Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Kontrowersje wokół polityki Turcji; ŻW wesprze administrację skarbową; Służby wydaliły Libańczyka podejrzewanego o przygotowywanie ataków terrorystycznych na terenie Europy; Wojsko wspiera służby medyczne w walce z pandemią

Fot. Sylwia Guzowska/ŻW
Fot. Sylwia Guzowska/ŻW

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Magdalena Cedro, Dziennik Gazeta Prawna, „Mąciwoda regionu”: Coraz bardziej prowokacyjne zachowanie Turcji grozi eskalacją konfliktów na Bliskim Wschodzie. „W rozładowanie napięć między Grecją a Turcją na Morzu Śródziemnym zaangażowało się NATO. Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg po mediacjach w Brukseli obwieścił w piątek, że oba kraje zrezygnują z zaplanowanych na ten tydzień ćwiczeń wojskowych. Kilka godzin później Ankara się z tego wycofała, postanawiając, że marynarka odbędzie ćwiczenia w dniu greckiego święta narodowego 28 października. Turcja zamierza też kontynuować odwierty w spornym rejonie wyspy Rodos. Decyzję Ankary potępił Izrael.”


Jarosław Królak, Puls Biznesu, „Fiskus zbroi się po zęby”: Ministerstwo Finansów obecnie pracuje nad projektem ustawy znacznie zwiększającej uprawnienia Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Administracja skarbowa, którą kieruje wiceminister finansów, będzie najsilniejszą skarbówką w całej historii Polski. W zdobywaniu nowych kompetencji fiskusowi pomogą żołnierze Żandarmerii Wojskowej. „Krajowa Administracja Skarbowa, którą kieruje Magdalena Rzeczkowska, chce ścigać przestępców podatkowych policyjnymi metodami. Resort finansów projektuje ustawę, umożliwiającą funkcjonariuszom fiskusa m.in. dostęp do baz DNA, odcisków palców i innych danych, a także nagrywanie i zajmowanie ruchomości [...] Projekt zakłada również wsparcie fiskusa przez... wojsko, a ściślej mówiąc: Żandarmerię Wojskową. <<Możliwość oddelegowania funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej do wykonywania zadań służbowych w jednostkach organizacyjnych KAS pozwoli KAS na pozyskanie doświadczonych kadr>> - wyjaśnia MF. Projekt nie został jeszcze skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.”


Gazeta Polska Codziennie, „Podejrzewany o terroryzm wydalony z Polski”: Jak przekazał rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych – Stanisław Żaryn – Libańczyk był w stałym kontakcie ze strukturami Państwa Islamskiego. „Libańczyk podejrzewany o współpracę z Państwem Islamskim został deportowany do swojej ojczyzny. Mężczyznę w kwietniu na terytorium Polski zatrzymała Straż Graniczna. Z informacji służb wynika, że miał on zorganizować siatkę, której celem było przeprowadzenie zamachów terrorystycznych w krajach Unii Europejskiej.”


Nasz Dziennik, „Wojsko walczy z wirusem”: Wojsko aktywnie wspiera służby w walce z pandemią COVID-19. „Wojsko aktywnie wspiera lekarzy w walce z koronawirusem. W 192 punktach żołnierze pobierają materiał do badań na obecność koronawirusa, wojskowi wspierają też funkcjonowanie 200 szpitali w całej Polsce - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Zaznaczył, że w działania zaangażowanych jest 3060 żołnierzy. Podkreślił, że w czasie epidemii żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspierają także osoby starsze. <<Pod opieką żołnierzy jest ponad 1300 seniorów. Dziś terytorialsi m.in. dostarczyli ciepłe posiłki podopiecznym Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich>> - napisał minister.”


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.