Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Nowi cyberżołnierze w armii; Ultimatum dla etiopskich rebeliantów; (Nie)bezpieczne przekazanie władzy w Białym Domu

fot. West Point - the U.S. Military Academy
fot. West Point - the U.S. Military Academy

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Jak wykuwa się cyberarmia”: W przyszłym roku nowo powołana instytucja - Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa - będzie szkolić przyszłych cyberżołnierzy. „Szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak powołał nową instytucję, która ma się zająć szkoleniem żołnierzy i pracowników cywilnych wojska w zakresie działań w cyberprzestrzeni. Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa ma działać w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz w kompleksie wojskowym nr 2147 w Wałczu. Jak nas informuje wydział prasowy MON, w 2021 roku w Centrum planowane jest przeszkolenie około 2500 kursantów.


Gazeta Polska Codziennie, „Ultimatum dla rebeliantów w Etiopii”: Premier Etiopii Abiy Ahmed wystosował ultimatum wobec Ludowego Frontu Wyzwolenia Tigraj (TPLF). „Władze Etiopii zapowiedziały, że w przypadku nieprzyjęcia ultimatum, które mija w środę, w ofensywie na Mekelie zostaną użyte czołgi oraz artyleria. Wiemy już teraz, że siły TPLF nie zgodzą się na warunki rządu w Addis Abebie. W niedzielę rzecznik etiopskich sił zbrojnych płk Dejene Tsegaye poinformował o zakończeniu operacji w górzystej części prowincji Tigraj. Sukcesy te umożliwiają okrążenie stolicy zbuntowanej prowincji.”


Radosław Korzycki, Dziennik Gazeta Prawna, „Chaotyczny proces przejmowania władzy”: Jak donoszą amerykańskie media, blokowanie przez Donalda Trumpa przekazania władzy w Białym Domu, może skutkować zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego USA. „<<Niestety nie mam dostępu do raportów służb, które w warunkach normalnej transformacji bym miał, dlatego proszę was o wskazanie, jakie zagrożenia i problemy dostrzegacie na podstawie dostępnej wam wiedzy>> - powiedział, zaczynając wirtualne spotkanie prezydent elekt. Donald Trump, blokując dostęp do wrażliwych informacji ekipie Bidena, stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.”


Reklama

Komentarze

    Reklama