Reklama

Geopolityka

Niemiecka prokuratura generalna ostrzega: "Wyczerpane możliwości działania przeciw terrorystom"

Fot. Andreas Trojak/CC BY 2.0
Fot. Andreas Trojak/CC BY 2.0

Prokurator generalny Niemiec Peter Frank ostrzegł w liście do ministrów sprawiedliwości 16 niemieckich krajów związkowych, że ze względu na dużą liczbę śledztw i brak personelu wyczerpał możliwości działania przeciw terrorystom - pisze w sobotę „Der Spiegel”. 

Frank ocenił, że zamach w Berlinie może się w każdej chwili powtórzyć. Prokurator generalny wezwał ministrów do "niezwłocznego" wsparcia jego urzędu poprzez oddelegowanie prokuratorów i sędziów do pracy w niej.

"Walka z terroryzmem i zapobieganie zamachom jest zadaniem ogólnopaństwowym, któremu moja placówka ze względu na niewystarczające wsparcie ze strony landów nie jest w stanie dłużej podołać" - napisał Frank.

Zdaniem "Spiegla" list jest komentowany przez środowisko prawnicze jako wydarzenie bez precedensu i krok "niebywały". Redakcja zauważa, że podczas gdy Federalny Urząd Kryminalny i służby są na wielką skalę wzmacniane, prokurator generalny musi "żebrać" o pomoc.

Kopię listu otrzymał federalny minister sprawiedliwości Heiko Maas - czytamy w "Spieglu". Ze względu na federalną strukturę Niemiec część kompetencji w zakresie wymiaru sprawiedliwości, w tym policja, znajdują się w gestii krajów związkowych. Prokurator generalny urzędujący w Karlsruhe przejmuje od landów śledztwo w przypadkach dotyczących islamskiego terroryzmu oraz innych czynów terrorystycznych motywowanych politycznie.

PAP - mini

 

Reklama

Komentarze (5)

 1. Patcolo

  Niezły dym tam musi być skoro facet musiał tak zareagować. Politycy mu tego nie wybaczą

  1. Blob

   Z maleńkim Wietnamie nie poradziły sobie i sąsiadujące wielkie Chiny

 2. Kiks

  Bo terrorystów to likwiduje się, a nie prowadzi śledztwa i zamyka się ich w areszcie. Trzeba uczyć się od Izraela.

 3. Nicki

  No to się narobiło... To było do przewidzenia!

 4. Gość

  No i pośrednio nam i całej Europie.

 5. krzysiek84

  Sami sobie zgotowali ten los.

Reklama