Wojna na Ukrainie

Biden przeprosił Zełenskiego za wstrzymanie dostaw broni

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

Prezydent USA Joe Biden w piątek po raz pierwszy publicznie przeprosił ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego za wielomiesięczne opóźnienia w dostawach broni dla Ukrainy. Przywódcy spotkali się w Paryżu.

Biden powiedział Zełenskiemu, że przeprasza cały naród ukraiński za tygodnie, podczas których nie wiedział, czy Waszyngton będzie w stanie przekazać Kijowowi pomoc wojskową. Przypomniał, że Kongres potrzebował sześciu miesięcy, aby podjąć decyzję o dostarczeniu pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów.

Prezydent USA zagwarantował, że naród amerykański przez długi czas będzie stać po stronie Ukrainy. „Nadal jesteśmy w to zaangażowani. Bez wątpienia” – podkreślił. „Nie odejdziemy” od Ukrainy – obiecał Biden.

„To bardzo ważne, aby wszyscy Amerykanie pozostali w tej jedności z Ukrainą, tak jak było to podczas II wojny światowej” – powiedział prezydent Zełenski. „Wtedy Stany Zjednoczone pomogły ocalić ludzkie życie, ocalić Europę. Teraz liczymy na wasze nieustające wsparcie, ponieważ stoicie z nami ramię wramię” – dodał.

Czytaj też

Jak podkreśliły źródła agencji Reutera, do spotkania przywódców doszło w momencie, kiedy ukraińska armia znalazła się w jednej z najtrudniejszych sytuacji od lutego 2022 roku, czyli od rozpoczęcia wojny z Rosją i przygotowuje się do ofensywy, która może nastąpić latem.

Waszyngton jest największym dostawcą wsparcia wojennego dla Kijowa. Amerykańcy urzędnicy poinformowali w czwartek, że USA przekażą około 225 mln dolarów w ramach pomocy militarnej dla Ukrainy. Najnowszy pakiet obejmuje pociski do wyrzutni rakietowych HIMARS, a także moździerze oraz amunicję artyleryjską.

Obaj prezydenci, wraz z europejskimi przywódcami, wzięli w czwartek udział w obchodach 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24

Komentarze (3)

 1. ALBERTk

  Ukraina to Izrael Europy. Wszyscy się im kłaniają w pas. Ale to nie jest przytyk z mojej strony. Po prostu mają stanowczą politykę zagraniczną, nie to co my.

  1. Vixa

   Dobry jesteś!😂 Ukraina nie prowadzi swojej polityki już od dawna, jeżeli chcesz pokazać że jesteśmy gorszym narzędziem od Ukrainy, to jest to słabe, bo tym właśnie jest dziś Ukraina - narzędziem.

 2. Monkey

  Ciekawe… To USA były w jedności z Ukrainą podczas II w. św. Dużo musiało mi umknąć.

 3. Anty 50 C-cali

  Haloou, słyszycie co w najnowszym pakiecie przyleci? Pociski do HiMARS, 2. moździerze 3 Amunicja ARTYLERII!. Donald "Nowy- stary" premierze z lat 2007-14, inni od krytyki "bizancjum" Raka i wysyłania najnowszej artylerii w okolice gniazda 15-tej brygady. Tym się trzyma orków Ordy na dystans, w dłuższym dystansie czasu. Chorąży Orszański Kmicić, Wołodyjowski od Kamieńca to u Sienkiewicza. Chociaż STOP, to nie z jego gabinetu wyciekło ,że wschód Polski do "syfi foklor" i dupa i....kamieni kupa?!