Siły zbrojne

MEDEVAC w Polskim Kontyngencie Wojskowym KFOR

Polscy żołnierze z kompanii manewrowej oraz zespołu zabezpieczenia medycznego PKW KFOR wzięli udział w ćwiczeniu zorganizowanym przez Amerykanów z procedur MEDEVAC. Szkolono m.in. ewakuację poszkodowanego żołnierza z pola walki za pomocą śmigłowców Black Hawk.

7 grudnia 2016 r. w bazie Bondsteel żołnierze kompanii manewrowej oraz zespołu zabezpieczenia medycznego XXXV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w Kosowie wzięli udział w szkoleniu MEDEVAC (Medical Evacuation – ewakuacja medyczna).

Ewakuacja medyczna MEDEVAC, to działania ratunkowe, polegające na transporcie rannych z pola walki lub miejsca katastrofy przez personel medyczny do obiektów medycznych np. szpitala polowego. Ewakuacja medyczna odbywa się przy pomocy odpowiednio przygotowanych pojazdów lądowych np. ambulansów lub powietrznych (śmigłowców). Może być to również transport poszkodowanych pomiędzy obiektami medycznymi.

Jak informuje por. Kamila Makowiecka-Fijołek, zajęcia z zasad ewakuacji medycznej drogą powietrzną zostały przygotowane przez amerykańskich instruktorów z US National Guard – Gwardia Narodowa z wykorzystaniem śmigłowców UH-60 Black Hawk.

Czytaj także: Polacy ćwiczyli procedury "Fire Phobia" w Kosowie

Szkolenie z amerykańskimi medykami obejmowało zajęcia teoretyczne i praktyczne. W pierwszej części zostały przypomniane procedury MEDEVAC, wyposażenie śmigłowca medycznego oraz praktyczne wykorzystanie zaprezentowanego sprzętu. W części drugiej żołnierze ćwiczyli składanie meldunku MEDEVAC, rozpoznawanie i oznakowanie lądowiska różnymi sposobami, nawiązywanie łączności ze śmigłowcem oraz zabezpieczenie lądowiska. Najważniejszym zagadnieniem tej części zajęć była nauka poprawnego i bezpiecznego umieszczenia rannego na pokładzie śmigłowca podczas ewakuacji z rejonu zagrożenia.

Ewakuacja poszkodowanego żołnierza z pola walki odbywała się z wykorzystaniem RESCUE SEAT (transport rannego na pokład śmigłowca przy użyciu wyciągarki) oraz noszy SKED (noszy taktycznych) lub noszy improwizowanych.

Tego typu wspólne ćwiczenia pomagają nabyć wprawy w sprawnym podjęciu poszkodowanego z pola walki lub innego rejonu, co później procentuje w ewentualnej akcji ratowania życia.

Znajomość procedur MEDEVAC może uratować życie rannego. Od ich znajomości zależy czas, w jakim poszkodowany znajdzie się w bezpiecznym miejscu i pod specjalistyczną opieką.

Komentarze (2)

  1. abc1

    nic nowego.każda zmiana przechodziła podobne szkolenie.niektóre bardziej lub mniej zajmujące.na zdjęciu widać jak jeden z żołnierzy ma "pompkę" - czyżby pluton CRC ?,rzeczywiście kamuflaż inny,buty inne (beleville ? ) a w kieszeni beret zw.

  2. skiud

    Gość stojący przy Black Hawku ma spodnie w innym kamuflażu niż pantera wz 93. Czy to testy, czy już rozpoczęto wymianę na nowe camo w WP? Bo całkiem fajny.