Siły zbrojne
Polacy ćwiczyli procedury "Fire Phobia" w Kosowie
Kompania manewrowa XXXV zmiany PKW KFOR wzięła udział w treningu Fire Phobia (paniczny strach przed ogniem) przeprowadzonym przez jednostkę taktyczno-manewrową KTM (KFOR Tactical Manouver Unit).
W dniu 6 grudnia 2016 r. w bazie Camp Slim Lines w Prisztinie kompania manewrowa realizowała zajęcia Fire Phobia przygotowane i przeprowadzone przez węgierskich instruktorów z KTM, jednostki taktyczno-manewrowej dowodzonej przez Portugalczyków, w skład której wchodzą dwie kompanie – portugalska oraz węgierska. W ramach doskonalenia procedur CRC (Crowd and Riot Control) żołnierze ćwiczyli kontrolę nad tłumem oraz postępowanie w przypadku użycia przez demonstrantów substancji łatwopalnych.
Czytaj także: Polscy żołnierze do międzynarodowych dowództw. Nowelizacja ustawy
Szkolenie miało na celu doskonalenie umiejętności nabytych w kraju, a także naukę procedur stosowanych przez KTM (KFOR Tactical Manouver Unit) przygotowujących żołnierzy do zintegrowanych działań w strukturach międzynarodowych. W czasie zajęć ćwiczono przyjmowanie odpowiedniej postawy oraz techniki unikania obrażeń w czasie zamieszek. Scenariusz zajęć przewidywał także sprawne opuszczenie rejonu objętego ogniem.
Jak informuje por. Kamila Makowiecka-Fijołek, zajęcia rozpoczęły się od omówienia warunków bezpieczeństwa. Następnie, przeprowadzono zajęcia praktyczne, podczas których trenowano pojedynczego żołnierza, drużynę, pluton. Najpierw z użyciem ćwiczebnych środków zapalających, a później z zastosowaniem prawdziwych „koktajli mołotowa”. Warto również wspomnieć, że uczestnicy ćwiczeń wyposażeni byli w ognioodporne mundury, kombinezony i buty.
Szkolenie pokazało, że żołnierze na poziomie plutonu mają odpowiednie umiejętności szybkiej reakcji na zagrożenie, co potwierdziły certyfikaty przyznane przez węgierskich instruktorów.
Czytaj także: 17 Brygada Zmechanizowana trzonem misji w Bośni i Hercegowinie
Tego typu treningi są bardzo ważnym elementem szkolenia żołnierzy do wykonywania zadań mandatowych w rejonie Republiki Kosowa. Ćwiczenie różnych wariantów działania przekłada się na sprawne wykonywanie stawianych przed żołnierzami zadań. Trening z CRC, czyli kontroli tłumu w czasie zamieszek jest jednym z elementów zintegrowanego międzynarodowego szkolenia FOC (Full Operational Capability) mającego na celu usprawnienie oraz ujednolicenie sojuszniczych działań w rejonie misji.