Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Bułgarscy oficerowie mieli przekazywać Rosjanom natowskie tajemnice; Proces zamachowców z Brukseli; Współpraca WOT i SG; Nowe przepisy mobilizacyjne dla przedsiębiorców

Fot. NATO
Fot. NATO

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, „Skandal szpiegowski wstrząsnął Bułgarią. Są aresztowania”: Bułgaria żyje skandalem szpiegowskim, który ujawnił współprace wysokich ranga oficerów z wywiadem wojskowym Rosji. „Pięć osób zatrzymanych w Bułgarii za szpiegostwo na rzecz Rosji pozostanie w areszcie - zdecydował w niedzielę sąd wojskowy w Sofii. [...] Wśród aresztowanych są m.in. wiceszef departamentu planowania i budżetu resortu obrony płk Petyr Petrow, były funkcjonariusz wywiadu wojskowego, a obecnie szef parlamentarnej kancelarii tajnej Lubomir Medarow oraz czynny oficer wywiadu wojskowego Iwan Iliew. [...] Według prokuratora generalnego Iwana Geszewa sprawa <<ma wyjątkowe znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa Bułgarii, Unii Europejskiej, Sojuszu Północnoatlantyckiego i Stanów Zjednoczonych>>”


Anna Słojewska, Rzeczpospolita, „Sąd w byłej kwaterze NATO”: Na ławie oskarżonych zasiądzie dziesięć osób, a w procesie ma wziąć udział ponad 900 stron. Z tego powodu cały proces ma się odbyć w nowo wzniesionych budynkach w starej siedzibie NATO przy drodze z centrum na lotnisko. „Pięć lat po zamachach Belgia wspomina ofiary islamskich terrorystów i przygotowuje proces dziesięciu z nich. [...] Zamachy, do których przyznało się tzw. Państwo Islamskie, zostały starannie zaplanowane. To nie były ataki <<samotnych wilków>>, ale dzieło siatki terrorystycznej. Jej działalność miała też wiele wspólnego z dokonanymi cztery miesiące wcześniej zamachami w Paryżu, w których zginęło 130 osób. [...] To Europejczycy pochodzenia północnoafrykańskiego, najczęściej zradykalizowani w Belgii. Czekają na proces, który będzie przedsięwzięciem o skali niespotykanej w historii belgijskiego wymiaru sprawiedliwości.”


Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Rozpaczliwy apel: przestańcie wreszcie szpiegować”: Kolejny skandal szpiegowski w Bułgarii. „Znów chciałbym się zwrócić do (rosyjskich) przywódców z prośbą, żeby przestali szpiegować w Bułgarii - oświadczył premier Bójko Borisow. - Przyjaźń przyjaźnią, ale nie wolno szpiegować naszych możliwości w NATO - dodał. W ciągu ostatniego półtora roku Sofia sześć razy usuwała ze swego terytorium dyplomatów z Moskwy, w tym rosyjskiego attache wojskowego - wszystkich pod zarzutem szpiegostwa. Rosyjska ambasada w Sofii natychmiast odpowiedziała, że jest to <<kolejna próba demonizowania Rosji>>.”


Super Express, „Szczepimy ze względu na bezpieczeństwo Polski”: Wywiad z wicerzecznikiem Prawa i Sprawiedliwości, Radosławem Fogielem. „To kwestia wiarygodności sojuszniczej. Zostaliśmy o to poproszeni. Każdy sojusznik w ramach NATO ma swoje pola, na których może dawać coś od siebie. My zdecydowaliśmy się na podjęcie takich działań. To ma duży związek z planowanym szczytem NATO, gdzie będą podejmowane bardzo kluczowe kwestie z punktu widzenia bezpieczeństwa naszego regionu, stąd w naszym interesie jest to, żeby ten szczyt się odbył bez problemów. Na pewno mogę uspokoić, że z powodu tych szczepień nikt w Polsce szczepionki nie straci i w kolejce przesunięty nie zostanie”


Anna Majowicz, Gazeta Polska Codziennie, „Przypieczętowali współpracę”: Wojska Obrony Terytorialnej podpisały kolejne porozumienie o współpracy. „Wzmocnienie zdolności obronnych Rzeczypospolitej Polskiej i przygotowanie żołnierzy do współdziałania w różnych stanach gotowości obronnej państwa - to tylko niektóre zapisy umowy o współpracy dolnośląskich terytorialsów z Nadodrzańskim Oddziałem Straży Granicznej. [...] W zapisach umowy podpisanej przez płk. Tomasza Michalskiego, komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, i płk. Artura Barańskiego, dowódcy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, uwzględniono m.in. współpracę szkoleniową, współdziałanie w sytuacjach kryzysowych i wsparcie logistyczne w przypadku wspólnych manewrów.”


Katarzyna Kapczyńska, Puls Biznesu, „Niskie dotacje dla zmobilizowanych firm”: Resort obrony narodowej przedstawił projekt ustawy dotyczący zadań przedsiębiorców na rzecz obronności państwa i programu mobilizacji gospodarki. „Na 22-90 mld zł szacowane są w bieżącej dekadzie koszty zadań z programu mobilizacji gospodarki. Dotacja państwa sięgnie tylko 2,8 mld zł [...] Firmy mogą mieć mnóstwo pracy, czasem nieopłacalnej, ale niezbędnej dla państwa. Projekt porządkuje katalog podmiotów objętych PMG oraz określa ich obowiązki. Dotyczy nie tylko firm z branży zbrojeniowej, lista sektorów jest znacznie dłuższa. Obejmuje m.in. podmioty zarządzające lotniskami i portami, zajmujące się kolportażem i nadawaniem programów radiowo-telewizyjnych, świadczące usługi w obszarze infrastruktury i transportu, produkcji spożywczej, usług telekomunikacyjnych czy zaopatrzenia w wodę.”


Reklama

Komentarze

    Reklama