcie, i tak trzymać, czekamy teraz na dywizję, korpus, itd - a najlepiej będzie, gdy do tej orkiestry przyjmiemy samych kapelanów (wyznania Rz Kat oczywiście) PS. No robią chłopy co mogą, tam gdzie mogą!, przyznacie chyba sami..?

bbc
wtorek, 27 marca 2018, 10:27

Po co się ograniczać? Zorganizujmy nowy rodzaj wojsk: Wojska Reprezentacyjne. Z herbem \"Zakręcona trąba z kotwicą\".

Marek
poniedziałek, 26 marca 2018, 23:16

Jak się ma kłopoty z finansami na modernizację armii, to nie należy wydawać pieniędzy na bzdury.

Antykomunista
poniedziałek, 26 marca 2018, 23:13

ależ to głupie! przecież każda złotówka powinna iść na zbrojenie. Tylko proszę mi nie mówić, że to niewielkie kwoty - za tą kasę można i kilka plutonów od stóp do głów wyposażyć. Miast tego pokazówa :-(

marian
wtorek, 27 marca 2018, 14:07

Może to i głupie, ale czy nie głupsze jest utrzymywanie powiatowych urzędów pracy z tysiącami urzędników, którzy organizując targi pracy są ich jedynymi uczestnikami, a do tego stutysięczna armia pracowników pomocy społecznej. (To takie pierwsze z brzegu.) Przy tym to te orkiestry, to mały pikuś.

xiom
poniedziałek, 26 marca 2018, 22:05

Orkiestry wojskowe to nieporozumienie. Ale kto bogatemu zabroni.

Harry 2
poniedziałek, 26 marca 2018, 22:04

I na co to? Może by tak zakupić więcej rakiet Piorun i armaty 35mm zamiast utrzymywać taką \"armię\" ludzi?

Lewandos
wtorek, 27 marca 2018, 05:56

a swoją drogą to ciekawe... Ile sztuk za utrzymanie takiego pułku można kupić rocznie...? Pokusi się ktoś o szacunek?

windy_city
poniedziałek, 26 marca 2018, 21:43

dokładnie jak przed Wrześniem \'39...

As
poniedziałek, 26 marca 2018, 21:36

Lubimy klęski i wszelakie uroczystości na polach bitewnych i pod pomnikami ku czci poległych w nierównej walce. Tańsze to od sprzętu, który pomógł by nam ograniczyć ilość żołnierskich grobów.

Lewandos
wtorek, 27 marca 2018, 05:54

Na to, to nas nie stać... zawsze sąsiedni agresorzy będą mieli większy potencjał ludnościowy i przemysłowy... A to, co możemy kształtować to postawy... patriotyczne, morale wojska... Temu służy ta zmiana...

Junger
wtorek, 27 marca 2018, 13:47

Morale wojska jest pod psem. I nie poprawi go orkiestra tylko zakupy nowoczesnego uzbrojenia.

mgr historii Andrzej Pakuła
poniedziałek, 26 marca 2018, 21:30

Komu to potrzebne?Swiat sie smieje,nie jestesmy w latach 30 tych.

Obserwator
poniedziałek, 26 marca 2018, 21:14

Brawo Panowie Proponuję jeszcze zwiększyć jednostkę do \"dywizji reprezentacyjnej a orkiestrę do 500 osób.

Davien
poniedziałek, 26 marca 2018, 21:14

Nareszcie ktoś dobrze pomyślał - popieram / pokażemy swoją mocarstwowość ?

dokk
poniedziałek, 26 marca 2018, 21:08

Brawo My.

Markonn
poniedziałek, 26 marca 2018, 21:06

Acha, to już wiem o co chodziło z tą trzecią dywizją...

racjus
poniedziałek, 26 marca 2018, 21:00

No to faktycznie mamy dokonania. Teraz cała Europa będzie nam zazdrościć.

eeeeeeeee
poniedziałek, 26 marca 2018, 20:57

Zamiast kasa płynąć na to co potrzebne to wydają na bzdety !

Lewandos
wtorek, 27 marca 2018, 05:51

Spójrz na plac Czerwony 9 maja... Zobaczysz wówczas na co inni wydają... Tam nawet t34 \"na chodzie\" znajdziesz obok żołnierzy w liczbie ponad DWUDZIESTOKROTNIE przekraczającej nasz pułk reprezentacyjny...

gregorx
wtorek, 27 marca 2018, 09:53

Oni wydają (proporcjonalnie do PKB) 2,5-3 razy tyle co my. My, mając ograniczony budżet trwonimy go na głupoty.

Adam S.
wtorek, 27 marca 2018, 08:04

Naprawdę, jest z kogo brać przykład. Poza tym, jeśli już bardzo chcesz wzorować się na Rosji, zacznij od lotnictwa i broni jądrowej.

Antyk
poniedziałek, 26 marca 2018, 20:48

Niedługo dywizję reprezentacyjną WP utworzą, samej orkiestry będzie w niej pewnie z 3 tys chłopa. A tymczasem Rosomak jego mać, kiedy wreszcie konfiguracja z spaike, czy to jest technologia kosmiczna, że nie można tego wreszcie ukończyć. Co z uzbrojeniem ppanc dla OT i dla wojsk zawodowych. Ruskie mają kilka lub kilkanaście tysięcy tanków na chodzie, co z tego że większość przestarzała, bo czym będziemy do tego strzelać w razie W. Pewnie znów wojsko pójdzie z bagnetami na czołgi jak w 1939. Obecne 264 wyrzutnie wiele nam nie pomogą, itd. A my tworzymy pułki reprezentacyjne, ech.

bęcki
wtorek, 27 marca 2018, 10:58

Tam zaraz na Rosomaka. Wystarczyłoby mieć wzorem tych ruskich osiem spike na samochodzie jak w Kornet-D tylko nasz Żubr jest nie wiedzieć czemu wielki i prawie dwa razy cięższy niż Tigr-M i mamy problem z pojazdami tej kategorii dla Wojska.

dimitris
poniedziałek, 26 marca 2018, 20:35

Przeczytałem wyjaśnienia pana generała... Wiedzę, że polski MON jest już nie po drugiej, a po trzeciej stronie lustra. Alicja w krainie czarów, to był wobec pomysłów MON mały pryszcz. Brak broni pancernej i przeciwpancernej (utrzymujemy muzea na gąsienicach, rekwizyty historyczne Wschodu i Zachodu), brak lotnictwa (muzeum w rodzaju całkowicie nieskutecznych i bezbronnych Su-22) i brak broni przeciwlotniczej, brak min, poligonów gdzie dałoby się postrzelać zgodnie z dzisiejszymi zasięgami a w Marynarce Wojennej w trzecie dziesięciolecie wejdzie budowa najdroższego na świecie okrętu patrolowego... A teraz batalion reprezentacyjny zmieniamy w pułk i formujemy największą orkiestrę w Europie. Dlaczego ??? - to z potrzeby reprezentacji i rozwoju osobistego, a także awansu służących w niej ludzi. Pzecież takie teksty, to się nawet nie mogłoby przyśnić w najbardziej absurdalnym śnie ! W szczególności gasną przy nich wszystkie peerelowskie dowcipy o milicjanatach. Czy kamizelek kuloodpornych nie należałoby w takich okolicznościach zamienić na kaftany bezpieczeństwa ? ? ? - oczywiście zamiast kajdanek, gdyż zachodzi także skrajnie oczywista i rażąca niegospodarczość. I pośmiewisko.

AWU
wtorek, 27 marca 2018, 01:44

@dimitris: bez urazy gdyż doprawdy szanuję Greków.. ale ilu Rosyjskich szpiegów wydała dziś Grecja lub wasi cypryjscy kuzyni? Porównując wasze zachowanie i Turków czy znów należy wysłać RN aby zamknąć Bosfor?

Hektor
wtorek, 27 marca 2018, 12:34

I dobrze, że Grecy nie dołączają do tego \"owczego pędu\" w psuciu sobie stosunków dyplomatycznych z Ruskimi, gdyż przecież jak na razie nikt nie udowodnił, że za otruciem Siergieja Skripala stoją władze Rosji. Za to kilka dni temu jedna z brytyjskich gazet wysunęła teorię, że owszem za tym zamachem stoi przebywająca w UK funkcjonariuszka rosyjskich tajnych służb, ale jej celem była córka byłego agenta Julia, a motywem otrucia było to, że spotykała się ona z jej synem i łagodnie mówiąc \"nie przypadła jej do gustu\" jako przyszła synowa.

Marek1
wtorek, 27 marca 2018, 08:51

AWU - jak zawsze wyznawcy jedynie słusznej partii z braku rzeczowych argumentów pitolą jakieś pseudohistoryczne brednie. Kolega Dimitris ma 100% racji, że poziom absurdu w decyzjach kolejnego MON sięga kosmosu. Czekamy teraz na powołanie brygady polańskich tarczowników i 5 chorągwi husarskich \"ku pokrzepieniu serc\". Formacje te będą się pięknie prezentować na corocznej defiladzie i kosztować mniej niż jakieś tam czołgi, samoloty, rakiety, itp. mało potrzebne pierdoły. Brawo MON ...

rak
wtorek, 27 marca 2018, 16:48

jeśli deportują twojego prowadzącego kto ci będzie płacił?

dim
wtorek, 27 marca 2018, 07:56

@AWU... - Pan zapewne nie wie, ale jesienią 2008 to właśnie rosyjskie służby, w strzelaninie pod Atenami, zapobiegły zamachowi na premiera. Tego, który chciał rurociągu Burgas - Alexandroupolis, choć tło były znacznie szersze, chodziło o destabilizację kraju. Wykoaną w miesiąc później skutecznie aż do dziś.

dim
wtorek, 27 marca 2018, 07:52

Grecja robi, co może, dla swej obronności. Dokładnie odwrotnie niż takie jak to tutaj działania polskich MON.

AWU
wtorek, 27 marca 2018, 11:43

Polska też robi co może, w odróżnieniu od Grecji alianci nie weszli do Polski w 1945r.. i w odróżnieniu od Grecji podziemie komunistyczne miało 4tys członków włącznie z NKWDwskimi \"zielonymi\" AL/PPR vs 400 tys zaprzysiężonych AK... tak jak w 1980r 10mln Solidarność vs 1 mln PZPR... Panie Dim.. kiedy wydalicie ruskich szpiegów po prostu aby pokazać że jesteście częścią Europy? Mógłbym dużo napisać ale o to moskalom chodzi.. aby nas skłócić...

AWU
wtorek, 27 marca 2018, 10:25

@Dim: dosyć dobrze znam Greków i prawdę mówiąc kocham was ale nigdy nie zgodzimy się w jednej kwestii.. jesteście niepoprawnymi komunistami.. a bycie komunistą jest dla mnie tożsame z nazistą? Czy wie Pan że Niemcy podobnie jak obrońcom Westerplatte czy oficerom Kleeberga przyznali Greckim Oficerom prawo noszenia białej broni w obozie jenieckim a szeregowych podobnie jak Polaków wypuscili do domu? A PZL-24 w obronie Grecji?

zyg
wtorek, 27 marca 2018, 12:39

ostatnio podniesiona \"kwestia żydowska\" naczelny rabin WP ppłk Baruch Steinberg nie został zamordowany przez nazistów lecz przez rosjan w Katyniu czemu w.w. Rosjanie zaprzeczali przez 50 lat?

Wafel
poniedziałek, 26 marca 2018, 20:22

Szkoda, że o liniowych się tak nie dba. No ale musi ładnie wyglądać jak politycy chcą dobrze wyjść.

sweyk
poniedziałek, 26 marca 2018, 20:01

Myślę że to największy sukces w modernizacji Armii ...

obrońca
poniedziałek, 26 marca 2018, 19:58

fajnie-wreszcie będziemy mieć 100% obronę kraju

mgr historii Andrzej Pakuła Słupsk
poniedziałek, 26 marca 2018, 19:40

Śmiać się czy płakać?oto jest pytanie?

Gts
poniedziałek, 26 marca 2018, 19:31

Oczom nie wierze. To jest podnoszenie obronnosci? Taknjak pisalem wielokrotnie kasa leci na kabarecik, polityke historyczna i wystawy, konferencje brakowalo jeszcze orkiestry do tego cyrku. No to jest, za to smiglowcow, samolotow, czogow, okretow, bwpow, artylerii i amunicji nie ma, wlasciwie OPL tez nie ma bo kontrakt na wisle to jest kropla w morzu potrzeb. Myslalem ze po /dzumie/ jaka byla PO nic gorszego nas nie spotka, ale chyba trafila nam sie nowa zaraza, /cholera/.

Skoczek224
poniedziałek, 26 marca 2018, 19:27

W innych krajach funkcje reprezentacyjne pełnią żołnierze z jednostek liniowych często z doświadczeniem bojowym a nie \"grupy baletowe\" i jakoś sobie radzą z tą DODATKOWĄ rolą, czego świetnym przykładem może być legia cudzoziemska, lub Gwardziści Królowej. Następnym nieporozumieniem jest wyposażanie jednostki w karabinki nie zdolne do strzelania ostrą amunicją. Żołnierz na warcie powinien umieć posługiwać się bronią i mieć ostrą amunicję, w przeciwnym razie dochodzi do sytuacji w której dodatkowo pojawia się konieczność ochrony żołnierzy wojsk reprezentacyjnych. Z kolei skrajnością i nieporozumieniem jest występowanie żołnierzy sił specjalnych w \"ciuchach roboczych\" na uroczystościach państwowych.

Lewandos
wtorek, 27 marca 2018, 05:47

A to specjalsi się sami nie snobują na liniowców, stąd te mundury...?

AWU
poniedziałek, 26 marca 2018, 19:21

P.S. nie mówiąc o czerwono białych kolorach US Cavalry obecnie broniącej wschodniej flanki. Niektórzy przypisują to Pułaskiemu, osobiście uważam że kolory dotarły do USA po wojnie 1812r gdy Brytyjskie oddziały z Kanady spaliły Biały Dom (dlatego jest \"Biały\") ale historycy wojskowości być może mają więcej informacji na ten temat. Faktem pozostaje że jedyną kawalerią w historii dorównywającą ułanom płk Konopki byli Apacze Geronimo ...

Zbudowany
poniedziałek, 26 marca 2018, 19:17

To dobra wiadomosc dla Sil Zbrojnych. Czekam na następny etap - przeformowanie w brygadę, która niewatpliwie zwiększy szanse rozwoju kadry w porównaniu do skromnych możliwości jakie daje struktura pułku.

SAS
poniedziałek, 26 marca 2018, 19:16

A od pułku do dywizji już tylko jeden mały krok. Jeszcze większy prestiż i przy okazji brakująca dywizja w końcu stanie na wschód od Warszawy.

AWU
poniedziałek, 26 marca 2018, 19:07

Ironią historii jest fakt że tradycyjne kolory polskiej kawalerii to czerwono białe proporce, datujące do czasów husarii. Istnieje teoria że czerwony był na górze aby nie brudzić krwią nieprzyjaciela. Kolory granatowo czerwone były kolorami piechoty. Najstarszym pułkiem ułanów jest 8 p.u. ks Poniatowskiego założony przez będącego w służbie austriackiej księcia w 1784r, proporce czerwono białe. W 1788r rozkazem regulującym Kawalerię Narodową wprowadzono lance z proporcami o tych samych kolorach. Polski czerwono biały proporzec podbił świat w 1811r podczas bitwy pod Albuera w Hiszpanii gdy Ułani Nadwiślańscy płk Konopki jako jedyni w historii rozbili 3 czworoboki dwóch pułków brytyjskiej piechoty wspaniałą szarżą bez wsparcia piechoty ani artylerii. W rezultacie Brytyjczycy przekształcili 4 pułki dragonów w pułki Lancers dając im polskie mundury włącznie z czapkami rogatywkami (szarża lekkiej brygady na Krymie) i dwurzędowymi kurtkami ułankami.. Do dziś pułki Lancers brytyjskich noszą do mundurów paradnych hełmy/rogatywki. Czerwono białe kolory proporców lanc trafiły do Kanady (RCMP) Australii (Light Horse czyli szwoleżerowie) Japonii czy Indii .. \"Swego nie znacie\" .. W wydawnictwie opublikowanym z okazji 125 lecia powołania Królewskiej Kanadyjskiej Policji Konnej i przekazanym ówczesnemu Ministrowi ON p. Onyszkiewiczowi przypomniano o genezie czerwono białych proporców a wręcz stwierdzono że czerwono biały kolor przejęty stał się inspiracją dla kolorów \"nowej flagi Kanady\" wprowadzonej przez liberalny rząd w 1967r.

Lord Godar
wtorek, 27 marca 2018, 08:54

O tak , jest się czym pochwalić w naszej historii i szczycić. To dobrze , ale to wynika po części z tego , że sytuacje kryzysowe , wojny potrafią z nas wydobyć prawdziwy patriotyzm , męstwo i zachowania na najwyższym poziomie . Natomiast codzienny byt do nijakość , wewnętrzne waśnie i niezgoda , a w armii jak widać \"bylejakość\" , braki sprzętowe i wyszkoleniowe , zapaść techniczna a nawet działanie na szkodę obronności. Może więc nadszedł teraz czas , aby na odwrót tego co opisałeś , zaczerpnąć technikę , doświadczenie i wiedzę od tych co nas wyprzedzili ? Cenię naszą historię , szanuję tych którzy wtedy robili dużo dla naszego kraju , ale mam świadomość , że to my teraz piszemy historię , o której będą czytać następne pokolenia . A jak nas będą oceniać , to już zależy tylko od nas i naszych działań obecnych . Książką zawierającą opis naszych chwalebnych czynów , nie osłonisz siebie czy pojazdu bojowego jak to zrobisz realnym , skutecznym pancerzem . Ja wiem , że te oddziały reprezentacyjne i orkiestry są potrzebne , bo mają swoją rolę , ma to ma pewne oddziaływanie i niczym innym go nie zastąpisz. Nie mam nic przeciwko temu abyśmy mieli najlepszą orkiestrę wojskową w NATO , ale naprawdę bym chciał , aby ta orkiestra poprzedzała na defiladach naprawdę dobrze i nowocześnie wyposażone oddziały WP , znakomicie wyszkolone i skuteczne w działaniu . A jest , jak jest ...

AWU
wtorek, 27 marca 2018, 11:57

O co ci chodzi? Zawsze czerpaliśmy technikę doświadczenie i wiedzę.. Falaise? Ancona? Breda? Bologna? Przykłady profesjonalizmu Żołnierza Polskiego.. profesjonalizmu którego nawet komuniści nie potrafi zniszczyć..

Lord Godar
środa, 28 marca 2018, 17:08

Nie zawsze byliśmy skazami na doświadczenia i technikę innych , często w historii oręża i taktyki , to my byliśmy prekursorami , to my tworzyliśmy sprzęt , którego inni nam zazdrościli i kopiowali . Falaise? Ancona? Breda? Bologna? - tak to wspaniałe karty polskiego żołnierza i inne też . Właśnie o tym pisałem , że tylko w kryzysowych sytuacjach potrafimy pokazać na co nas stać. O co mi chodzi ? Chodzi mi o to , że dmuchanie w patriotyczne trąby to nie wszystko. Nie zastąpi to nowoczesnego przemysłu zbrojeniowego , nie zastąpi nowoczesnego sprzętu w armii . Dlatego napisałem , że chciał bym aby w naszej armii nie tylko orkiestra i oddziały reprezentacyjne były naszą wizytówką , ale \"kwiatkiem\" do klapy dobrze skrojonej i dobrej jakościowo marynarki ...

wqq
poniedziałek, 26 marca 2018, 18:44

I tak w zasadzie to jest przysłowiowa kropka nad I w tak zwanym procesie modernizacji WP w wykonaniu obecnej drużyny Ci bardziej zdystansowani potwierdzają że to nie sen .

Lewandos
wtorek, 27 marca 2018, 05:43

... Zakup najnowocześniejszego systemu antyrakietowego... Transfer technologii to sen... ale tylko do czasu wdrożenia... A działka do Rośka to zawsze byliśmy w stanie \"se\" robić... Bo stopień skomplikowania budowy zdolności procesu produkcyjnego oraz komentowania jest zbliżony

pesaras
poniedziałek, 26 marca 2018, 18:43

i to jest nasza odpowiedz na nowe rodzaje broni Putina - tak?

Lewandos
wtorek, 27 marca 2018, 05:39

... A my się z Putinem ścigamy? Planujemy \"obronę\" polskojęzycznego \"nasilenia\" od Litwy po Władywostok?

ooo
poniedziałek, 26 marca 2018, 18:19

Nooo, to jest właśnie to, czego nasze wojsko najbardziej potrzebuje...

magazynier
poniedziałek, 26 marca 2018, 18:13

A kompania nie wystarczy? Jako podatnik protestuję.

Lewandos
wtorek, 27 marca 2018, 05:36

To jest zasadne pytanie... gdyby nie to, że w tekście jest odpowiedź... Chodzi o możliwość awansu (również finansowe apanaże)...

Mateo
poniedziałek, 26 marca 2018, 18:13

Ale jaja !! A dlaczego nie od razu dywizję?? Prestiż jeszcze większy, możliwości rozwoju również. A trąbek, fletów i bębenków się dokupi ! Oto Polska Armia 2018 roku !

Lewandos
wtorek, 27 marca 2018, 05:34

Budowanie morale (m.in. przez oprawę wojskową) jest też elementem działań wojska.

Banan
wtorek, 27 marca 2018, 23:33

Ostatnio zmarł mój znajomy były wojskowy i zdecydowanie zastrzegł, że nie chce oprawy wojskowej na pogrzebie bo wojsko po emeryturze miało go gdzieś. Więc wojsko to raczej demotywuje niż motywuje i żaden batalion, brygada czy dywizja reprezentacyjna tu nie pomoże.

racjus
wtorek, 27 marca 2018, 15:18

Moglibyśmy się zająć, czymś aby ci wysoce zmotywowani i upatriotowieni żołnierze mieli czym walczyć, bo samym morale to oni czołgów nie zatrzymają.

Marek1
wtorek, 27 marca 2018, 09:01

Lewandos - to buduj je sobie, ale za własna kasę. My płacimy podatki na WP z nowoczesnym sprzętem, a nie na powiększanie i tak już największej grupy rekonstrukcyjnej w Polsce z karabinkami na ślepaki. Poziom absurdu w kolejnej ekipy MON sięga rekordowych pułapów.

Jurek
środa, 28 marca 2018, 11:33

Nie przesadzajcie -pamiętajcie jaką rolę odegrały TRĄBY JERYCHOŃSKIE?

Tweets Defence24