Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosyjskie bombowce rozstrzelane. Patriot działa na południu?

Bombowce frontowe Su-34
Bombowce frontowe Su-34
Autor. mil.ru

Trzy bombowce frontowe Su-34 zostały zestrzelone przez Zbrojne Siły Ukrainy w nocy 22 grudnia na „kierunku południowym” – poinformował dowódca ukraińskich sił powietrznych.

Reklama

Samoloty niemal na pewno spadły za rosyjskimi liniami, więc jak na razie o potwierdzenie tego sukcesu będzie trudno. Jednak już wiadomo, że zestrzelona została co najmniej jedna maszyna tego typu. Część źródeł rosyjskich twierdzi, że utracony został jeden Su-34. W sieci pojawiły się nawet zdjęcia z akcji poszukiwawczo-ratunkowej załogi. Widać na niej śmigłowiec Mi-8, który wylądował na polu nieopodal leżącego na ziemi spadochronu i uprzęży pilota. Inne źródła donoszą, że „z pewnością nie był to jeden samolot”, co może wskazywać, że Ukraińcy nie mijają się z prawdą. Rosjanie twierdzą, że ich bombowiec (tudzież bombowce) padł ofiarą przeciwlotniczego zestawu rakietowego MIM-104 Patriot.

Reklama

Pojawiają się doniesienia lokalnych świadków, którzy wskazują, że maszyny spadły w rejonie miejscowości Czaplinka i Kalanczak w południowej części obwodu chersońskiego. Jeżeli to prawda, to samoloty przypuszczalnie mogły zmierzać w stronę ukraińskiego przyczółka na Dnieprze pod Krynkami, który jest stale i intensywnie bombardowany przez rosyjskie lotnictwo. Ewentualnie mogły prowadzić uderzenie na zaplecze wojsk ukraińskich na zachodnim brzegu Dniepru.

Rzeczywiście zestrzelenia mogły zostać osiągnięte przy pomocy przeniesionej w rejony frontu chersońskiego baterii Patriotów. Warto przy tym podkreślić, że niedawno Ukraina otrzymała z Niemiec dodatkową baterię tego systemu. Niedawno system ten został obwiniony przez Rosjan za zestrzelenie ich Su-24M w rejonie Wyspy Węży. Nie jest więc wykluczone, że na kierunku południowym rzeczywiście „grasuje” jakaś bateria tego systemu. Zbliżając się do linii frontu i zastawiając pułapki, Patriot może zyskać możliwość zestrzeliwania rosyjskich samolotów, które zazwyczaj operują bezpiecznie zza własnych linii. Taki przypadek po raz pierwszy miał miejsce wiosną 2023 roku, kiedy bateria podjechała w pobliże granicy rosyjskiej, prawdopodobnie w obwodzie czernihowskim. W krótkim czasie pociski systemu Patriot poraziły myśliwiec Su-35, bombowiec Su-34 i trzy śmigłowce Mi-8, w tym dwa w kosztownej wersji walki radioelektronicznej. Potem baterię wycofano do ochrony ukraińskich miast przed rosyjskimi atakami z powietrza.

Reklama

Niewykluczone, że jedna z baterii Patriotów (być może ta niedawno dostarczona) została rozmieszczona na stałe na kierunku południowym. Byłoby to ze wszech miar zasadne, biorąc pod uwagę trudną sytuację wojsk ukraińskich na przyczółku pod Krynkami, która jest wynikiem precyzyjnych bombardowań dokonywanych przez Rosjan.

Czytaj też

Ukraińcy najwyraźniej rozumieją zagrożenie, które stanowią rosyjskie bombowce, szczególnie po tym, jak zaczęto je uzbrajać w tanie szybujące bomby precyzyjne. Być może na Su-34 rozpoczęto regularne łowy. Dwa dni temu pisaliśmy o niedawnym ataku na bazę tych maszyn w Morozowsku. Efekty tego uderzenia do dzisiaj nie są jasne. Najbardziej pesymistyczne doniesienia mówią o braku strat wśród Rosjan, najbardziej optymistyczne o zniszczeniu dwóch i uszkodzeniu 10 maszyn. Teraz wygląda na to, że na bombowce zastawiono pułapkę przy pomocy systemów Patriot.

Su-34 to jeden z najnowocześniejszych rosyjskich samolotów bojowych. Od początku agresji na Ukrainę maszyny tego typu poniosły jednak ciężkie straty obliczane do tej pory na co najmniej 22 samoloty zniszczone (w tym jeden Su-34M). Obecny sukces Ukraińców może podnieść tę liczbę nawet do 25 egzemplarzy. Straty te mogą być jednak znacznie wyższe, chociażby gdyby potwierdziły się rewelacje na temat skuteczności wspomnianego powyżej ataku przeciwko lotnisku w Morozowsku. Problem może stanowić także zużycie pozostałej jeszcze floty maszyn. Tymczasem Rosja posiadała u progu wybuchu wojny około 130 tych samolotów i w trakcie jej trwania dostarczyła maksymalnie kilkanaście kolejnych.

Reklama

Komentarze (22)

 1. Tani2

  Mnie cieszy jedno , przybyło fanòw tego ładnego samolotu. Niezniszczalny nie jest ,nowoczesny nie jest. Jest ładny . Strata była i w płatowcu i ludzka bo potwierdziła druga strona. Ale to jest taka robota.

 2. Tani2

  O jeju rewolucja w mediach ruskich,ruskie MO podało o uszkodzeniu w porcie Feodozja Dużego Okrętu Desantowego Nowoczarsk. Rakieta to Storm Shadow lub Scalp. Tu nie chodzi o tą krype tylko o politykę informacyjną. Czasy Konesznikowa odeszły? Požywiom obaczim

  1. Davien3

   Tani patrzac po efektach to te uszkodzenie było całkowite:))

  2. Tani2

   Ukr podali fotkę bul bul czyli spalony zatopiony. Tę fotkę dedykuję ojcom chrzetnym tych kryp zwnych Miecznikiem. To forsa wyrzucona do .... M

  3. Tani2

   Yes,yes yes.Bul bul bo jest fotka. Ja dedykuję ją miłośnikom Miecznika. Mòwią że najlepiej się uczyć na błędach innych. Ruscy całą flotę zamkneli w Noworosyjsku. Tam im nic nie zrobią bo angole i francuzi nie pozwolą. A to ich rakiety....

 3. Tani2

  Podaję za blogiem bmpd że do tej pory WKS straciło 30 nowoczesnych samolotòw czyli Su-30/34/35. W tym samym czasie przemysł dostarczył 20 sztuk czyli realne straty to 10 samolotòw. Stare typy info nie ma podali tylko że Mig-29 są tylko w jednym pułku w Armenii.

 4. Rusmongol

  Rutte dziś ogłosił że Holandia przekaże UA 18 f16. Kto da następne panie i panowie i ile... 😉. Czym więcej tym faszyzm kacapo mongoli dostanie lepszego kopa.

  1. GB

   Tak jak napisał Macorr, ja mam wrażenie że te F-16 już walczą, może nie 18 ale kilka.

  2. Davien3

   GB Ukraina miała do niedawna zdaje sie 4 pilotów przeszkolonych na F-16 więc istotnie moze juz jakies sa ale tylko klucz.

 5. KD

  Totalna kompromitacja rosyjskiego lotnictwa. Trzy Su-34 zestrzelone nie przez nowoczesne PAC-3, ale stareńkie PAC-2.

  1. Chyżwar

   Przecież PAC-2, choć starsze dobrze się do tego nadają, więc w czym rzecz?

  2. Davien3

   KD PAC-3 sa dedykowane do zwalczania balistycznych a PAC-2GEM-T to pociski do celów aerodynamicznych choc tez bez problemu radza sobie z balistykami lepszymi nawet od Iskandera.

 6. Tani2

  Ja nie wiem co się dzieje,ukr smi opublikowały fotkę jednego jakoby zestrzelonego samolotu. Okazała się fałszywką bo ruscy opublikowali tą samą fotkę tylko z zachodnie prasy z wiosny 2022. Fighterbomber stratę potwierdził ale ludzką. Samolotami nikt się nie przejmuje. I chciałem poprawić moją informację nie cztery ale piąty IŁ-76 został przekazany ruskim awiatorom a szòsty jest w pròbach fabrycznych. Jak pisze moje źròdło razem za 2022 i 23 zakłady w Ulianowsku przekazały 10 samolotòw. Teraz trzeba odjąć utracone i wyjdzie +/-.

 7. Tani2

  Każda akcja rodzi kontrakcję czyli pierwsze zastosowanie nowej broni zawsze przynosi sukces tak było z bombą Fritz i Romą,tak i z HIMARSem i ATCM oraz Shadow i Scalp. Potem było już gorzej. Ja myślę że ruscy wròcą do użycia rakiet antyradarowych bo do tej pory olewali ten temat. Wiadomo że mają ich na pęczki więc jw. Trzeba czekać o Himarsie czy Scalpie dzisiaj już mało kto pisze ..... To jest wyścig miecza i tarczy kto wygra? Zobaczymy...

  1. bezreklam

   Jak zwykle sensowny komtarz zamiast trolowanie

  2. Rusmongol

   To co myślisz że kacapy nie stosują rakiet anturadarowych tylko jak im się przypomni? Przecież oni 0d początku wojny choć mają tysiąc samolotow nie mogą osiagnac przewagi powietrznej przez to że nie dają rady wysiec ukraińskiej opl. Kacapy cały czas pokazują że albo mają słaby sprzęt albo są pisd@mi jeśli przy takiej przewadze nie dają rady. Ty opisujesz jakby tu była przepychanka rownych stron. Nie. Rosja ma przewagę jak 4-6 do 1. A cały czas wygląda jakby to byli równi przeciwnicy.

  3. Szczupak

   Tani2. Ruskie nie posiadają skutecznych pocisków do niszczenia zachodnich radarów. Jakie to skuteczne działania ma WRE raszystów jak oni oprócz posiadania dużej ilości jakoś do tej pory nie potrafią zatrzymać ataków Himarsów czy Scalp. A Ukraina przegra jak zachód wstrzyma dostawy. Moim zdaniem Rosja zatrzyma To co zdobędzie siłowo a wojna zostanie nie zakończona a odłożona w czasie. To najlepszy scenariusz dla Polski bonjakikolwiek atak na NATO Ukraina wykorzysta by odbić swoje terytorium.

 8. Tani2

  Ja napiszę tak,to było podczas Japońskiego szturmu Port Artura podczas wojny japońsko rosyjskiej 1905r. Dowòdcą wojsk japońskich był gen Noga? Przyszedł do niego niemiecki pułkownik ktòry był tam na stażu bojowym. Zapytał się generała czy mògłby wejść na to i to wzgòrze. Generał odpowiedział nie. Kiedy płk zapytał dlaczego ten odpowiedział. Bo my tu zdobywamy doświadczenie za ktòre płacimy życiem naszych żołnierzy. Nie ma wojny bez ofiar. Sprzęt to materiał rozchodowy Zakłady w Nowosybirsku wyprodukują ich dużo. A przypomnę że jeszcze kilka lat temu planowano zamknąč linię produkcyjną tego samolotu.

  1. GB

   Warto dodać iż ruscy w tej wojnie nie wygrali praktycznie żadnej większej bitwy lądowej i morskiej, ponosząc w zasadzie zawsze klęski. Port Artur też został zdobyty a zagładzie uległa 1Eskadra, kolejna została zniszczona pod Cuszimą. Japończycy zaś zasilili swoją flota okrętami ruskimi. Jeśli chodzi o flotę to ruscy nie wynieśli z niej żadnych wniosków budując tak niedane krążowniki pancerne jak typ Bajan, czy okręty liniowe typu Gangut. Ale największe kuriozum to mianowanie nieudacznika jakim był generał Kuropatkin (dowódca wojsk lądowych w czasie wojny rusko-japońskiej na dow9dce jednego z frontów w czasie PWS. Już teraz jest coraz więcej filmików pokazujących jak ruską piechotą atakujeukrainskiepozycje, a wozy bojowe są oszczędzane. Jest np. fil ik na którym widać jak kompania do 100 ludzi na oko jest masakrowana przez ukraińską artylerię.wczesniej to czołgi i bwp wykonywały takie ataki.

  2. Rusmongol

   Tak. Jak napisałeś produkują ich kilka dziennie... 🤣. A nie sorry to były ka 52. Ale tu też kacapo faszystowska propaganda da radę i ci napiszą ze robią 5 su 34 dziennie a ty nam tu o tym napiszesz 😁

 9. bezreklam

  Dlatego właśnie Ukraina stawia teraz na współpracę z Niemcami a nie Polska. Zelinski w ONZ wyzwał Polaków nie z gupoty tylko poprstu siedział że daliśmy wszystko co miłosny gratis a teraz będziemy kontenerami ( np rolnictwo ) a Niemcy będą dawały sprzęt i piende. To takie proste że szok

  1. Entreri

   Pisz na temat. Ruskie samoloty zostały strącone.

  2. Szczupak

   Bezreklam. Te nasze uzbrojenie tłucze ruskich sołdatów wiec nam to. wystarcza. Niszczy ich sprzęt i morale. Czym mniej sprzętu i ludzi tym dla nas lepiej. Oby trwało to z.10 lat.

  3. bezreklam

   Entrri- rosyjskie samoloty za pomocą niemieckich patriotów. Jeśli nie widzisz przyczyny i skutku to podziękuję za rozwe. Żeleński nie jest gupi. Ty myślisz że Polskę wyzwał w ONZ z gupoty? Zacznij myśleć w końcu

 10. rosyjskaRuletkaTrwa

  Może młodegrzyby to jakoś wyprostują? Jak niezniszczalne ruskie samoloty strącił felerny złom z zachodu?

  1. papa lebel

   Zaiste powiadam ci: jeśli nie słuchali proroków to nawet jakby zmartwychwstał - nie uwierzą......:)

 11. Extern.

  Zgrabna maszyna ten SU-34. Widać że Rosjanie umieją w aerodynamikę. Gdyby przestali być takim wrzodem na d......e dla swoich sąsiadów to zapewne wiele mogli by zaoferować światu.

 12. Paweł P.

  Patriot, jak trafia to pilot ma raczej małą szansę...

  1. Extern.

   Tego nie wiem, ale jako ciekawostkę powiem że byłem kiedyś 60 metrów od wybuchu 12 kilogramów syntexu, I stojąc sobie wyprostowany poczułem ledwo mały wstrząs. Ale nie radzę próbować tego "w domu", bo to owszem było 60 metrów, tyle że w dół. Zapewne eksplozja 90 kilo heksogenu w odległości kilkudziesięciu metrów, gdy się jest osłoniętym zaledwie milimetrem duraluminium może być dużo bardziej nieprzyjemna, że o 45 gramowych odłamkach nie wspomnę.

 13. Chyżwar

  Bardzo miła wiadomość przy kilku nieciekawych.

 14. Realista.

  Zaczną się bać latać w okolicach linii frontu . I o to chodzi .

  1. Extern.

   Prawdopodobnie Ukraińcy oddelegowali jakieś elementy baterii Patriotów aby robiły właśnie taką objazdówkę w okolicy frontu bez pełnienia stałego dyżuru. Ciągle nowe miejsca, szybkie włączenie radaru wystrzelenie pocisków i w nogi. Sprytna taktyka, takie zasianie strachu, bo nigdy nie będą Ruskie wiedzieli gdzie akurat Ukraińcy polują.

 15. pawelv

  Ukraińcy będą musieli teraz niesamowicie ochraniać tą baterię bo znając ruskich to ponosząc takie straty dostają białej gorączki i poruszą niebo i ziemię żeby dorwać tę baterie a najbardziej by się cieszyli jakby ją zdobyli całą lub mało uszkodzoną.

  1. Extern.

   Już jej tam zapewne nie ma. To była typowa pułapka przeciwlotnicza. Ukraińcy wiedzieli że Ruskie tam latają. Rozstawili po cichu baterię Patriotów, Czekali aż w powietrzu będzie sporo samolotów. Włączyli radary, namierzyli cele, wystrzelili pociski, wyłączyli radary i się na pewno już zwinęli aby zapolować w innym miejscu. Bardzo sprytna taktyka. Stale działająca w jednym miejscu w okolicy frontu bateria, tak jak piszesz na pewno ściągnęła by na siebie ogień.

 16. Prezes Polski

  Może patriota a może aim120 zintegrowany z którymś z sowieckich samolotów używanych przez Ukrainę. Nie wiemy też kiedy na front trafią f16. Na miejscu Ukraińców nie chwaliłbym się tym, żeby uzyskać efekt zaskoczenia. Kilkanaście f16 w misjach przewagi powietrznej może poważnie utrudnić życie sowietom. Lokalnie mogą uzyskiwać panowanie w powietrzu na sporą głębokość kontrolowanego przez ruskich terytorium.

 17. młodygrzyb

  Młodegrzyby w liczbie mnogiej nie występują. Młodygrzyb jest jeden i nie jest to bynajmniej napis na dropsie więc proponuje wstrzymać konie co poniektórym. Nie ma niezniszczalnych samolotów o czym świadczą nieustanne "katastrofy" samolotów lotnictwa Arabii Saudyjskiej. W temacie, to jak na razie brak potwierdzenia faktycznego zestrzelenia choćby jednej z tych maszyn, bo zdjęcie jakie okrasza artykuł to jednak nie jest aktualne, panowie i panie tam teraz jest zima, leży śnieg, co widać na innych, aktualnych, filmach z walk. Nawet na terenie intensywnie ostrzeliwanym, widać śnieg, wszędzie. Tam jest mróz, a wy łykacie ukraińska propagandę jak bociek żaby i sikacie ze szczęścia.Niejeden Su-34 spadł i spadnie jeszcze w tej wojnie ale jak na razie to wygląda na taki sam sukces jak atak na lotnisko w w Morozowie. Dostają w tyłek na froncie to potrzebny jest jakiś sukces. Z innej beczki, jaki jest czas rozwinięcia i zwinięcia Patriota?

 18. GB

  Ukraińcy podają że dziś ruskie lotnictwo drastycznie ograniczyło loty bojowe na kierunku chersońskim w stosunku do dni poprzednich.

 19. Monkey

  Tracą tych maszyn więcej niż produkują. To świetna wiadomość, ponieważ Su-34 to groźna i dość skuteczna broń. Równie dobry news to że zachodnia technika nieźle sobie radzi z rosyjskimi środkami WRE. Oby tylko było jej więcej, bo sytuacja Ukraińców robi się nieciekawa…

 20. Zbyszek

  Jeśli jeden Patriot może tak dużo zrobić, to nawet kilka F16 może znacznie pogorszyć sytuacje Moskali. W jednym z artykułów (dotyczących bodajże szturmu na Bachmut sprzed roku) podkreślano znaczenie bomb szybujących. W odparciu ofensywy ukraińskiej mogły nie mieć takiego znaczenia ze względu na naprowadzanie GPS. Wciąż wiec F16 nie powinny zwiększyć zdolności ofensywnych Kijowa ale ograniczą poważnie możliwości Rosji.

 21. Macorr

  Oprocz tego pojawiło sie piekne nagranie bombardowania ruskich za pomocą Ukraińskiej JDAM, oraz potwierdzenie dostarczenia 18 F-16 do końca roku... Przypadek?

 22. Buczacza

  Brawo kasować te dziadostwo...

Reklama