Reklama

Legislacja

Szkolenie zastępców dowódców plutonów

Awanse żołnierzy w razie mobilizacji i wojny – projekt rozporządzenia

Warunki i tryb mianowania żołnierzy w zawodowych na stopnie wojskowe w razie mobilizacji, stanu wojennego i w czasie wojny określa projekt rozporządzenie, który ma wejść w życie 23 października.

Reklama

Chodzi m.in. o wymagane wykształcenie i okres, jaki upłynął od poprzedniego awansu. Przygotowany przez MON projekt jest aktem wykonawczym do ustawy o obronie ojczyzny, która w kwietniu ubiegłego roku zastąpiła kilkanaście ustaw, w tym ustawę pragmatyczną, wprowadziła też zmiany w kilkudziesięciu innych.

Reklama

Zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny mianowanie żołnierza zawodowego w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny na wyższy stopień wojskowy odpowiadający stopniowi etatowemu stanowiska służbowego, na jakie został wyznaczony, następuje z dniem objęcia tego stanowiska.

Czytaj też

W razie mobilizacji, stanu wojennego lub wojny na stopień wojskowy podporucznika mianowania dokonuje naczelny dowódca sił zbrojnych; generałów (admirałów) mianuje prezydent na wniosek naczelnego dowódcy; na pozostałe stopnie nominacji dokonuje odpowiednio minister obrony narodowej lub naczelny dowódca, a także właściwy dowódca jednostki wojskowej.

Reklama

Warunkiem mianowania w korpusie podoficerów jest posiadanie przez żołnierza wykształcenia co najmniej średniego lub średniego branżowego, ukończenie kursu podoficerskiego, zdanie egzaminu podoficerskiego, otrzymanie pozytywnej opinii służbowej na zakończenie kształcenia prowadzonego w ramach tego kursu oraz posiadanie nieposzlakowanej opinii.

Czytaj też

W korpusie oficerskim warunki to posiadanie przez żołnierza tytułu zawodowego magistra lub magistra inżyniera lub równorzędnego tytułu zawodowego, ukończenie studiów w uczelni wojskowej lub kursu oficerskiego, zdanie egzaminu oficerskiego, otrzymanie pozytywnej opinii służbowej na zakończenie studiów lub kształcenia prowadzonego w ramach tego kursu oraz posiadanie nieposzlakowanej opinii.

Warunkiem mianowania na wyższy stopień wojskowy jest także spełnienie kryteriów wymaganych do wyznaczenia żołnierza na wyższe stanowisko służbowe, z wyjątkiem gdy mianowanie następuje w ramach zmiany zaszeregowania na zajmowanym stanowisku służbowym. Niezbędna jest też pozytywna opinia służbowa.

Czytaj też

Między wyznaczeniem na kolejny stopień a poprzednim awansem musi upłynąć: w przypadku szeregowych sześć miesięcy; w przypadku podoficerów młodszych – zależnie od przypadku - 2-6 miesięcy; w przypadku podoficerów starszych 3-9 miesięcy; oficerów młodszych 6-12 miesięcy; oficerów starszych 12-15 miesięcy, a generałów  co najmniej 18 miesięcy (w przypadkach uzasadnionych warunkami służby co najmniej 15 miesięcy).

W projekcie proponuje się, "aby w przypadkach uzasadnionych warunkami służby i potrzebami sił zbrojnych, w szczególności jeżeli istnieje konieczność niezwłocznego uzupełnienia stanowisk służbowych w jednostkach wojskowych, odstąpić od spełnienia warunków, przewidzianych do mianowania żołnierzy w korpusach podoficerów i oficerów, z wyjątkiem wymogów zdania egzaminu podoficerskiego lub oficerskiego oraz posiadania nieposzlakowanej opinii".

Czytaj też

Projektowane rozporządzenie ma zastąpić rozporządzenie z 2004 r. do ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, które na mocy ustawy o obronie ojczyzny utraci moc najpóźniej 23 października bieżącego roku.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Limano

    Teraz bazowe szkółki podoficerskie wysypały się jak grzyby po deszczu, do tego po legi akadameckiej, przychodzą tacy kaprale, często nie mają nawet 2 miesiące służby i bladego pojęcia o życiu w wojsku i są stawiani na równi z kapralami którzy mają więcej nadgodzin jak oni służby.

Reklama