Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Wywiad z gen. Gromadzińskim; Urządzenia inwigilujące na Nord Stream 2?; USA uderza w reżim Łukaszenki i popiera Ukrainę stojącą w obliczu kolejnej rosyjskiej agresji

Gen. dyw. Jarosław Gromadziński na konferencji Defence24 Day. Fot. Kreatyw Media/Defence24.pl.
Gen. dyw. Jarosław Gromadziński na konferencji Defence24 Day. Fot. Kreatyw Media/Defence24.pl.

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Budujemy siłę na wschodniej granicy”: Wywiad z gen. Jarosławem Gromadzińskim, dowódcą 18 Dywizji Zmechanizowanej. „[...]Jesteśmy dyslokowani na wschodniej flance kraju oraz NATO, więc musimy sprostać współczesnym wyzwaniom, jakie przed nami stoją. Potrzebujemy lekkiej, mobilnej i szybkiej w działaniu jednostki, jaką docelowo będzie 21 Brygada Strzelców Podhalańskich (...). To nasza <<lekka jazda>>, która działa na przedpolu. Kolejnym elementem są <<siły główne>>, z innym potencjałem - są opancerzone i wyposażone zarówno w czołgi, jak i w bojowe wozy piechoty. Trzonem tego jest 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana. Potrzebujemy ponadto jednostki bardzo silnej, <<pancernej pięści>>, która będzie mogła wykonywać zwroty zaczepne, przeciwuderzenia i kontrataki tak, aby móc manewrowo operować w terenie, a w razie jego utraty móc go odzyskać.”


Gazeta Polska Codziennie, „Nord Stream 2 posłuży do inwigilacji”: Rzecznik prasowy ministra – koordynatora służb specjalnych przestrzega przed możliwością wykorzystania budowy Nord Stream 2 do rosyjskich działań wywiadowczych. „Nord Stream 2 może być wykorzystany do działań wywiadowczych - ostrzegł na portalu Defense News rzecznik polskiego ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. - Podczas budowy gazociągu Rosjanie mogli rozmieścić urządzenia służące do inwigilacji - dodał. [...] Rzecznik zwrócił uwagę, że Morze Bałtyckie to akwen, na którym często odbywają się manewry NATO, a także dostarczany jest tamtędy skroplony gaz LNG, dzięki czemu kraje takie jak Polska mogą uniknąć energetycznego uzależnienia od Rosji. - Z tych powodów należy poważnie traktować rosyjskie zagrożenie w dziedzinie wywiadowczej w związku z Nord Streamem 2 - zaznaczył Żaryn.”


Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Ameryka wkracza na wschód”: Stany Zjednoczone podjęły działania w kierunku wschodnim. Zarówno w kierunki reżimu białoruskiego i Rosji szykującej się do ponownego ataku na Ukrainę. „[...] Rosja skoncentrowała na ukraińskich granicach dodatkowo 4 tys. żołnierzy. Ukraińscy wojskowi od kilku dni alarmują, że sterowani przez Rosję separatyści łamią zawieszenie broni. - W maju i czerwcu będzie kluczowa faza manewrów NATO <<Defender Europe 2021>>, które odbędą się m.in. na Morzu Czarnym. Zwiększająca się obecność Rosjan przy granicach Ukrainy może być z tym związana. Przygotowują się też do wspólnych, wielkich białorusko-rosyjskich manewrów <<Zachód 2021>>. Nie wykluczono więc, że i nam szykują jakieś świństwo mówi <<Rzeczpospolitej>> Ołeksij Aresztowycz, były oficer wywiadu wojskowego i członek ukraińskiej delegacji w grupie kontaktowej ds. uregulowania sytuacji w Donbasie.”


Reklama

Komentarze

    Reklama