Siły zbrojne

Koniec prób BMP-3 Dragun

Fot. www.tplants.com
Fot. www.tplants.com

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o zakończeniu prób zmodernizowanego wozu piechoty BMP-3 Dragun wyposażonego w silnik wysokoprężny UTD-32T z turbodoładowaniem.

Zdaniem Rosjan zmodernizowany pojazd "zachował doskonałe właściwości manewrowe" i możliwość przekraczania przeszkód wodnych z marszu. Napęd tej nowej wersji bojowego wozu piechoty mieści się z przodu pojazdu, natomiast z tyłu zamontowana jest rampa hydrauliczna, pozwalająca desantowi na opuszczenie wozu. Ze względu na wzmocnienie opancerzenia wozu i związany z tym wzrost jego masy z 18 do 21 ton, konieczne było zamontowanie nowej, potężniejszej jednostki napędowej (moc silnika UTD-32T z turbodoładowaniem to 816 KM). Prędkość maksymalna Draguna, zgodnie z informacjami producenta, wynosi 70 km/h na drodze i 10 km/h w wodzie.

Czytaj też: BMP-3 - najlepiej uzbrojony BWP na świecie. Anatomia siły ognia

BMP-3 Dragun może być wyposażony w jeden z następujących modułów bojowych: standardową wieżę BMP-3 z armatą 2A70 100 mm, automatyczną armatę 2A72 kalibru 30 mm i karabin maszynowy PKTM 7,62 mm, armatę kalibru 2A75 125 mm w wieży załogowej BM 125 lub najnowszy, automatyczny moduł AU-220M Bajkał uzbrojony w armatę 57 mm.

Producent, Kurganmaszzawod, potwierdził pomyślne zakończenie testów pojazdu i gotowość do podjęcia produkcji seryjnej.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.