Reklama

Siły zbrojne

Iran przemycił do Rosji nowe, zaawansowane typy dronów

Dron Mohajer-6
Dron Mohajer-6
Autor. Hadi Hirbodvash/ https://www.farsnews.ir/wikipedia.com/CC BY 4.0

Iran przy pomocy łodzi oraz państwowych linii lotniczych przemycił do Rosji nowe typy zaawansowanych, uzbrojonych dronów dalekiego zasięgu, które zostały wykorzystane w wojnie z Ukrainą - podał w niedzielę dziennik „The Guardian”, powołując się na irańskie źródła.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Według brytyjskiej gazety co najmniej 18 dronów zostało dostarczonych dla rosyjskiej marynarki po tym, jak rosyjscy oficerowie i technicy odbyli w listopadzie specjalną wizytę w Teheranie, gdzie pokazano im pełen zakres irańskich technologii. Podczas tej wizyty 10-osobowa delegacja rosyjska wybrała sześć dronów Mohajer-6, które mają zasięg około 200 km i przenoszą po dwa pociski pod każdym skrzydłem, oraz 12 dronów Shahed 191 i 129, używanych do uderzeń z powietrza na cele naziemne.

W odróżnieniu od bardziej znanych, intensywnie wykorzystywanych przez Rosję do ataków na cele ukraińskie Shahed 131 i 136, które uderzają w cel eksplodując, modele 191 i 129 są zaprojektowane do przenoszenia bomb i powrotu do bazy w nienaruszonym stanie.

Reklama

Jak mówią źródła, na które powołuje się "The Guardian", większość dronów wysłanych do Rosji została potajemnie odebrana przez irański statek z bazy na wybrzeżu Morza Kaspijskiego, a następnie na morzu przeniesiona na okręt rosyjskiej marynarki wojennej, a inne zostały wysłane na pokładzie samolotów państwowych irańskich liniach lotniczych. Iran wysłał też do Moskwy techników, którzy mieli pomóc w uruchomieniu dronów. Uważa się, że ostatnia dostawa dronów została wprowadzona do użytku nad Ukrainą 20 listopada.

Czytaj też

Otrzymane przez Rosję drony Mohajer-6 mogą pozostawać w powietrzu przez sześć godzin i mają silniki elektryczne. Mogą przenosić ładunek o masie do 40 kg i posiadają precyzyjne systemy obrazowania i celowania. Shahed 129 przenoszą ładunek o masie do 60 kg, ale mogą pozostać w powietrzu tylko przez cztery godziny, podczas gdy Shahed 191 może latać przez pięć godzin, przenosząc ładunek o masie do 70 kg. Jak się uważa, w obu zastosowany jest silnik, który jest zmodyfikowaną konstrukcją niemiecką.

Drony zostały wyprodukowane w tej samej fabryce wojskowej w centralnym mieście Isfahan, która 28 stycznia została zaatakowana, najprawdopodobniej przez izraelski dron, ale jak się uważa, Izrael kierował się obawami o własne bezpieczeństwo, a nie próbował ingerować w wojnę na Ukrainie.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (2)

 1. Monkey

  Zbóje handlują. Zachód dostarcza sprzęt na Ukrainę, zbóje z Iranu, KRL-D czy chyba nawet z ChRL do Rosji. I tak będzie się ta wojna tliła, bo wbrew pozorom Rosja nie jest zupełnie sama, niestety.

  1. Krzysztof Jerzyna

   I całe szczęście. Gdyby byłą całkiem sama to już byś miał 15 minutowe miasto, robaki na obiad i system kredytu społecznego decydujący czy masz prawo do życia.

 2. Krzysztof Jerzyna

  Dlaczego "przemycił"? Sprzedali im i tyle. Każdy ma prawo handlować z kim chce.

Reklama