Reklama

Polityka obronna

Sejm: rząd i opozycja zgodnie o wsparciu dla Ukrainy

Bardzo ważny, mocny sygnał ze strony Polski - tak poseł PiS Arkadiusz Mularczyk ocenił uchwałę podjętą przez Sejm ws. wezwania państw UE i NATO do wsparcia dla Ukrainy. Posłowie opozycji oceniają ją równie pozytywnie. Jest jednoznacznym głosem wsparcia dla Ukrainy - powiedział Maciej Konieczny (Lewica).

Reklama

Ukraina wzmacnia obronę i apeluje o zachowanie tajemnicy. Groźby Ławrowa i Łukaszenki - NA ŻYWO

Reklama

W czwartek Sejm przyjął uchwałę, w której apeluje do rządów państw NATO i Unii Europejskiej o udzielenie wszechstronnego wsparcia Ukrainie, która znalazła się w obliczu wojny. Sejm RP wyraża w uchwale sprzeciw wobec polityki Federacji Rosyjskiej, godzącej w prawo międzynarodowe oraz burzącej ład i pokój w Europie.

Kryzys na Ukrainie - najnowsze wiadomości i analizy Defence24.pl

Reklama

Arkadiusz Mularczyk, który jest wiceszefem sejmowej komisji spraw zagranicznych, w rozmowie z PAP podkreślił, że to bardzo ważne, że doszło do wypracowania kompromisu i konsensusu w sprawie uchwały najpierw w komisji, a potem na sali plenarnej.

"Myślę, że to jest dobry sygnał, że polskie społeczeństwo, polski Sejm jest zjednoczony w tej sprawie, ma jednolite stanowisko" - powiedział poseł PiS.

Podkreślił, że perspektywa postrzegania sytuacji w różnych innych krajach nie jest taka sama jak w Polsce czy w pozostałych krajach sąsiedzkich Ukrainy. "Bardzo ważny jest taki sygnał mocny ze strony Polski, która jest kluczowym krajem z punktu widzenia wschodniej flanki NATO, ażeby Zachód był zjednoczony i solidarny z Ukrainą" - powiedział Mularczyk.

Wiceszef sejmowej komisji spraw zagranicznych Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska) w rozmowie z PAP podkreślił, że Sejm zagłosował ws. uchwały jednogłośnie, z wyjątkiem posła Konfederacji Grzegorza Brauna. "Uchwała pokazuje, że to nie jest kwestia jakiejś wojny rosyjsko-ukraińskiej, tylko zagrożenia interesów Polski i Unii Europejskiej, i tak to traktujemy, podkreślenia prawa międzynarodowego, integralności terytorialnej, nienaruszalności granic Ukrainy i wezwanie wszystkich rządów, NATO i Unii Europejskiej do wsparcia" - powiedział.

"Od strony politycznej i merytorycznej zawartości to jest naprawdę dobry, mocny i precyzyjny dokument" - podkreślił Kowal.

Inny z wiceszefów komisji Maciej Konieczny z Lewicy przypomniał, że jego ugrupowanie złożyło projekt uchwały, której celem było jednoznaczne wypowiedzenie się przez polski Sejm, że Ukraińcy mają prawo decydować o swojej przyszłości, że droga do Unii Europejskiej dla Ukrainy musi być otwarta. "Udało się tę uchwałę naszą połączyć z uchwałą prezydialną i prawie jednomyślnie Sejm wypowiedział się ws. wsparcia dla Ukrainy w trudnych momentach wobec agresji rosyjskiej i tego, że Polska uważa, że Ukraina ma prawo decydować o sobie" - podkreślał.

"Szkoda, że nie udało się tego przyjąć przez aklamację" - ocenił Konieczny. "Było coś absurdalnego w tym, że nie udało nam się przyjąć przez aklamację uchwały wspierającej Ukrainę, nie udało nam się przyjąć uchwały z okazji Dnia Pamięci o Holokauście, a wstaliśmy po to, żeby uczcić 50-lecie relacji Polski z Australią, jakkolwiek doceniając te relacje, to nie była najważniejsza z tych trzech uchwał" - powiedział.

Jak dodał, Lewica cieszy się z tego, że ta uchwała jest i że jest jednoznacznym głosem wsparcia dla Ukrainy.

Źródło:PAP
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (7)

  1. były porucznik zmechu

    Smutne jest to, że w naszych ważnych sprawach posłowie żrą się aż lecą iskry i mało kiedy dochodzą do sensownego konsensusu. A tu proszę: Prezydent i Sejm, a nawet Senat nie ćwiczą uników, nie wprowadzają zamrażarek i poprawek i na dodatek brak aklamacji nazywa się absurdem. Mało tego: wzywają innych, aby czasami nie przegapili problemu. Wychodzi na to, że jesteśmy bardziej ukraińscy od samych Ukraińców, bo tam nie do końca panuje taka jednomyślność /przynajmniej w wypowiedziach tych, których spotykam w Polsce/..

  2. DA(łn)VIEN

    Są pierwsi dwaj ochotnicy do batalionu Azow...pamiętajcie o czarno czerwonych banderach hieroje... czekają na was. Naiwni first to fight

    1. Chyżwar

      Widząc źdźbło w cudzym oku nie dostrzegasz belki w swoim. Każdy tu wie, że jesteś na usługach GRU albo FSB.

  3. Ja

    Braun.... A czy to polskie nazwisko? Przypadek?

    1. AdSumus

      A ty jesteś trollem, czy to tylko przypadek?

    2. Ja

      No dobra. Łopatologicznie. Ten wpis popełniłem w nawiązaniu do nieskrywanych poglądów ww. Pana na temat osób nie słowiańskiego pochodzenia. Łapiesz. Nie lubię antysemitów.

    3. Chyżwar

      Nie mieszkam w Izraelu. Dlatego wali mnie, czy gość jest antysemitą, czy nim nie jest. W tym konkretnym przypadku istotna jest natomiast szkodliwa dla polskiej racji stanu sympatia dla Rosji.

  4. Sailor

    Przy okazji tego konfliktu wychodzą na jaw wszystkie rosyjskie krety. Nie tylko w Niemczech i Francji ale i u nas. Chyba nikt nie ma wątpliwości dla kogo pracuje Grzegorz Braun.

    1. AdSumus

      No ja nie wiem, może mnie oświecisz?

    2. Polak12345

      Nie mam też wątpliwości, że jesteś kretem ukraińskim. Nie powinno być żadnej pomocy dla tego pseudo narodu. Poczytaj jak to Ci których chcesz wspierać traktują Polaków, polskie szkoły zbudowana za nasze pieniądze i jak to nie chcą wpuszczać paczek dla Polaków na dawnych kresach. Ich podejście do nas jest negatywne więc nie powinniśmy im pomagać. Pan Braun ma więcej rozumu od 90 procent pożytecznych idiotów niszczących nasze państwo w sejmie. Najpierw interes nasz tak jak to robią niemcy. Za naszą i waszą wolność już walczyliśmy i wyszliśmy na idiotów.

  5. Palmel

    poseł PiS Arkadiusz Mularczyk będzie przenosić polskie wagony nad Ukrainą bo od listopada Ukraina wstrzymała tranzyt naszych wagonów na wschód

  6. ruski trol

    Czy będzie z tego poparcia chociaż kilo sała? Bo o zniesieniu blokady polskich pociągów nie ma mowy. Trwa narracja ze to niedobry Niemiec blokuje, mimo że do dzierżawy jeszcze daleko :))))

  7. Sky

    Akurat brak glosu brauna mnienie dziwi. Ostatnia jego wizyta w rosyjskim sputniku razem ze swoim przyjacielem Leonidem S. ( wydalonym z RP za szpiegostwo na rzecz federacji rosyjskiej , ktorego grzegorz B. odwiedzal w rosji) jednoznacznie dowodzi po czyjej stoi stronie. jezeli ktos ma watpliawosci : informacja o wydaleniu jest jawna,zdjecia z wizyty u LS sa w mediach GB, program sputnika rownież).

Reklama