Reklama

Wojna na Ukrainie

Iran modyfikuje drony, by były bardziej zabójcze na Ukrainie

Drony Shahed 136 są bardzo tanie i wymagają tanich systemów przeciwdziałania
Drony Shahed 136 są bardzo tanie i wymagają tanich systemów przeciwdziałania
Autor. ANA

Iran modyfikuje drony szturmowe, które dostarcza Rosji, tak aby głowice wybuchowe mogły wyrządzić maksymalne szkody obiektom infrastrukturalnym na Ukrainie - poinformowała w czwartek CNN.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Amerykańska stacja powołuje się na raport śledczy brytyjskiej organizacji Conflict Armament Research (CAR), która zbadała niewybuch głowicy irańskiego drona Shahed-131, znalezionego w obwodzie odeskim w październiku. Według analityków głowice zostały "pośpiesznie zmodyfikowane słabo dopasowanymi warstwami dziesiątek małych fragmentów metalu", które przy uderzeniu są rozrzucane na dużej przestrzeni.

Czytaj też

Na głowicy znajdowało się również 18 mniejszych, dodatkowych "ładunków" wybuchowych, mogących wyrządzić duże szkody.

Reklama

Według raportu połączenie tych elementów znacznie zwiększa zdolność głowicy do niszczenia takich celów jak elektrownie, sieci dystrybucyjne, linie energetyczne i transformatory o dużej mocy, znacznie komplikując ich naprawy.

"Było wiele spekulacji, że być może te materiały wybuchowe są bardzo prymitywne, tanie i proste" – powiedział CNN Damien Spleeters, jeden ze śledczych pracujących nad raportem - Ale patrząc na głowicę, jasne jest, że wiele uwagi poświęcono przede wszystkim wyrządzeniu jak największych szkód infrastrukturze na dużym terenie".

Czytaj też

CNN przypomina, że Rosja przeprowadziła ponad dziesięć masowych ataków na infrastrukturę krytyczną Ukrainy, używając jednocześnie dziesiątek rakiet i irańskich dronów. Ataki te poważnie uszkodziły system energetyczny Ukrainy, powodując przerwy w dostawie prądu, ogrzewania i wody w całym kraju.

Czytaj też

Główny Zarząd Wywiadu Wojskowego Ukrainy poinformował 4 stycznia, że siły rosyjskie użyły na Ukrainie około 660 irańskich dronów Shahed-131 i -136 od czasu ich pierwszego pojawienia się na Ukrainie we wrześniu 2022 roku.

Według CNN Rosja jest zależna od irańskich dronów, ponieważ są one tanią alternatywą dla precyzyjnych pocisków rakietowych, których zapasy Rosja w dużym stopniu wykorzystała.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama