Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Białoruska armia coraz bardziej rosyjska?; We Wrocławiu rozpoczął się proces Irakijczyków oskarżonych o terroryzm

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, „Rosja zwiększy kontrolę nad armią Białorusi”: Pogłębiona integracja Białorusi i Rosji coraz bardziej widoczna na przykładzie wojska. „Łukaszenka osłabł w wyniku ubiegłorocznych protestów, ale utrzymał władzę. Dla Kremla to dobra okazja, by wzmóc starania integracyjne [...] W piątek ministrowie obrony Siergiej Szojgu i Wiktar Chrenin uzgodnili utworzenie trzech wspólnych centrów szkoleniowych, które powstaną pod Grodnem, Kaliningradem i Niżnym Nowogrodem. Rosjanie nie ukrywają, że szkolenia będą wymierzone w Zachód. Politycy ustalali też szczegóły <<wzmocnienia wspólnych systemów obronnych>>, o czym dwa tygodnie wcześniej rozmawiali w Soczi”


Gazeta Polska Codziennie, „Proces o terroryzm”: Proces Irakijczyków rozpoczął się w ubiegłym tygodniu w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej. „Dwóch obywateli Iraku, którzy przebywali na Dolnym Śląsku, dokonywało wpłat na rzecz osób działających w organizacji terrorystycznej IS. Oskarżeni mieszkali m.in. przy ul. Hallera we Wrocławiu. Dzięki współpracy prokuratorów z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji we Wrocławiu oraz funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego obywatele Iraku stanęli przed sądem. Oskarżeni do transferowania pieniędzy wykorzystywali system Hawala, który pełni rolę nieformalnej bankowości, wykorzystywanej przez terrorystów w rozliczeniach na całym świecie - ustalili śledczy”


Reklama

Komentarze

    Reklama