Reklama

Geopolityka

Polska broń trafi na Ukrainę. Soloch: "Amunicja o charakterze defensywnym"

Moździerze Rak odpalają granaty dymne
Moździerze Rak odpalają granaty dymne
Autor. Maciej Szopa

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch poinformował o zamiarze przekazania Ukrainie amunicji. Decyzję tę podjęto we współpracy z prezydentam, a sprawa jest przygotowywane przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Amunicja ma mieć „charakter defensywny” jednak pojęcie to wydaje się bardzo pojemne.

Reklama

Przekazanych ma zostać "kilkadziesiąt tysięcy" pocisków. Wydaje się, że do "amunicji o charakterze defensywnym" można zaliczyć np. granaty dymne do samoosłony pojazdów bojowych. Do tej kategorii można by odroinie dobrej woli zaliczyć jednak np. kierowane pociski przeciwpancerne do wyrzutni obsługiwanych przez żołnierzy piechoty. Broń ta ma charakter typowo defensywny. Wydaje się za to, że trudno jako "defensywną" zaliczyć amunicję artyleryjską czy czołgową.

Reklama

Soloch podczas poniedziałkowego briefingu przypomniał, że prezydent Andrzej Duda w ostatnich dniach rozmawiał w Wiśle z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, prowadził również rozmowy m.in. z prezydentem USA Joe Bidenem i przywódcami wiodących europejskich państw NATO.

Czytaj też

"W międzyczasie odbył szereg spotkań z przedstawicielami rządu, ministrami, szefami służb, rozmawiał bezpośrednio z panem premierem. W ostatni piątek mieliśmy Radę Bezpieczeństwa Narodowego, z której popłynął mocny ponadpartyjny przekaz (...) wspólnego stanowiska, jakie elity polskie mają wobec sytuacji na Ukrainie" - podkreślił Soloch.

Reklama

Jak dodał, podczas wszystkich rozmów prezydenta dyskutowana była kwestia pomocy Ukrainie. "Mówimy o wsparciu politycznym, ale też o pomocy materialnej, zarówno w wymiarze humanitarnym, ale też wojskowym. Pan prezydent po konsultacjach z prezydentem Zełenskim, z rządem, wspierał ideę udzielenia również wsparcia wojskowego dla Ukrainy" - powiedział szef BBN. "Na uwagę zasługuje bardzo bliska współpraca prezydenta z ministrem Błaszczakiem w tym względzie" - zaznaczył.

Czytaj też

"Takie rozmowy były prowadzone, ale zapadła również decyzja o przekazaniu stronie ukraińskiej amunicji o charakterze defensywnym, która ma służyć obronie, nie atakowi. Tę decyzję finalizuje minister obrony. Ona zapadła, jak powiedziałem, w ścisłym kontakcie z panem prezydentem" - przekazał Soloch.

PAP, MSz

Reklama

Komentarze (24)

 1. BOLO

  Dawanie jakichkolwiek gwarancji sojuszniczych , wysyłanie broni ,kupowanie gazu dla kraju ( wszystko na koszt polskiego podatnika ) który prowadzi z nami wojnę ekonomiczna ( blokowanie przejść kolejowych ) , i który to ma pretensje terytorialne, jest bardzo ,ale to bardzo działaniem antypolskim .

 2. Konsul

  DO ADMINA zmieńcie kolejność komentarzy od najnowszych (na górze) do najstarszych na dole - świeże zawsze na początku + dodać można łapka w górę / łapka w dół. To jest standard na forach/komentarzach - najnowsze na początku ...

 3. Gugluk

  A co jeśli się armia UA zapadnie się w sobie pod nalotami i ostrzałem balistyków arty i iskanderów ? Co jak dojcie do zapaści z zwieją zamiast walczyć ? Przykłady ? Ukraina 2014. zapaść SZ Afganistanu po ucieczce NATO czy łomot Ormian w Górskim Karabachu. Niby inni ludzie tam służą ? Nepalczycy ? Niemcy ? Polacy ? Niestety nie tam dalej są ci sami wojacy tylko ich może trochę więcej jest, Wtedy ta wszystkie NLAW i JAWELIN wpadną w ruskie ręce a przypominam że rusek nie ma technologii do produkcji rakiet PPANC 3 generacji, Nie robią, Więc zdobędą i zrobią.

  1. PLw

   R nie ma technologii, to jak zrobi ? Ale przy takim straszeniu to lepiej nie wyglądać przez okno, bo niebezpiecznie może być, nie mówiąc już o wychodzeniu na dwór.

 4. Xzibit

  A w zamian za to Ukraina blokuje wjazd do Polski pociągów z Chin....... Żadnego uzbrojenia za darmo tylko na kredyty skoro oni nam kłody pod nogi ale obecny rząd umie tylko dawać bez mydła dla Ukraińców podobnie jak i dla Czechów bo jakoś nie podnoszona jest sprawa zwrotu przez Czechów ponad 360 hektarów ziemi które są Polsce winni

 5. Jato

  Żeby tylko Putin za bardzo się nie pogniewał. Bezpieczniej było wysłać na Ukrainę tysiąc..., no, 2 tysiace chełmów. .Jest takie powiedzenie - "Z dużej chmury mały deszcz." Pomoc, którą politycy PiS proponuja Ukrainie to nie mały deszcz. to bardzo rozwodniony kapuśniaczek. A chmura była bardzo duża.

  1. Jato

   Oczywiście hełmów.

  2. fifi

   Zbastuj.Jesze tydzień, dwa czekania na rosyjską ofensywę, a Ukraińcy nie będą mieli gdzie pomieścić tych darów. A,przy okazji,ze źródeł tamtejszych,dobrze poinformowanych na Dzikich Polach jest około pięciu milionów tak zwanej nielegalnej broni.Czyli jakby co,partyzantke mają już uzbrojoną :).

  3. Jato

   My też mamy partyzantkę dobrze uzbrojoną. Ma nowe Groty, Javeliny, a nawet drony. Pozostaje tylko czekać na okupanta.

 6. Jan Jądro

  Znaczy się, że co? Amunicja ta zabija tylko użytkowników? Ładna pomoc, nie ma co.

 7. Prezes Polski

  Nasz polski, narodowy, katolicki wkład do światowej myśli inżynierskiej - amunicja defensywna! Pokażcie mi ludzie jakikolwiek rodzaj amunicji, której da się użyć tylko w obronie. Nawet wspomniana amunicja dymna to środek bardzo użyteczny w ataku, czy szerzej podczas manewru.

  1. Bulderwal

   Wyślemy granaty dymne wz. kadzidło do ochrony pojazdów opancerzonych, bomby kasetowe z subamunicją w formie różańców, armatki wodne wraz z cysternami wody święconej, ołtarze polowe, mobilne konfesjonały i co najważniejsze doradców wojskowych pod postacią kapelanów frontowych. A wywiad przekaże informacje o piśmie świętym.

  2. wojtas

   > Bulderwal Ale się wysiliłeś, żeby błysnąć intelektem :D Nobel literacki gwarantowany :D :D :D

 8. Greedo

  Ile panst jest członkami Sojuszu i dlaczego u nas na granicy nie ma Włochów, Hiszpanów, Belgów, Holendrów, Francuzów?

 9. X

  np Gromy do tego pasują, ale czy to amunicja ?

  1. Extern.

   Jak wyślą same pociski bez urządzeń startowych to tak.

  2. Valdore

   Pociski plot też wysyłamy oprócz amunicji.

  3. wert

   naszych Gromów nie możemy wysłać. Po Gruzji za granicę mogą iść tylko wyposażone w układ autoryzacji blokujący nieuprawnione użycie. Takie poszły na Litwę i do USA. Z naszych zapasów wysłać nie możemy, możemy wyprodukować nowe a linia jest zajęta produkcją Pioruna. Trochę szkoda ale jak mają wpaść znowu w sowieckie łapy....

 10. rozczochrany

  Czyli jedyną skuteczną bron przeciwpancerną jaką mieliśmy: Javeliny i Spike zostały przekazane Ukrainie za darmo. Polska armia zaś wobec zagrorzenia atakiem zostala bezbronna naprzeciw wielkiej lądowej armii.

 11. Monkey

  Wysyłamy pociski przeciwlotnicze. To bardzo dobra broń defensywna (zapewne chodzi o Gromy). Mozna byłoby podesłać także pociski kalibrów 122 i 152 mm, być może możdzierzowe kalibru 120mm, niekierowane dla lotnictwa kalibru 80mm, 23mm (jak sugerują forumowicze). Nawet granaty dymne. Pomimo ograniczonej kompatybilności naszego sprzętu ze sprzętem, którym operują siły zbrojne Ukrainy co nieco można im podarować. Ot, chociażby i 125mm dla czołgów, a może i starsze 120mm, jeśli mamy w zapasie. Do tego bezzałogowce, zwłaszcza FlyEye, to także broń defensywna. A gdyby Ukraińcy zechcieli sie porozumieć z WB Group, to i Warmate pewnie by im pomogły. To także broń, którą można klasyfikować jako defensywną.

 12. Konsul

  Z defensywnej to możemy wysłać produkty Belmy (przy okazji dobra promocja). Wybitnie defensywne produkty. Jako pokazówka proponuję: 1. Produkty żywieniowe: kilkadziesiąt tysięcy racji żywnościowych. Konwój z żywnością + kontenery mieszkalne - duży szum przy tym,. 2. Produkty optyki osobistej żołnierzy. Bardzo przydatne i będą masowo chwalone przez żołnierzy (przy okazji reklama). 3. Kamizelki kuloodporne - podobnie j.w. 4. Na pewno chociaż kilkadziesiąt sztuk granatników 40 mm z amunicją, których WP nie odebrało od ZM Tarnów i zalegają w magazynie. Ciekawe jak je oceni armia UA. Testy się przydadzą. Na pewno działają, a że po oddaniu wszystkich strzałów kilkanaście sekund trzeba na wyjęciu łusek to nie dramat jak i tak trzeba zmienić pozycję .... w budynku to już kompletnie bez znaczenia. 5. Wypożyczyć radary artyleryjskie. 6. Starsze wersje gromów. https://belma.pl/produkty/wyroby-specjalne/systemy-minowania-miny/miny-przeciwburtowe

 13. Ogame

  Niech Duda wyśle rezerwistów przed 60 rokiem życia (sic!) Przecież podniósł im wiek rezerwisty. Ile lat ma maksymalnie rezerwista w Rosji???

  1. fifi

   Dlaczego przed?To jakaś forma ageizmu.Ja mam kartę mobilizacją do 63 roku życia. Ale...może przedłuża :)?.

 14. Olender

  Nie sądzę aby parę gromów czy piorunów o zasięgu 6km stanowiło wybitnie ofensywną broń. Więc na wyposażeniu pojedynczego żołnierza stanowi idealną broń odstraszającą przeciwnika a zwłaszcza jego lotnictwo

  1. DIM

   Spajkami, o standardowym zasięgu, przygotowania artyleryjskiego, ani natarcia też nie poprowadzisz. A możesz nimi wytłuc, z zasadzek, setki ciężkich pojazdów pancernych atakującego. Także na terenie już przezeń "zdobytym".

  2. Valdore

   Olender, MANPADS, ppk itp to broń defensywna wiec spokjnie mozna by wysłąc trochę Gromów jak zastepujemy je Piorunami.

  3. MazowieckiSeparatysta

   A czy Pioruny nie mają bana na eksport? Możemy chyba tylko podarować stare Gromy

 15. Extern.

  Tylko jak to wysłać, no jak to wysłać?, Najwygodniej byłoby koleją.

  1. fifi

   Marszrutkami.

  2. fred olsen

   Zablokują na granicy.

 16. Bill Killgore

  A może by tak ołtarze polowe wysłać? Chyba ze to tez zbyt defensywna broń…

 17. KrzysiekS

  Polska powinna wysłać na Ukrainę jedynie amunicje którą sami produkujemy (przy jednoczesnym zamówieniu jej uzupełnienia przez PGZ). Jeżeli chodzi o środki przeciwpancerne to raczej sami odczuwamy ich braki. Swoją droga ciekawe Ile Będziemy czekać na obrazowanie systemy walki WRE i NAREW pominę inne systemy?

 18. ruski trol

  Trzeba dać jak najwięcej. I za darmo. Może wtedy obłaskawimy Ukraińców i odblokują polskie pociągi.

 19. pomz

  "Amunicja defensywna"... My w kazdym aspekcie musimy prezentowac ogon podkulony? Czemu non stop idzie w swiat przekaz ze jestesmy o*rani na maxa? Pozwalalismy bialoruskim pogranicznikom,na naszych oczach ciąć drut kolczasty naszych zasieków, pozwlalaismy na swiecenie po oczach, na rzucanie petard, przeładowania broni, zero reakcji naszych sluzb... Teraz wysylamy amunicje o charaterze defensywnym... Obciete włosy razem z jajami...

  1. Sky

   bialorus porwała polski samlot ( zarejestrowany w Polsce) - reakcja spozniona i mizerna, przepychanki na granicy - reakcja MSZ kpina,,. Dziwne to wszystko, taka spolegliowść wobec aktów agresji ze wschodu, prawda? Amunicja defensywana.. hmm - idą spalic dom sasiada a nasz rzad zamiast pomóc przekazujac gasnice dostarczy koce. Ale po spotkaniu w Hiszpanii nie wypada narazac potencjalnego agresora na straty. wstyd. Btw. redakcjo, jak sadzicie jak szybko nastąpiła by reakcja służb / MON na wtargniecie od strony kaliningradu np. 20 smiglowców,.

  2. wert

   bo na dzień dzisiejszy PO 30 latach rozbrajania i niszczenia WP nie mamy realnej siły aby zagrozić sowietom. Mając sformowaną i gotową 18 Dyw, w pełni wyposażone pozostałe, mając swoją A2AD dopiero WTEDY możemy rzucić wyzwanie sowietom. Jeden przykład: poniżej 10% niemców zgadza się na udział bundeswehry w obronie kraju NATO. U jankesów ten wskaźnik wynosi 56% u Kanadyjczyków 53%. Wnioski?

  3. Chyżwar

   A co chciałbyś wysłać? Może ofensywne Feniksy, których mamy zdecydowanie zbyt mało na nasze własne potrzeby? Możemy podrzucić na przykład 23 mm do pelotek, bo produkujemy całkiem niezłe. Typowa amunicja defensywna i typowy u nich kaliber. Można podrzucić Gromy, bo je produkujemy. Pioruny nie za bardzo, bo sami ich potrzebujemy. Z PPK znowu nie ma o czym gadać. Sami mamy z nimi kiepsko.

 20. Liman

  A dziś dziś w pięknym stylu przecieły ścieżkę podejścia do lotniska na Balicach w Krakowie, para f-16. Nie wyglądały na nasze Jastrzębie, a jeden miał rysunek na stateczniku. Transpondery były wyłączone, więc ciężko określić przynależność państwową tych pięknych statków powietrznych.

 21. Gugluk

  Wniosek taki że musimy trzymać z USA i Kanadą

 22. AdSumus

  W mojej oceni polski rząd jest bardzo słaby. Wystarczy wspomnieć o rozmowach z Ukraińcami gdzie hotel był obwieszony banderowskimi flagami. A potem to tłumaczenie.... taki klimat. Nic dziwnego, że Ukraińcy blokują od dwóch miesięcy transport do Polski. A to są miliardy USD. To są kontrakty z których trzeba się rozliczyć. I te słowa ministra, że Ukraińcy więcej tracą, że jakieś transporty idą. Tak idą transporty z rosyjskim węglem. O czym minister już nie wspomniał. Inna sprawa, że na zajęcie kolejnego terytorium Ukrainy. Polska powinna odpowiedzieć zajęciem Królewca. Więcej my to musimy zrobić żeby skrócić front. Jak się komuś wydaje że nie prowadzimy wojny. To mu się wydaje.

  1. Sidematic

   To efekt całkowitego braku służb ministerstwa spraw zagraniczbych. Pokłosie rządów Geremka.

  2. Jato

   Dlaczego Ukraińcy blokują tranzyt kolejowy do Polski ? Bo Polacy blokują ich tranzyt kolowy do Polski i dalej do Zachodniej Europy. Polska przyznała Ukrainie 160 tysięcy zezwoleń na wjazd ukraińskich ciężarowek do Polski. Ukraińcy twierdzą, że jest to zdecydowanie za mało. Wystarczy zwiększyc limit dla ukraińskich ciężarówek i problem z polskim tranzytem przez Ukrainę zniknie. Coś za coś.

  3. AdSumus

   Po pierwsze blokowany jest transport kolejowy. Co jest niezgodne z prawem międzynarodowym. I to nie blokują transportu z Rosji , a blokują z Chin. Ciekawe? Po drugie. Nie wiem dla czego Ukraina nie jest zaskarżona do trybunału międzynarodowego za to. Po trzecie. Chodzi o to kto będzie zarabiał na tym transporcie. Wiadomo, że ukraińscy kierowcy wezmą niższe stawki. Po czwarte. Ukraińcy utrudniają polskim firmą konkurencję. Choćby przez procedury administracyjne, Brak rozwoju bazy transportowej. Co skutkuje nie wykorzystanymi limitami dla polskich firm. Po piąte na tym zyskują ... Węgry. Które prowadzą ostrą politykę wobec Ukrainy A teraz budują wielki terminal przeładunkowy przy granicy z Ukrainą. Po szóste. Ciekawe, że tak łatwo rezygnujesz z pieniędzy. Że to nie twoje? A może jednak trochę twoje. Może pomyśl trochę?

 23. andrzejto

  Jesteśmy następni w kolejce, Więc raczej ostrożnie z tym przekazywaniem amunicji

  1. Greg

   Właśnie dlatego powinnismy przekazać amunicję i broń w jak największym stopniu ! Koniecznie utrzymać bufor przed wrogiem jakim jest Ukraina !

  2. X

   Spokooojnie, pewnie wyślą ślepaki ;)

  3. Extern.

   Nie jesteśmy następni. Następna jest Finlandia, Szwecja. Potem Estonia, Łotwa, Litwa (może naraz) a potem to już fakt my.

 24. DA(łn)VIEN

  Osobiście promował bym wysłanie 100 naszych generałów 100 posłów i 100 senatorów 20tys urzędników. Oraz ...wszystkich piszących o słabościach Rosji i jej poziomu technologicznego. Tacy spece w linii to na wagę złota! A może platyny...Ba! Renu! Sejlore ,dawieny i inni co tam tak skowyczá o onucach i innych skarpetach ...

Reklama