Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Kongres USA nałoży sankcje na Turcję i Rosję?; Jak będzie wyglądać defilada wojskowa w Warszawie?; Medialne spekulacje na temat szczegółów porozumienia wojskowego Polski i USA

Fot. mjr Robert Siemaszko/DKS MON
Fot. mjr Robert Siemaszko/DKS MON

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Magdalena Cedro, Radosław Korzycki, Dziennik Gazeta Prawna, „Moskwie i Ankarze grożą sankcje Zachodu”: Już niebawem USA mogą cofnąć wizy do USA lub zamrozić fundusze w amerykańskich bankach w ramach sankcji. Jak twierdzą eksperci chodzi o próbę powstrzymania Rosji w stworzeniu przyczółka nad Morzem Śródziemnym. „Amerykański Kongres pracuje nad projektem ustawy, która zmusiłaby rząd Donalda Trumpa do nałożenia sankcji na Rosję i Turcję za podsycanie wojny domowej w Libii. Niedawno Pentagon ostrzegł, że w strefie walk znajdują się zagraniczni najemnicy opłacani przez Ankarę i Moskwę. Tak zwana ustawa o stabilizacji Libii, nad którą prace w Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów mają się skończyć w tym tygodniu, nałożyłaby obowiązkowe sankcje na oba kraje w ciągu sześciu miesięcy.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Jaka defilada wojskowa w stolicy”: Resort obrony narodowej szykuje się do pokazów na 15 sierpnia, ale ciągle nie wiadomo jaki przyjmą kształt. „Są wątpliwości, czy w czasie epidemii SARS-CoV-2 organizować przemarsz wojska na warszawskiej Wisłostradzie - ustaliliśmy. Na ten temat trwają konsultacje pomiędzy Pałacem Prezydenckim, MON oraz głównym inspektorem sanitarnym. Brana jest pod uwagę m.in. możliwość zorganizowania tylko defilady powietrznej, aby uniknąć gromadzenia się widzów. Jednak do Urzędu Miasta Warszawy wpłynął wniosek o wykorzystanie drogi <<w sposób szczególny w związku z organizacją centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego i 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej>>.”


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Tajne rozmowy rządu PiS z USA. Co zawiera nowe porozumienie wojskowe między Polską a USA?”: Zakończyły się negocjacje w sprawie nowej umowy wojskowej Polska - USA. Media spekulują na temat szczegółów tego porozumienia. „Kontrowersje budzą jednak szczegóły umowy. Wedle informacji medialnych, zarówno polskich, jak i amerykańskich, kluczową zmianą w obecnej umowie jest sprawa odpowiedzialności karnej żołnierzy amerykańskich i personelu wojskowego.”


Reklama

Komentarze

    Reklama