Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy: Macierewicz "rozbroił" wywiad; Tajne więzienia CIA będą jawne; Oskarżony Brunon Kwiecień

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, Macierewicz "rozbroił" wywiad- Wnioski z tajnego audytu sporządzonego pod okiem Wassermanna są dla Macierewicza druzgocące. Zdołał on skutecznie rozwiązać WSI, ale już zorganizować SKW i SWW zupełnie nie był w stanie. Audyt stwierdza, że wojskowe służby specjalne - odpowiedzialne za ochronę wywiadowczą i kontrwywiadowczą oraz zapewnienie tajnej łączności i obiegu dokumentów z NATO - nie są w stanie wypełniać obowiązków. Brakuje kadr, panuje monstrualny bałagan i obawy o dekonspirację agentów. Eksperci w konkluzji stwierdzają wprost, że stan SKW i SWW zagraża bezpieczeństwu sił zbrojnych. 

Jakub Kapiszewski, Dziennik Gazeta Prawna, Tajne więzienia CIA będą jawne. Kongres kończy raport- Tajne więzienia są przedmiotem badania Senatu USA. To działanie systemowe, którego nie da się wstrzymać i uzasadnić niezgodnością z polską racją stanu. Racją stanu senackiej komisji ds. wywiadu jest pełne wyjaśnienie roli CIA w programie tajnych więzień. Komisja nie pierwszy raz prześwietla brudne operacje służb specjalnych. I nie pierwszy raz rykoszetem dostają sojusznicy Waszyngtonu (...) Śledztwo senackie ciągnie się od sierpnia 2008 r. Postępowanie było już wielokrotnie przedłużane. Ostatni termin upływa 11 lutego. Jednak w tej chwili wiadomo, że zostanie po raz kolejny przesunięty. Dokument już dziś liczy 6,3 tys. stron. Jego stworzenie kosztowało 40 mln dol. Wiadomo, że znajdują się w nim szczegółowe opisy programu zaawansowanych technik przesłuchań, czyli po prostu tortur. W Waszyngtonie trwa przeciąganie liny między zwolennikami a przeciwnikami upublicznienia raportu.

Dziennik Wschodni, Oskarżony Brunon Kwiecień-Wczoraj rozpoczął się proces krakowskiego naukowca, który miał przygotowywać atak terrorystyczny na władze RP (...) Mężczyzna oskarżony jest też o to, że handlował bronią i bez wymaganego zezwolenia posiadał m.in. 35 sztuk broni palnej. Informację o tym prokuratura uzyskała z korespondencji internetowej Brunona Kwietnia oraz spisu broni, znalezionego w jego mieszkaniu (...) Z ustaleń śledztwa wynika, że oskarżony miał kupić transporter wojskowy SKOT. Pojazd miał być wypełniony 4 tonami saletry amonowej i dostarczony do Warszawy na lawecie pod plandeką firmy pracującej przy budowie metra. Przed samym aresztowaniem zlecił zakup 4 ton saletry, mając świadomość, że ten środek należy kupić bezpośrednio przed zamachem, z uwagi na utratę właściwości podczas niewłaściwego przechowywania.

Rzeczpospolita- Modernizacja w armii w tym obrona powietrzna i rozwijanie programu polskich F-16, były tematami rozmów w Warszawie szefa MON Tomasza Siemoniaka z adm. Josephem Rixeyem, dyrektorem amerykańskiej Agencji ds. Współpracy Obronnej, odpowiedzialnym m.in. za programy sojuszniczej pomocy militarnej Foreign Military Sales. Uzgadniano przyszłą współpracę m.in. w dziedzinie budowy systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej oraz wyposażenia F-16 w pociski manewrujące JASSM.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, Sikorsky kusi polskie firmy- Coraz ostrzejsza walka o warte 8 miliardów złotych zamówienie na 70 wojskowych śmigłowców przenosi się na obszar gospodarki. Nic dziwnego, w cenie jest każdy argument, aby wygrać starcie o największą transakcję armii od czasu zakupu samolotów F-16 (...) Sikorsky, który w Mielcu ma własną fabrykę już produkującą śmigłowce Black Hawk (w najnowszej wersji S-70i), właśnie odpowiada europejskiej konkurencji. Należący do korporacji UTC śmigłowcowy potentat ze Stratford nie tylko zapowiada w razie wygranej dalsze kilkunastomilionowe inwestycje w PZL Mielec, ale też ściąga na pomoc zza oceanu swoich partnerów biznesowych. Są wśród nich silnikowy gigant GE Aviation, a także producent awioniki m.in. dla Airbusa i Boeinga - Rockwell Collins. 

Rzeczpospolita- WAT i Wojskowy Instytut Medyczny, a także m.in. zakłady WZM Siemianowice i AMZ Kutno utworzyły konsorcjum, które na podstawie doświadczeń z Afganistanu zmodernizuje rosomaki, aby zmniejszyć skutki ataków z użyciem min pułapek. NCBiR przekazało na ten cel 28 mln zł. W przemysłowej grupie, która ma pięć lat na wprowadzenie modyfikacji transportera, są także: Akademia Obrony Narodowej, Politechnika Śląska, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej.

Reklama

Komentarze (3)

 1. ARTUR

  Śmieszą mnie oskarżenia GW wobec Macierewicza bowiem wiadomo ze jak się coś rozwiązuje i składa do kupy od podstaw i to w marszu to musi szwankować w początkowej fazie tym bardziej ze instytucje biurokratyczne okryte jeszcze kozulami poufności i tajności nie mają i nie mogą miec elastyczność przystosowawczych na przykład normalnych firm prywatnych . Sam audyt Wassermana stwierdzał stan faktyczny i wskazywał mankamenty które z pewnością zostały usunięte . I jeszcze jedno znając funkcjonowanie instytucji biurokratycznych szybko możemy dojść do wniosku że cześć wydarzeń i zachowań struktur WSI mogła specjalnie prowokować bałagan i atmosferę nie pewności - jak w każdej jednostce biurokratycznej zadziałały wewnętrzne powiązania i długi wdzięczności wobec byłego szefostwa które jak wiadomo prowadziło i prawdzi otwartą i ukrytą wojnę z Macierewiczem co widać do dziś !!

  1. janek

   jeszcze bardziej byłbyś rozśmieszony gdybyś pracował jako zaufany kontakt z agentami talibami lub Al Kaidy w Afganistanie.Byś się uśmiał do łez..Zanim by Ci tą mądrą główkę obcięli

 2. jang

  A.Macierewicz nie kłamie.To nie był Audit /ISO/tylko zwykła kontrola ministra Wassermana zlecona przez premiera Kaczyńskiego.A co do reszty-nie jest objęta ripostą p. posła i nie powinna być przedmiotem dyskusji.Com najwyżej dochodzeniem prokuratora...............

 3. Artwi

  Macierewicz nic nie zlikwidował nie rozbroił tylko realizował ustawę uchwaloną przez Sejm. Zresztą WSI to była zdemoralizowana przybudówka GRU, która była nauczona, że nie służy się Polsce i Polakom, tylko Wielkiemu Bratu - jaki by on nie był, o czym świadczy Kukliński. Różnica między KGB, GRU, Gestapo, Abwehrą a SB i WSI jest taka, że te pierwsze służyły SWOIM krajom, a te drugie okupantom swojego kraju!

Reklama