Włoski ekspert: afgańskie wojsko poczuło się porzucone

4 września 2021, 08:35
Afghan National Army takes next step to reaching 134K troops by 2010
Fot. Mass Communication Specialist 2nd Class David Quillen
Reklama

„Wiele osób podkreślało, że afgańscy żołnierze nie walczyli z talibami, bo nie wierzą w demokrację. Ale sprawa jest bardziej złożona. Nie ma zbyt wielu, poza nielicznymi wyjątkami, żołnierzy na świecie gotowych walczyć, jeśli nie otrzymują żołdu”- powiedział PAP w Rzymie ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego profesor Alessandro Orsini, wykładowca uniwersytetu Luiss w stolicy Włoch.

Szef magazynu „Bezpieczeństwo Międzynarodowe” i wykładowca socjologii terroryzmu, analityk dżihadyzmu przyznał, że choć podziela decyzję o natychmiastowym wyjściu z Afganistanu, to jednocześnie za poważny błąd uważa to, że Stany Zjednoczone nie przewidziały tego, jak szybko sytuacja może się pogorszyć, "a to było do przewidzenia".

Zdaniem profesora nie wzięto pod uwagę jednej bardzo istotnej rzeczy: kto w przyszłości będzie płacił żołd wojsku afgańskiemu.

"Jeśli USA stworzyły tę ogromną , 300 - tysięczną armię i ją opłacali, to w chwili, gdy się zaczęli wycofywać, ci żołnierze poczuli się porzuceni"- stwierdził Alessandro Orsini.

„Wojna między Amerykanami a talibami skończyła się. Jeśli zaś mówimy o przemocy w tym kraju, o starciach między wrogimi sobie frakcjami, to niestety nie jest to koniec” - wskazał profesor.

„Uważam, że będziemy obserwować jeszcze wiele aktów przemocy w Afganistanie, co nie jest nowością. Zgodnie ze statystykami jest to kraj o największej przemocy na świecie. A w takim państwie nie można zaprowadzić pokoju w 24 godziny, powstrzymać morderstw, masakr”- dodał Alessandro Orsini.

Przyznał również: „Jeśli zaś chodzi o przyszłość, to ja jestem być może jedynym optymistą we Włoszech. Powodem mojego optymizmu jest to, że oddzielam proces polityczny od faktów wtórnych”.

„Te drugie, czyli na przykład zamachy terrorystyczne - podkreślił - są bardzo tragiczne, ale one nie są procesem politycznym, to jest zbiorem decyzji rządzących”.

Alessandro Orsini uważa, że ten proces w Afganistanie znalazł się na „umiarkowanym torze”.

„Oczywiście mój ból i niepokój wywołuje widok wszystkich ofiar niedawnych zamachów w Kabulu, ale zachowuję optymizm, bo moim zdaniem talibowie zmienili się. Stali się bardzo umiarkowani, bardziej otwarci w różnych kwestiach, także wobec opozycji”- ocenił włoski naukowiec i ekspert.

Reklama
Reklama

Przypomniał, że kiedy talibowie wchodzili do Kabulu, wiele osób spodziewało się, że zabiją tysiące ludzi.

Ponadto, jak dodał, zawarli w zeszłym roku porozumienie z USA , a teraz przestrzegają jego postanowień i zapewnili stronę amerykańską, że ci, którzy zechcą opuścić Afganistan po 31 sierpnia, będą mogli to zrobić.

To zaś jego zdaniem dowodzi „umiarkowanej postawy”. O tym podejściu talibów świadczy też zdaniem Orsiniego decyzja o zaangażowaniu byłego prezydenta Hamida Karzaja, reprezentującego „umiarkowanego i prozachodniego ducha Afganistanu” do komitetu do spraw przemian.

„To sprawia, że jestem ostrożnym optymistą” - dodał szef magazynu „Sicurezza Internazionale”.

Zastrzegł zarazem: „To, że z optymizmem patrzę na przyszłość, nie znaczy, że nie widzę tragizmu sytuacji. Staram się jednak nie dać się porwać emocjom”.

"Nie do pomyślenia było to, aby USA pozostały w Afganistanie następnych 10 lat, bo to nic by nie zmieniło. Dwadzieścia lat zbrojnej okupacji to bardzo długo. Afganistan musi zostać pozostawiony swojej historii" - powiedział wykładowca rzymskiego uniwersytetu.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 27
Reklama
Viktor
niedziela, 5 września 2021, 11:05

Ambasador Włoch uciekł pierwszy Halooooo

Viktor
niedziela, 5 września 2021, 10:49

Plemienna armia poszła do domu Wniosek nowy rząd plemienny i spokój

ito
niedziela, 5 września 2021, 08:10

Dla nas znaczne ciekawszy jest wywiad generała Sadata dla NYT- a w nim konstatacja, w jakiej rzeczywistości znaleźli się afgańscy żołnierze po wycofaniu Amerykanów- i to nawet nie wojska, a firm wspierających wojsko. To, że nagle stracili całą przewagę technologiczną- rozpoznanie, możliwość śledzenia działań własnych żołnierzy, a nawet porządną łączność, do tego praktycznie całe wsparcie techniczne, powinno spowodować natychmiastową rewizję przyjętego modelu rozwoju WP- bo to, że jeśli chcemy mieć rzeczywiste możliwości obrony nie należy w niczym zależeć od sojuszników, a Amerykanów w szczególności, jest oczywiste od dawna, ale tak jaskrawie nigdy jeszcze nie zostało pokazane.

Eee
niedziela, 5 września 2021, 10:41

Amerykanie są lokalnym sojusznikiem. Nie określiłbym ich jako sojuszników dla Afganistanu

niedziela, 5 września 2021, 01:04

Talibowie jeśli nie pozyskają tych żołnierzy to za kilka lat będą mieć powtórkę z Iraku z 2007r.

Monkey
niedziela, 5 września 2021, 00:53

Porzucili ich własni politycy, a zaraz potem USA. Tak jak w swoim czasie stało się w Wietnamie.

Herr Wolf
sobota, 4 września 2021, 20:34

Podobni do wot-u..

W3-PL
niedziela, 5 września 2021, 21:51

..wygrali z nato. Tu zgoda. Przedtem przegnali CCCP y, y...z satelitami, specnarzami, mil-24 P jak puszka, czyli armata 30mm, jakich Nam braciom nigdy nie sprzedali. Nawet prekursora himars , czyli smiersz przetrwali, podobni do wot-u

hist
poniedziałek, 6 września 2021, 15:22

Się nie rozpędzaj. To nie oni przegnali Rosjan. A odnośnie Smiercza to jak nie chcieliśmy kupić to nam nie sprzedali.

Tofik
sobota, 4 września 2021, 18:19

Sprzet I zwyklych trepow porzucili ale brytyjczycy zabrali specjalsow jako nowy pull.Zeby uzywac oddzialow kolonialnych we wlasnym kraju :DCiekawe nowi sie nie garna do woja?Albo UK skolonizowal sam siebie :D

SZASZA
sobota, 4 września 2021, 18:11

Janke go home ....

SOWA
sobota, 4 września 2021, 18:00

Nie ma i nie było armii afgańskiej, gdyż nie ma narodu afgańskiego. Armia afgańska była zbiorem przypadkowych ludzi... Afganistan to wiele narodowości, plemion to specyficzny obszar nie państwo. Dlatego nikt nigdy nie wygrał wojny w Afganistanie bo nie ma tam jednej, dwóch grup rządzących które można spacyfikować. Jest masa plemion, narodowości. Poziom życia i mentalność podobna do tej w średniowieczu.

wiarus
niedziela, 5 września 2021, 19:29

Zgadza się to z moim pojmowaniem tego problemu. Jest tylko jeden mało sympatyczny, lecz możliwy sposób zjednoczenia tych plemion - to Islam, ze swoimi zasadami szariatu. W tym momencie dostają namiastkę rządu /jak Iran/ i coś co ich łączy - religia. Dlatego trudno będzie tam wejść Chinom, tak jak Rosji, czy USA. Największe szanse ma Turcja, lub co jest chyba mniej realne - Saudowie, lub Iran.

Chyżwar dawnej Żołądź
niedziela, 5 września 2021, 10:15

Tak, ja też oglądam Irytującego Histeryka na youtube ale bierz pod uwagę to, że jest to program rozrywkowy, który z historią ma tyle wspólnego co Hitler z komunizmem.

Kunol
niedziela, 5 września 2021, 10:52

Hitler miał dużo wspólnego z komunizmem gdyż socjalizm to komunizm, a za Hitlera w Niemczech był narodowym socjalizm...

hist
poniedziałek, 6 września 2021, 15:24

A narodowy socjalizm ma tyle wspólnego z socjalizmem co krzesło elektryczne z krzesłem biurowym.

DDR
sobota, 4 września 2021, 16:28

Za friko nie będą przeca bronić swojego kraju Podobnie jak ci współpracownicy którzy dali dyla samolotami na socjal do UE też współpracowali z NATO tylko za pieniądze

kolopolo
sobota, 4 września 2021, 13:22

afgańskie wojsko podwinęło ogon i uciekło, żołnierze zatęsknili za swoimi ukochanymi kozami...

Fanklub Daviena i GB
sobota, 4 września 2021, 13:08

Geopolityczne odkrycie stulecia: najemnicy i kolaboranci nie chcą służyć za darmo... :D

y
sobota, 4 września 2021, 17:20

Za to Rosjanie służą za butelkę wódki i to co zagrabią!

Grd
sobota, 4 września 2021, 13:02

Duch bojowy żołnierzy Wojska Polskiego wcale nie jest lepszy niż wojska afgańskiego. W związku ze zwiększaniem liczebności biorą byle kogo i jak leci. Do tego dochodzi żenująco niski poziom wyszkolenia po służbie przygotowawczej i nie oszukujemy się - 90% żołnierzy przychodzi po kasę za 8 h pracy. Często lżejszej niż w cywilu i lepiej płatnej. Zdziwienie będzie większe niż w 39'. Pozdrawiam tych co służą i widzą, jakie jaja się dzieją.

Tofik
sobota, 4 września 2021, 18:42

Moze chca przeszkolic jak nah wiecej ludzi na zle czasy.Zawsze odnosilem wrazenie ze od czasu dojscia pis do wladzy pojawila sie grupgrupa ludzi ktora probuje rzadzic Polska a Nie tylko zarzadzac.(Jesli widzisz roznice)

sobota, 4 września 2021, 18:02

Poziom wyszkolenia rzeczywiście pozostawia do życzenia. Skoro zawodowy żołnierz, ochotnik niecwytrx

Jer
sobota, 4 września 2021, 17:23

Skończ z tą ruską propagandą! Akurat morale moje i moich kolegów jest wysokie, a na pewno wyższe niż plączących rosyjskich poborowych! Można to zresztą zobaczyć na licznych zdjęciach i filmach w internecie!

niedziela, 5 września 2021, 01:05

Wysokie morale się przyda

mawer
sobota, 4 września 2021, 11:16

Ja też w najjaśniejszej Polsce czuję się porzucony, i kogo to obchodzi...

Viktor
sobota, 4 września 2021, 11:07

Dobrze ze Włochy pozostawily Libie Poza motorówkami co ich prowadzą do Lampedusy

Tweets Defence24