Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Szczegóły budowy Fortu Trump; Jaki był cel podróży schwytanych na Białorusi najemników z Grupy Wagnera?; Nie będzie stałej bazy USA w Polsce?

Fot. MON
Fot. MON

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna, „Fort Trump na 100 lat Bitwy Warszawskiej”: Dziennikarze poznali nieoficjalne szczegóły porozumienia polsko – amerykańskiego dotyczącego Fortu Trump. Szczegóły porozumienia maja zostać oficjalnie ogłoszone podczas Święta Wojska Polskiego. „Z informacji DGP wynika, że umowa wojskowa o obecności sił USA w Polsce ma być podpisana 15 sierpnia. W Święto Wojska Polskiego i 100 lat od pokonania bolszewików w Bitwie Warszawskiej. Zostanie też utworzony wysunięty element dowództwa V Korpusu z Kentucky, a do Polski trafi co najmniej tysiąc kolejnych żołnierzy amerykańskich. W Drawsku Pomorskim powstanie Centrum Szkolenia Bojowego, eskadra bezzałogowców Reaper trafi do Łasku, z kolei żołnierze sił specjalnych USA będą w Lublińcu.”


Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, „Co robili w Mińsku rosyjscy najemnicy”: Jaki był cel podróży schwytanych najemników z Grupy Wagnera? Analiza faktów operacji białoruskiego KGB. „[...] Łukaszenka miał skorzystać z obecności wagnerowców w kraju, by ich zatrzymać w celu potwierdzenia propagandy o ryzyku rozlewu krwi. Najemnicy mieli zaś przejeżdżać przez kraj tranzytem. Tę wersję zdają się sugerować Rosjanie. [...] W weekend jeden z rosyjskich dyplomatów mówił, że byli oni w drodze do jednego z państw Ameryki Południowej (kilka miesięcy temu mówiono o obecności wagnerowców w Wenezueli).”


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Amerykanie nie będą na stałe”: Nieoficjalne szczegóły porozumienia polsko – amerykańskiego dotyczącego budowy Fortu Trump. „Kontyngent wojsk USA ma się zwiększyć o około tysiąc żołnierzy. Polska zmodernizuje dla nich wojskowe obiekty [...] Amerykanie przebywają w naszym kraju przez dziewięć miesięcy i są zastępowani przez kolejną zmianę. I tak pozostanie. Wyjątkiem ma być wysunięta struktura dowódcza V Korpusu z Fort Knox w Kentucky - około 200 oficerów monitorujących stan bezpieczeństwa w tej części Europy i przygotowujących plany działania. Najpewniej będą oni stacjonować w Poznaniu, gdzie już wcześniej istniała podobna struktura, tylko niższego szczebla – dywizji.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Wzmocnienie obecności wojskowej USA”: Jest przełom w rozmowach dotyczących powstania w Polsce Fortu Trump. Porozumienie określa między innymi, że Powidz w przyszłości ma być siedzibą lotniczej brygady bojowej, batalionu bojowego wsparcia logistycznego oraz obiektu sił specjalnych. Lubliniec natomiast ma pełnić funkcję kolejnego obiektu sił specjalnych. „Polska oraz Stany Zjednoczone po wielu miesiącach rozmów uzgodniły umowę o współpracy obronnej pomiędzy obydwoma państwami. Dzięki temu porozumieniu możliwe będzie dalsze pogłębienie kooperacji na polu obronnym, w tym dotyczącej zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce, co ma zwiększyć potencjał odstraszania wschodniej flanki NATO.”


Andrzej Dworak, Polska The Times, „Żołnierze chaosu. Najemnicy z rosyjskiej Grupy Wagnera”: Władze w Mińsku przedstawiają obecność najemników Wagnera na Białorusi jako próba destabilizacji kraju przed wyborami prezydenckimi podejmowana przez jakieś siły w Moskwie. A jak było naprawdę? „Na Białorusi, gdzie 9 sierpnia odbędą się wybory prezydenckie, pojawili się członkowie paramilitarnej organizacji rosyjskiej znanej pod nazwą Grupa Wagnera. [...] To najnowsze doniesienia o tajemniczej jednostce rosyjskich najemników, którą uważa się za prywatne wojsko Putina czy inaczej psy wojny Rosji, a od której Kreml oficjalnie się odcina. Natomiast nieoficjalnie korzysta z jej wsparcia w wielu zapalnych regionach świata.”


Reklama

Komentarze

    Reklama