Reklama

Siły zbrojne

Koniec szkolenia zwiadowców z 15GBZ

Fot. kpt. Bartłomiej Nowakowski
Fot. kpt. Bartłomiej Nowakowski

W ubiegłym tygodniu zakończyło się dwutygodniowe szkolenie poligonowe zwiadowców w ramach Zimowego Zgrupowania Poligonowego Pododdziałów Rozpoznawczych 15GBZ w OSPG Duszniki Zdrój. 

Jak poinformowali mjr Adam Fuk i por. Paulina Montewka, w obiektach Ośrodka Szkolenia Piechoty Górskiej „Jodła” w Dusznikach Zdrój oraz w rejonie Kotliny Kłodzkiej szkoliła się kompania rozpoznawcza oraz plutony rozpoznawcze z 1 i 2 bz. Pierwszy tydzień upłynął na doskonaleniu technik jazdy na nartach zjazdowych.

W drugim tygodniu zwiadowcy realizowali zajęcia z Taktyki oraz Terenoznawstwa. Główny nacisk szkolenia położony został na doskonalenie umiejętności w zakresie prowadzenia nawigacji w warunkach ograniczonej widoczności w terenie górskim. Ponadto zwiadowcy mieli okazję sprawdzić swe umiejętności w zakresie organizacji przetrwania w bardzo trudnych warunkach zimowych, w temperaturze poniżej -10 st. C.

Każdego dnia w czasie zajęć Zawiszacy pokonywali średnio 20-25 km wykorzystując m.in. narty skiturowe oraz rakiety śnieżne. Tego typu zajęcia wymagają od żołnierzy znakomitego przygotowania psychofizycznego oraz właściwego wykorzystania posiadanego sprzętu.

Reklama

Komentarze

    Reklama