Reklama

Wojna na Ukrainie

Izrael sprzeda Ukrainie systemy zagłuszające irańskie drony?

Drony Shahed 136 są bardzo tanie i wymagają tanich systemów przeciwdziałania
Fot. ANA

Władze Izraela zatwierdziły licencje eksportowe dotyczące możliwej sprzedaży Ukrainie systemów zagłuszających irańskie drony , wykorzystywane masowo przez armię rosyjską - poinformował portal Axios za anonimowymi izraelskimi i ukraińskimi urzędnikami .

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Jak podkreślono, jest to pewna korekta polityki Izraela wobec Ukrainy, lecz władze tego kraju wciąż nie zamierzają dostarczać Kijowowi śmiercionośnej broni.

W styczniu Axios informował, że najważniejszą przyczyną, dla której Tel Awiw nie zamierza przekazywać Ukrainie uzbrojenia, jest niechęć do wywoływania napięć w relacjach z Rosją w kontekście działań Izraela w Syrii. Moskwa utrzymuje w tym kraju znaczące wpływy, ale toleruje tam izraelskie operacje wojskowe wymierzone w Iran i jego sojuszników.

Czytaj też

Zatwierdzenie licencji na eksport systemów antydronowych nie oznacza zmiany naszej polityki, ponieważ te systemy mają charakter defensywny. Ich wykorzystanie nie wiąże się z prowadzeniem ostrzałów, w wyniku których mogliby ucierpieć rosyjscy żołnierze - wyjaśnił jeden z izraelskich urzędników cytowanych przez Axios.

Zatwierdzenie licencji eksportowych przez ministra obrony Izraela Yoava Galanta i szefa dyplomacji tego kraju Eliego Cohena nastąpiło w połowie lutego, gdy władze w Tel Awiwie przeprowadziły zarządzony przez premiera Benjamina Netanjahu przegląd polityki kraju wobec wojny na Ukrainie. Cohen poinformował o tej decyzji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego 16 lutego, gdy przebywał z wizytą w Kijowie.

Czytaj też

Licencje zatwierdzono dla dwóch izraelskich firm - Elbit i Rafael, produkujących systemy antydronowe. Niedawno Izrael odwiedziła w tej sprawie delegacja z ukraińskiego resortu obrony, ale nie zawarto jeszcze dwustronnej umowy sprzedaży - czytamy na łamach serwisu.

Axios wyjaśnił, że izraelskie systemy o zasięgu około 40 km wykorzystują techniki walki elektronicznej do zagłuszania i strącania wrogich bezzałogowców. Mogą być rozmieszczane w pobliżu elektrowni lub innych obiektów infrastruktury krytycznej.

Czytaj też

W nieoficjalnych rozmowach urzędnicy z Izraela przyznają, że jednym z powodów, dla których Tel Awiw zatwierdził licencje, było ewentualne sprawdzenie, jak izraelskie systemy obronne radzą sobie ze zwalczaniem dronów produkcji irańskiej - dodał amerykański portal.

Czytaj też

W sierpniu 2022 roku Rosja zaczęła kupować od Iranu drony-kamikadze, których masowe użycie na polu walki na Ukrainie rozpoczęło się we wrześniu. Bezzałogowce, głównie maszyny Shahed-136, są wykorzystywane do atakowania celów cywilnych i obiektów infrastruktury krytycznej na niemal całym terytorium kraju. Rząd w Teheranie konsekwentnie zaprzecza, że dostarczył Moskwie swoje drony.

Czytaj też

Źródło:
PAP

Komentarze (3)

  1. Szwejk85/87

    Izrael teraz jest silnie zrusyfikowany. Kiedyś bez problemu mogłeś się dogadać w Izraelu po polsku, teraz dużo bardziej popularny jest rosyjski i politycy muszą to brać pod uwagę jeśli chcą wygrywać wybory....

  2. Vixa

    Izrael obudził się, że musi przetestować swoje systemy przeciwko irańskim dronom, ha, ha. Przyzwoitym by było, gdyby je po prostu podarowali, dostaliby wtedy bardziej rzetelne dane, myślę sobie;))))) Na miejscu Ukrainy bym oferował zakup systemów opl i powiedział Żydom, żeby... sami sobie testowali swoje zabawki wre osobiście, bliżej Iranu;)))

  3. youkai20

    Ho, ho... A więc być może dadzą im jakiś ochłap po grubo ponad roku wojny, ale wyłącznie za ciężką kasę. W dodatku tylko dlatego, aby sprawdzić jak się sprawuje przeciw Irańskiemu sprzętowi. Jakże szczodrze, jest się czym pochwalić! ...i jak tu szanować to miałkie, makiawelistyczne państewko?