Reklama

Wojna na Ukrainie

Tusk: Ukraina wygra w olbrzymiej mierze dzięki żołnierzom Polski i USA

Autor. Kancelaria Premiera/Flickr

Ukraina wygra wojnę w olbrzymiej mierze dzięki polskim i amerykańskim żołnierzom i tym wszystkim, którzy w Jasionce zorganizowali hub, dzięki któremu możliwe jest przekazywanie pomocy Ukrainie - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk.

Szef rządu złożył w poniedziałek wizytę w województwie podkarpackim; w podrzeszowskiej Jasionce spotkał się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami.

Reklama

„Robicie wielką rzecz. Jestem tu dzisiaj po to, żeby przypomnieć wszystkim Polkom, Polakom i całej Europie, że tu, w Rzeszowie, dzięki wam, w sposób możliwie bezpieczny, niezwykle intensywny każdego dnia możliwe jest przekazywanie pomocy Ukrainie” - powiedział premier, zwracając się do żołnierzy podczas konferencji prasowej w bazie wojskowej w Jasionce.

Ocenił, że Ukraina wygra wojnę w olbrzymiej mierze dzięki polskim i amerykańskim żołnierzom i tym wszystkim, którzy w Jasionce zorganizowali największy hub, który zaangażowany jest w jedną z największych logistyczno-militarnych operacji w historii Europy po II wojnie światowej. W Rzeszowie znajdują się także dwie amerykańskie baterie Patriot broniące miasta i bazy. Niedawno pojawiły się doniesienia o możliwym przeniesieniu sprzętu jednej z nich na Ukrainę, ale Polska sprzeciwiła się temu posunięciu a USA zapewniły że obrona nie zostanie osłabiona.

Reklama

„Losy naszej ojczyzny, losy Ukrainy, losy Europy i całego wolnego świata, w tym Stanów Zjednoczonych, w jakiejś mierze zależą od tego, co i w jaki sposób tutaj robicie” - oświadczył Tusk, dziękując żołnierzom.

Zwrócił uwagę, że za kilka dni Stany Zjednoczone będą świętować 248. rocznicę odzyskania niepodległości.

Czytaj też

„Nam Polkom, Polakom i Amerykankom, Amerykanom nie trzeba tłumaczyć słowa niepodległość. Mam wrażenie, że dlatego między innymi tak świetnie ze sobą tu współpracujecie, bo słowo +niepodległość+ w naszych sercach i amerykańskich sercach znaczy dokładnie to samo. I jesteśmy gotowi poświęcić tak dużo, tu w Polsce i tam, w Stanach Zjednoczonych, na rzecz niepodległości i wolności, także innych ludzi” – powiedział Tusk.

Uczestniczący wraz z premierem w konferencji prasowej ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski podkreślił, że rok 2024 jest szczególny ze względu na obchodzoną 75. rocznicę powstania NATO oraz 25. rocznicę wstąpienia Polski do sojuszu.

Reklama

„Postawiliśmy na Polskę i po 25 latach widzimy, jak dobry był to wybór” - podkreślił. I dodał, że „razem jesteśmy bezpieczni, jesteśmy silniejsi razem od 25 lat i będziemy silniejsi razem przez kolejne lata”.

Odniósł się również do szczytu NATO, który odbędzie się w dniach 9–11 lipca br. w Waszyngtonie.

Czytaj też

„Będzie to najbardziej ambitny szczyt od zakończenia zimnej wojny, który ma wykazać zdolność NATO do dostosowania się do nowych wyzwań i zagrożeń. Podczas waszyngtońskiego szczytu NATO przedstawi najsolidniejsze plany obrony od dekad, wzmacniając tym samym możliwości odstraszania i obrony w czasach pokoju, kryzysu i konfliktu przyszłości.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (8)

 1. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  USA - niezależnie, kto zostanie prezydentem - na pewno będą kontynuowały politykę "no boots on the ground" - czyli NA PEWNO ani jeden żołnierz amerykański nie będzie walczył w Europie. Brygada ABCT w Żaganiu [zabezpieczająca przedpola Berlina - a nie Polskę] - i dywizja DPD w Rzeszowie-Jesionce też zostaną wycofane z Europy - ASAP po zamrożeniu wojny na Ukrainie - i przerzucone najpewniej do Zatoki w ramach najpilniejszego ratowania siłą petrodolara wypieranego przez petrojuan. A potem - tylko Chiny i Pacyfik - powrotu USA do Europy nie będzie. Dlatego doradzałbym naszym umiłowanym przywódcom sojusze REALNE zamiast odklejonego myślenia życzeniowego- i to sojusze dysponujące SIŁĄ - i to TUTAJ w regionie. Czyli NORDEFCO+UK na północy - i Turcja na południu. Bez "łaski" USA.

  1. Czytelnik D24

   Dr Bartosiak jest już magistrem więc mógłbys już przestać.

 2. Arek68

  Pchają nas do tej wojny pomału cały czas , a za obecnej władzy może im się to w końcu udać , tylko czekać jak zabłąkana rakieta spadnie na ten wspaniały hub ukraiński, Rusek przeprosi powie ze to awaria i tak to się zacznie bo nasi dostana pretekst ( tylko czy rakieta będzie na pewno ruska ....)

  1. Etopiryn

   Właśnie

 3. Zam Bruder

  Ten rzeszowski hub powstał za poprzedniej władzy ludowej, nie wiem czy nie powinien zostać objęty audytem jak projekt CPK? Mam też wątpliwości co do niegospodarności przy hurtowym wydawaniu sprzętu wojskowego dla walczącej Ukrainy przez pierwsze trzy miesiące wojny gdy ważyły się jej losy ; przecież nasi najbliżsi sojusznicy za naszą zachodnią granicą przyglądali się wtedy przezornie i z największa uwagą rozwojowi sytuacji nie kiwając nawet palcem w bucie a prezydent Macron zamiast ogołacać francuskie jednostki i magazyny usilował dyplomatycznie wyperswadować Putinowi zajęcie Ukrainy. Jakże niegospodarnie wobec tych faktów jawi się lekkomyślne postępowanie poprzedniej władzy?

  1. skition

   Jak na razie to ja tam widzę jakiś złom .Ten co pokazali na święcie Marynarki Wojennej typu Humvee czy BRDM2 ,więc skladnica złomu WP wciąż ma się bardzo dobrze.

 4. Anty 50 C-cali

  A ziomki Tutsi debatują o nadpłaceniu za "Wisłę". Najlepiej to jak za czasu Donka pierwszego, tego z stolca lat 2007-14....wozić Puste kontenery na wyrzutniach. Dla uciechy gawiedzi w prawdomównych mediach. Trenowali "na sucho", Ruscy na pewno się zesrali. Z śmiechu

  1. OptySceptyk

   To jak tam? PEŁO już wycofało się z kontraktów zbrojeniowych?

  2. Vixa

   Optyk, procedura nadmiernego deficytu przeszkodzi czy nie?

  3. Franek Dolas

   OptySceptyk Realizacja wszystkich umòw ramowych w tym tych najważniejszych K2PL, Borsuk, Apache, Himars zostały pogrzebane więc nir sil się na sarkazm. Propaganda mimo wszystko w końcu przegra z rzeczywistością

 5. Franek Dolas

  Święta odzyskania niepodległości. Za poprzedniej kadencji wypiął się na tarczę antyrakietową i zaczął politykę resetu. Co teraz wymyśli sorry co wymyślà Scholz i Macron.

 6. Czytelnik D24

  "Tusk: Ukraina wygra w olbrzymiej mierze dzięki żołnierzom Polski i USA" Już sam ten nagłówek sprawi że rosyjska propaganda dostanie spazmów i zacznie udowadniać obecność polskich i amerykańskich wojsk na Ukrainie.

  1. RAF

   Ten gosc nie wie co mowi albo mowi to celowo zeby podgrzewac atmosfere.

  2. Chyżwar

   A kogo to obchodzi? Francuskich żołnierzy "od dawna tam nie ma" i jakoś Francja się tym nie przejmuje.

  3. Vixa

   I po to właśnie to zrobiono.

 7. szczebelek

  Czy podczas swojej wypowiedzi miewał uśmieszki? Jeśli tak to oznacza tyle, że kłamał.🤣

  1. P9

   szczebelek, ja tam widzę dyskretne oczko do pisu: "... i tym wszystkim, którzy w Jasionce zorganizowali największy hub". Z innej paki, to kurde znowu wszystkich ogra, bo ogłosi że mamy już CPK w Jasionce i wystarczy ;))))))))))

  2. OptySceptyk

   Widzę twój uśmieszek. Co oznacza?

  3. Chyżwar

   A czy on kiedykolwiek powiedział prawdę?

 8. andbro

  Stany Zjednoczone będą świętować 248. rocznicę odzyskania niepodległości? Jak mogły odzyskać coś czego nie mieli. Była deklaracja ogłoszenia niepodległości.

  1. RAF

   andbro@ Ty to wiesz, ja to wiem i pewnie wiekszosc osob na tym forum, tylko pan premier, historyk z wyksztalcenia nie wie o czym mowi.

Reklama