Reklama

Geopolityka

Talibowie proszą Rosję o anulowanie sankcji

Fot. Al Jazeera English/Flickr/CC BY-SA 2.0
Fot. Al Jazeera English/Flickr/CC BY-SA 2.0

Talibowie, którzy zostali przez władze Rosji uznani za organizację terrorystyczną, omawiają ze stroną rosyjską kwestię anulowania sankcji, nałożonych na nich przez Radę Bezpieczeństwa ONZ - podał w poniedziałek dziennik „Kommiersant”.

"Prosiliśmy władze rosyjskie o wykreślenie (nas) z listy objętych sankcjami RB ONZ" - powiedział "Kommiersantowi" przedstawiciel biura politycznego Talibów w Katarze, Suhail Szahin. Wypowiadał się on po rozmowach Talibów w Moskwie z dyplomatami rosyjskimi.

Czteroosobowa delegacja Talibów przybyła na konsultacje do Moskwy 8 lipca i spędziła tam dwa dni. Rozmawiała ze specjalnym przedstawicielem prezydenta Rosji ds. Afganistanu Zamirem Kabułowem. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow tłumaczył potem, że rozmowy z Talibami są konieczne ze względu na sytuację na granicy afgańsko-tadżyckiej. MSZ Rosji zdementowało pogłoski, że spotkał się z Talibami szef tego ministerstwa Siergiej Ławrow.

Po rozmowach Kabułow zapewniał, że nie ma obecnie warunków do zniesienia międzynarodowych sankcji wobec Talibów. Tłumaczył, że taka procedura może zostać wszczęta dopiero wtedy, gdy rozpoczną się skuteczne negocjacje między wszystkimi stronami konfliktu w Afganistanie.

W 2020 roku Kabułow mówił, że jeśli Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjmie rezolucję o cofnięciu restrykcji międzynarodowych wobec Talibów, Rosja dostosuje się do tej decyzji.

Moskwa uznała niegdyś Talibów za organizację terrorystyczną i ruch ten jest zabroniony na terytorium Rosji. Niemniej już przed kilku laty odbyły się w Rosji konsultacje z ich udziałem.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (11)

 1. gnago

  Znaczy sistiema na granicy Tadżykistanu działa ,lub wkrótce będzie działać. No i dywizja 201 pierwsza przemianowana na 201 "bazę" też ma swój ciężar

 2. lizol

  To ciekawe. Talibom zamarzyło się budować gospodarkę zapewne, jak w Iranie albo w Turcji. Zapewne wymyślili, ze zamiast tłuc się między sobą jak przez wieki, założą fabryki i tam zapędzą kobiety do roboty. Z dwojga złego lepsze to niż wzajemne wyrzynanie sie. Tyle, że z nich tacy biznesmeni jak i politycy. Co najwyżej umieją zarżnąć tego czy tamtego i ew. chodować kozy.

  1. qwert

   Bez obaw , Chiny i Rosja będą mieli tanią siłę roboczą, rynek zbytu ( mało wymagający klient) i spokój na granicy. Spokoju będą pilnować Talibowie, i zapewniam cię że bardzo skutecznie

  2. gnago

   Poczytaj wspomnienia dzieci kwiatów z Afganistanu . To raptem pół wieku od wizyt tam hipisów

 3. Realista.

  Niech Rosjanie wpuszczą ich do Czeczeni. Dopiero się zacnie „wesele” na terytorium Rosji.

  1. inż.

   Spoko Kadyrow zrobi z nimi porządek.

  2. Fanklub Daviena i GB

   Nie masz, jak davienowaci, bladego pojęcia o realiźmie, łykając kłamliwą propagandę USA, utożsamiającą Talibów i Al-Kaidę. :D

  3. wesoly

   Realista. Wystarczy wasale, ale amerykańskie.

 4. Ewa35

  Nic się nie zacznie …. Rosja , Iran i Chiny odpowiednio pokierują rozwojem sytuacji. Zarówno duży jak i mały szatan maja piekielny problem

  1. Victor

   Jak Rosja kierowała ostatnio rozwojem sytuacji w Afganistanie to kosztowało ją to blisko 14.5 tys. zabitych, 54 tys rannych i kilkuset zaginionych. I to według oficjalnych danych.

  2. qwert

   Jankesom to kierowanie rozwojem sytuacji przez ostatnie 20 lat, poszło jeszcze gorzej

  3. usz

   Tylko Rosja, bo jak wiem dwadzieścia lat siedziało tam NATO i USA, a straty były przybliżone do rosyjskich. Tak kierował prawie cały świat na czele z USA rozwojem sytuacji.

 5. Jagoda

  Afgańscy Talibowie proszą kremlowskich Talibów o anulowanie sankcji ... terroryści trzymają zawsze z terrorystami !

  1. ech ta dzika Montana

   "...terroryści trzymają zawsze z terrorystami !". No jak? Przecież nie pojechali do Waszyngtonu.

  2. Danisz

   widać słabo ci ten translator tłumaczy więc podpowiem: koledze chodziło o terrorystów - takich co to wysadzają bloki we własnym kraju by wywołać wojnę, albo którzy trują i mordują niewygodnych dla władzy ludzi, albo którzy napadają na sąsiednie kraje by ukraść im ziemię - tego nie znajdziesz w Waszyngtonie, za to w Rosji Putina to codzienność

  3. Taliban

   Jagoda. A ja śmiem twierdzić, że to USA ta państwo o strukturach nie tylko terrorystycznych, ale mafijnych. Znane są czyny CIA, która handlowała narkotykami, a pieniądze przeznaczała na tworzenie i finansowanie terrorystów. To przecież amerykanie stworzyli Talibów do walki Rosjanami w czasie wejścia ich do Afganistanu, to Ameryka tworzy ISIS, którego celem jest obalanie legalnych władz np. Libia, Irak. Zamach 11 września to nic innego jak robota ówczesnego rządu, aby rozpocząć tzw. wojnę z terroryzmem.

 6. też sankcje

  Talibowie powinni trochę odczekać to Rosja sama ich poprosi xD

  1. UCA

   też sankcje. Ameryka i NATO już proszą.

 7. Danisz

  zaraz się dowiemy że w Moskwie rezydują też "dyplomaci" z ISIS i Al-Kaidy

  1. ret

   Z kim to ostatnio talibowie podpisali porozumienie pokojowe?

  2. qwert

   Poruszyłeś wyjątkowo niewygodny temat, zburzyłeś jego wizję świata

  3. Danisz

   Amerykanie i Talibowie to dwie strony konfliktu w Afganistanie, w tym że rozmawiają o zakończeniu wojny nie ma nic niezwykłego. Za to wycieczki do Moskwy która w ten konflikt nie jest zaangażowana świadczą, że wspiera ona terroryzm dla swoich celów politycznych. Już rozumiesz, czy trzeba jeszcze prościej?

 8. Niuniu

  Właśnie oficjalny ("amerykański") rząd Afganistanu zwrócił się do Rosji, Chin i Indii o udzielenie pomocy wojskowej w walce z terorystami. Tymi "terorystami" są właśnie afgańscy Talibowie. Rządzący w Afganistanie nominanci Waszyngtonu wraz z wycofaniem się wojsk amerykańskich rozpoczynają aktywne poszukiwanie zewnętrznego sponsora. Po polsku synonimem słowa "sponsor" jest słowo "jeleń". Ciekawe czy ktoś władzą w Kabulu da się nabrać? Pewnym kandydatem jest Erdogan (Turcja) który już wysłał do Kabulu 650 żołnierzy mających przejąć od ostatnich "wyjeżdżających" ochronę lotniska w Kabulu. Podobno USA ma za to płacić. Ale Turcja to raczej słaby sponsor i Talibom nie podskoczy. Zostają Indie - w końcu Talibowie to prawie pakistańczycy czyli właściwy cel dla wojowniczych hindusów. Dziś również Kabul ogłosił, że udało mu się zabić szefa wywiadu talibów. Sytuacja w Afganistanie staje się coraz lepszym scenariuszem dla kolejnego filmu typu Agent 007.

  1. inż.

   Talibowie to Pasztuni. Lud spokrewniony z nami Prasłowianami. Pakistańczycy to już inna bajka.

  2. say69mat

   ??? ... a co ma piernik do wiatraka??? Czyli wydumane więzi krwi z całkiem realną polityką wielkich mocarstw???

  3. Ernst Stavro Blofeld

   Talibowie to mafia działająca w oparciu o przeinaczone zasady Koranu i religią się zasłaniająca dla uzyskania własnych celów a nie żadna grupa etniczna.

 9. say69mat

  Hmmm ... jeżeli FR wspaniałomyślnie anuluje ;))) Pojawia się zatem pytanie, na czym polega zasadnicza różnica pomiędzy polityką realizowaną poprzez wsparcie radykałów i radykalizmów religijnych w Afganistanie??? A wsparciem radykałów i radykalizmów religijnych w ... Polsce??? Kolejna kwestia, czy radykalizmy religijne w Polsce są rozgrywane jako narzędzie realizacji polityki FR???

  1. rED

   A są jakieś radykalizmy religijne w Polsce? Chyba że piszesz o atakach na kościoły.

  2. Erwin

   Są. Czarny protest, marsze dumy, antifa - nowa radykalna religia nastawiona na przemoc wobec oponentów politycznych i chęć wprowadzenia swych autokratycznych ideologicznych rządów

  3. say69mat

   ??? ... a kto atakuje Kościoły??? Najsłabszą stroną edukacji religijnej jest jej .. jałowość. Jałowość edukacji religijnej sprawiająca, że wyznawcy Chrystusa zamiast leczyć kaleczą. Zamiast budować wspólnotę szukającą pojednania i zjednoczenia poprzez misję Chrystusa. Budują podziały na lepszy i gorszy sort. Chcą i potrafią bronić Instytucji i wspólnoty KRK nie tyle argumentem Słowa, ale kijem bejsbolowym.

 10. tagore

  ERdogan coraz bliższy do "stowarzyszenia" Państw ludów tureckich pod swoją marką.Kontrola nad Afganistanem bardzo mu w tym pomoże.Z nieposłusznymi poradzą sobie jak z Kurdami.

 11. Olender

  Coś za coś... ;)

Reklama