PL-01 Concept - nowy pojazd modułowy z Łabęd

19 września 2013, 09:57
Przyszłość i przeszłość Łabęd. PL-01 Concept obok czołgu T-55 - fot. J. Sabak
Wyjazd PL-01 Concept z hali poligonu doświadczalnego - fot. J. Sabak
Hamowanie PL-01 Concept. - fot. J. Sabak
PL-01 Concept -fot. J. Sabak
PL-01 Concept - fot. J. Sabak
PL-01 Concept i T-55 przed halą poligonu doświadczalnego. - fot. J. Sabak
PL-01 Concept -fot. J. Sabak
Wizualizacja pojazdu M-UV. -fot. J. Sabak
Reklama

Prezentacja wozu wsparcia bezpośredniego PL-01 uświetniła 45. rocznicę powstania Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Urządzeń Mechanicznych OBRUM w Gliwicach. Rodzina modułowych wozów, jaką zwiastuje Concept PL-01, ma być pierwszym pokoleniem polskich pojazdów, które prosto z rzeczywistości wirtualnej trafią na wyposażenie sił zbrojnych.

Wóz wsparcia bezpośredniego PL-01 Concept miał swoja premierę na kieleckim salonie MSPO i wzbudził tam duże zainteresowanie. Bazujący na podwoziu wozu gąsienicowego BAE System CV-90 to zarys jednego z możliwych wariantów modułowego systemu pojazdów gąsienicowych. Ale jednocześnie coś więcej niż tylko makieta.

Andrzej Szortyka, prezes zarządu OBRUM i Bumaru-Łabędy podkreśla, że wóz w takim kształcie nie pojawi się na uzbrojeniu Wojska Polskiego. Posłuży jedynie do badań pewnych założeń konstrukcyjnych, z których tylko część zostanie użyta w ostatecznej konstrukcji. - Może to nastąpić za 4 – 5 lat, bo tak jest cykl projektowy w zakresie przygotowania prototypu i przetestowania go - mówił prezes Szortyka. 

Kluczowe dla ostatecznego kształtu będą wymagania MON, które są obecnie ustalane w procesie dialogu technicznego. Niezbędne są też fundusze. W najbliższych dniach OBRUM wystąpi z wnioskiem o dofinansowanie projektu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 

Pojazd ma być wyposażony w wiele zaawansowanych technicznie rozwiązań. Takich jak bezzałogowa wieża z automatycznie ładowaną armatą kalibru do 120mm i sprzężonym karabinem maszynowym 7,62 mm. Dodatkowe uzbrojenie jest instalowane w Zdalnie Sterownym Module Uzbrojenia i stanowi je zwykle maszynowy karabin przeciwlotniczy kalibru 12,7 mm. Można zastąpić go innym uzbrojeniem, dostosowanym do wykonywanych zadań, na przykład 40 mm granatnikiem automatycznym. 

Całość będzie osadzono na modułowym kadłubie z silnikiem z przodu i pancerną kapsułą załogi z tyłu. Jak podkreślają przedstawiciele OBRUM, takie rozwiązanie zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa załodze i ułatwia adaptację podwozia dla innych pojazdów. Wysoką mobilność zapewni zastosowanie nowoczesnej jednostki napędowej o mocy 950KM, umożliwiając osiągnięcie prędkości 70 km/h i zasięg 500km. 

Ochrona pojazdu to zarówno złożony z modułów kompozytowy pancerz ceramiczno-aramidowy, jak i system wykrywania i zwalczania nadlatujących pocisków. Futurystycznie wyglądająca bryła PL-01 Concept to również ważny element tego systemu. Specjalny kształt, powłoka pochłaniająca fale radarowe i systemy obniżające emisję ciepła mają za zadanie utrudnić wykrycie pojazdu przez termiczne i radarowe systemy przeciwnika. 

Modułowa budowa, systemy pasywnej i aktywnej obrony, oraz różnorodne możliwości uzbrojenia zapewniają tej konstrukcji dużą uniwersalność i możliwości rozwoju. Mają one utorować koncepcji prezentowanej przez pojazd PL-01 Concept drogę również na zagraniczne rynki. - Mamy ambicję, aby nasz pojazd stał się elementem wyposażenia sił zbrojnych innych krajów NATO. Nie tylko Polski. Byłby to ogromny sukces i duże wyróżnienie – mówi Andrzej Szortyka.

Jednak Concept PL-01 to nie jedyny ambitny projekt ośrodka OBRUM. Podejmowane są działania związane z wykorzystaniem 3D Cave. Ten wirtualny system zobrazowania i projektowania został wykorzystany przy tworzeniu pojazdu PL-01. Podobnie powstaje kolejny pojazd, którego koncepcję zaprezentowano podczas uroczystości z okazji 45 lat Obrum. Jest to nowoczesny pojazd inżynieryjno-saperski M-UV, przeznaczony zarówno do zadań wojskowych jak i cywilnych oraz posiadający opcję pracy bezzałogowej.

W planach OBRUM jest również stworzenie przy ośrodku  centrum treningowego i symulacyjnego, oraz prace nad zaawansowanymi symulatorami. Będą one przeznaczone zarówno do zastosowań wojskowych jak i komercyjnych.

OBRUM nie jest nie tylko firmą inżynierską, która zajmuje się mechaniką –powiedział podczas uroczystości w auli Politechniki Krzysztof Krystowski, prezes Polskiego Holdingu Obronnego - Na naszych oczach zamieniło się w firmę, która rzeczywiście jest innowacyjna, opartą o informatykę, o elektronikę, o wielkie umiejętności inżynierów. OBRUM zaczyna dziś biec w czołówce tego wyścigu światowego, o to, kto będzie przewodził innowacjom. O to, kto będzie bardziej konkurencyjny.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 55
Reklama
Krzysztof Fabiniak
sobota, 26 września 2015, 13:37

Czy my jako Polska nie mamy broni ATOMOWEJ to by załatwiło sprawe.

Krzysztof Fabiniak
sobota, 26 września 2015, 13:31

Jest super

Robert Karpeta
niedziela, 25 stycznia 2015, 10:09

Pewien pan mówił że ma strzelać wiązką plazmy,ale to chyba w jego wyobraźni.Aby nieskończył jak PZL Scorpion.

Robert Karpeta
niedziela, 25 stycznia 2015, 10:00

Dobrze że będziemy mieć własny(rzekomy)wóz bojowy.Pewien pan mówił że czołg będzie strzelał wiązką plazmy,ale to chyba w jego wyobraźni.Aby jego finał nie był taki jak PZL Scorpion którego makieta stoi w Muzeum Polskiego Lotnictwa na bemowie.

AndrzejS
poniedziałek, 2 grudnia 2013, 10:53

W sam raz na różnej maści rekonstrukcje bitew. Jeszcze minie kilkanaście lat zanim makieta zamieni się w wóz bojowy, a jak w dzisiejszych czasach wróg znajduje się w zasięgu ogna z takiej zabawki to nie należy strzelać tylko się zwijać, chyba że przewidujemy, że Polskę zaatakują partyzanci. Ja rozumiem pokolenie wychowane na Czterech Pancernych, ale dzisiaj walka toczy się na odległość setek kilometrów.

patrze
środa, 8 lutego 2017, 18:55

jest dobry ale jednostka napedowa za slaba bo taki czolg musi byc szybki dlatego mam jednostke napedowa lepsza od abramsa ale szkoda

tolek
piątek, 24 stycznia 2014, 19:19

moim zdaniem macie rację dane mówią o wysokości 280 cm a ukraiński Opłot ma 221cm wysokości

arczi
czwartek, 11 grudnia 2014, 12:22

Trzymam mocno kciuki za jak najszybsze wprowadzenie tego cudenka do sluzby!!'

Andrzejs
poniedziałek, 23 września 2013, 08:42

Ten czołg to makieta z produkcji których słyniemy umieszczona zdaje się na podwoziu wycofywanego w wielu armiach CV90. Pojazd na wstępie obarczony jest zbyt wielkim szumem wokół czegoś co jeszcze nie istnieje. Pojazd za sprawą BAE może i mógłby stać się wyposażeniem innych armii, ale czy zreformowana Polska zbrojeniówka, obsadzona szefami z klucza partyjnego nie specjalistami, gdzie gorsze projekty będą ciągły na dno te lepsze jest w stanie cokolwiek wyprodukować nawet dla naszej armii ?

Haren
wtorek, 19 listopada 2013, 18:20

A co z platformą Anders, która miała spełniać praktycznie takie same zadania, była w całości (?) polskim projektem, była gotową maszynę (a nie makietą do badań), i pomyślnie przeszła wszystkie testy? Anders został brutalnie odrzucony bez racjonalnych powodów.

xxx
wtorek, 6 września 2016, 19:43

latka mijają i jak zwykle polski przemysł zbrojeniowy pokazuje na co go stać....

Aaaa
piątek, 31 lipca 2015, 12:40

prosze redakcje rzebyści pisali wiecej o człoguPL-O1Concept kiedy wejdzie w produkcje

verde
niedziela, 22 września 2013, 19:30

Żeby tylko nie skończył jak LOARA

mArtime
środa, 25 września 2013, 22:43

Słuszna uwaga. Z tym, że Loara jest b, dobrym sprzetem niestety zbyt drogim dla naszej armii, a ta makieta to ciągle tylko wizualizacja.

BiurkoŁawka
niedziela, 22 września 2013, 14:40

Boże, jacy wy tępi jesteście, to szok. Naprawdę musicie być tak pesymistycznie nastawieni? Bo nie da się wierzyć, że jednak się uda. Tępota z was. Mam nadzieję, że projekt się powiedzie i wejdzie do produkcji masowej. Tyle...

Optimistyczny Pesimista
sobota, 8 lutego 2014, 18:11

"Andrzej Szortyka, prezes zarządu OBRUM i Bumaru-Łabędy podkreśla, że wóz w takim kształcie nie pojawi się na uzbrojeniu Wojska Polskiego." Tez jestem optimista, ale jak czytam cos takiego to ciezko.

Czołgista
sobota, 26 października 2013, 19:52

Przeczytajcie Państwo napis CONCEPT na bocznej burcie tak robią wszystkie firmy na świecie ! Żaden cud - to normalność - będzie zainteresowanie zakupem - będzie produkcja - PROSTE. To nie zabawka to biznes.

aabbcc
poniedziałek, 18 lipca 2016, 20:15

Moim skromnym zdaniem uważam, że jeśli PL 01 byłby dopracowany to moglibyśmy zastąpić nimi nasze t-72, ale twarde lepiej byłoby zastąpić jakimś ciężkim czołgiemi nie żlomować ich tylko zakonserwować i zmagazynować, ponieważ w razie czego do walki z ruskim złomem będzie się nadawał. A PL 01 myśle, że bardziej nadawałby się do ''osłony'' BWB i KTO niż do typowych walk pancernych chodź nie twierdze, że nie można by zastosować go i do tego.

Karpat.
sobota, 21 września 2013, 15:51

przecież to coś nawet nie wejdzie do produkcji. stworzyli andersa, gdzie platforma ta miała bardzo dobre opinie i myślę że miała większe szanse do wdrożenia i co zarząd bumaru został "namówiony" przez zachodnich lobbistów i projekt andersa został porzucony. także neich ufo jeszcze wymyślą. nowy sprzęt jak będą się tak do tego zabierać to wejdzie na wyposażenie za 50 lat i znowu będziemy w ciemnej dupie za resztą państw rozwiniętych.

Igor
niedziela, 22 września 2013, 12:59

Ponoć namawiającym był Waldemar Skrzypczak. Bo wolał gotowe podwozie od Andersa.

rambo pilkarz
poniedziałek, 30 grudnia 2013, 18:59

A ma dach do obrony przed deszczem?

wika400
sobota, 21 września 2013, 09:43

nadal zero treści, maximu lansu tzw. holdingu

DD
poniedziałek, 5 stycznia 2015, 14:44

Jakie cudeńko co wy piszecie to jest tylko makieta nawet nie demonstrator polski przemysł nigdy nie zbuduje takiego czołgu nie potrafią nawet głupiego podwozia do kraba zrobić a co dopiero czołg.

dociekliwy
poniedziałek, 30 grudnia 2013, 17:40

swoja droga - wg. wiki wyższy od t 55 prawie o pól metra. wiem, że pod uwagę należy brać rózne parametry, ale coś tak prozaicznego jak miniaturyzacja całego pojazdu nie da się zastosować?

Edek
wtorek, 31 grudnia 2013, 17:55

Porównujesz konstrukcję T-55 opartą na T-54, tj. pochodzącą z 1945r z konstrukcją zaprezentowaną w 2013r ? Szacun :D Tak na marginesie Leopard 2, który już jest na wyposażeniu WP jest wyższy o 80 cm :D :D

SLAW69
niedziela, 26 stycznia 2014, 10:29

Podwozie pamięta połowę lat 80-tych. Na Polonezie też da się ciekawie blachy pospawać. Trzeba było pokazać światu Andersa (można? można!) i go zamordować. Nie wspominając Rosjan, Turcy wzięli się za coś podobnego. Był taki PZL Skorpion. No i co? Skorpion lata w Ameryce (podobieństwo uderzające nie tylko zewnętrznie). Ciekawe kiedy go kupimy?

wolf
poniedziałek, 17 lutego 2014, 03:30

No ale tego gościa w pilotce jak z czterech pancernych to mogli schować

osamka
poniedziałek, 30 grudnia 2013, 07:31

Skończy jak Anders.

Yogo
poniedziałek, 30 grudnia 2013, 11:49

tzn zostanie Premierem?

Saluno
poniedziałek, 30 grudnia 2013, 01:34

Polub teraz PL-01 Concept na Facebooku! https://Facebook.com/pages/Wóz-Wsparcia-Ogniowego-WWO-PL-01-Concept/292014067605342

bu
środa, 9 grudnia 2015, 23:08

https://www.youtube.com/watch?v=mMNsLZWKOb4&list=FLo5t1TfEJu0WsloeJneQpLA&index=2 wykorzystać ten Polski wynalazek do pochłaniania energi z działa... ewentualnie dostosować do pancerza który pochłaniałby energie kinetyczną...

jacuś
piątek, 20 września 2013, 10:43

jaja sobie robią, co to w ogóle ma być??

Paweł Zielony
czwartek, 3 października 2013, 23:15

A na stronie Росинформбюро można już od kilku miesięcy zobaczyć jak wygląda i Armata i Bumerang. Polecam: http://rosinform.ru/photo/osnovnoy-tank-t-14--na-baze-tyazheloy-unifitsirovannoy-platformy-armata/#slide-16 http://rosinform.ru/photo/bumerang-veroyatnyy-vneshniy-vid-perspektivnogo-russkogo-bronetransportera/

Kwę-kacz
sobota, 5 października 2013, 14:04

Faktycznie: Armata - artykuł z 31 maja - 16 zdjęć/rysunków; Bumerang - 31 lipiec - 10 zdjęć. Zakładka o konstrukcjach. W głównej są jeszcze dwa wywiady z kierownikami projektów. Dzięki za link.

tk
czwartek, 19 września 2013, 22:09

Gość z gustlikami na tle tego czołgu jest genialny. Fenomenalna metafora.

Kwę-kacz
wtorek, 24 września 2013, 17:46

Kurna za stary chyba już jestem! No jak taki ładny modelik może się nie podobać? Jak? Prześledźcie drogi zawodowe bossów PHO, zachwyćcie się ich "oszałamiającymi" sukcesami w branży zbrojeniowej..... i spodziewajcie się jeszcze ładniejszych modelików!

Gustlik
czwartek, 7 stycznia 2016, 10:43

Ta wnęka w wierzy z przodu to chyba jakaś pomyłka.

Maras
wtorek, 12 kwietnia 2016, 20:42

W T-14 Armata też jest taka wnęka a nawet większa. To nie znaczy że to będzie lipa.

insanity
czwartek, 19 września 2013, 15:51

Pogubiłem się. Ten projekt oznacza ostatecznie porzucenie "Rydwanu" i koncepcji 50 tonowego MBT? Naprawdę chcemy oprzeć nasze siły pancerne na tym ledwo 35t cudaku?

adrian
piątek, 20 września 2013, 22:51

35t ale bardzo dobrze opancerzony itp itp.Opancerzeniem i siłą ognia nie ustępuje leopardom a do tego ma różne cuda itp.

Jad
sobota, 30 listopada 2013, 19:03

Bardzo ciekawa i nowoczesna propozycja mam nadzieję że będzie pełna realizacja tego projektu. Podoba mi się wyznaczanie nowych koncepcji dla broni pancernej brawo!! i już trzeba myśleć o jego następcy.

dfo
czwartek, 19 września 2013, 15:19

Wolałbym aby kupili leopardy od Niemców, nawet bez licencji. Na samych remontach polska zbrojeniówka wyszłaby lepiej niż wyrzucać pieniądze na zabawki, które nigdy nie wejdą no masowej produkcji.

elvish76
piątek, 20 września 2013, 22:26

oczywiście masz rację ufo.lepsze niemieckie tigry niż własny koncept.no i remonty, sie wie...jest taniocha...

P. Zielony
czwartek, 28 listopada 2013, 11:10

animacja PL-01 dla USA http://news.yahoo.com/video/poland-unveils-pl-01-concept-073942054.html

pasztet1986
poniedziałek, 7 kwietnia 2014, 12:37

Ładnie, nowy BWP uzbrojony jak niszczyciel czołgów na pewno się przyda. Czołgi to już przeżytek więc te 250 leo powinno styknąć. Załogi pt-91 i t-72 przezbroić w to cudo i dać im porządne wsparcie z powietrza, mianowicie helikopter uderzeniowy, niszczyciel czołgów własnej produkcji w ilości ok 60 szt. To mi się marzy.

lem
czwartek, 19 września 2013, 11:48

Lepiej by pokazali to cudo na tle leoparda i popracowali nad nowym hełmofonem.

Paweł
czwartek, 19 września 2013, 11:48

Powstaje tylko pytanie czy w ogóle potrzebujemy tego czegoś? Nie prościej zachować klasyczny podział MBT i BWP.

g3r
sobota, 15 lutego 2014, 15:56

Może Zimbabwe albo Laos kupi kilka sztuk.A poważnie ostatnio przejeżdżałem koło huty łabędy to nie zakład to ruina.

łysy40
czwartek, 19 września 2013, 11:20

Mogli jeszcze postawić obok czołg lekki 7tp albo jakąś tankietkę lub taczankę z karabinem maszynowym na niej zamontowanej lub wóz drabiniasty z sianem a na nim pluton piłsudczków-żenada

tankista
poniedziałek, 7 kwietnia 2014, 12:12

No to spieszcie się ... bo nigdy nie wiadomo. Żebyśmy znowu nie byli niedozbrojeni ...

Krab
czwartek, 19 września 2013, 11:04

Normalnom Blache nie umiom wyprodukowac, i chcom robic future dream machines...

haz
piątek, 27 września 2013, 14:51

Jak byś nie wiedział łośku jeden to blachy się produkuje w hucie a nie w fabryce broni

szyMuss
czwartek, 19 września 2013, 13:46

Normalnie i poprawnie pisać nie umiesz i chcesz być uważanym za autorytet?

perewiaska
poniedziałek, 28 września 2015, 11:48

I co z tym projektem? Dzieje się coś, czy zatrzymali się na etapie makiety?

Dodo
wtorek, 29 marca 2016, 22:19

W tym roku ma wyjść prototyp

Tweets Defence24