Reklama

Geopolityka

Pentagon: nic nie wskazywało na tak szybki upadek afgańskiej armii

Fot. Department Obrony USA
Fot. Department Obrony USA

Rozważano wiele scenariuszy skutków wycofania wojsk, ale żaden z nich nie wskazywał na możliwość zapaści afgańskich sił w ciągu 11 dni - powiedział w środę szef Kolegium Połączonych Szefów Sztabów (JSOC) gen. Mark Milley.

Milley odniósł się w ten sposób podczas środowej konferencji prasowej do doniesień m.in. "New York Times" o tym, że służby wywiadowcze ostrzegały administrację Joe Bidena o możliwym szybkim upadku afgańskich sił i władz.

"Przedstawianych było — w tym także przeze mnie — wiele możliwych scenariuszy. Jednym z nich było szybkie przejęcie kontroli przez talibów (...) Ale ramy czasowe tych scenariuszy były bardzo szerokie, od tygodni do miesięcy po naszym wyjściu. Nie było nic, co wskazywało na zapaść afgańskich sił w ciągu 11 dni" - przekazał Milley. Jak dodał, nie przewidział tego ani on sam, ani nikt inny.

Najwyższy rangą amerykański wojskowy stwierdził, że obecna akcja ewakuacyjna będzie prawdopodobnie drugą największą w historii USA. Jak podał, dotąd ewakuowano ponad 5 tys. osób, lecz z każdym dniem możliwości będą się zwiększać. Obecnie z lotniska w Kabulu startuje ok. 20 wojskowych samolotów transportowych C-17 każdego dnia. Poza tym wciąż z lotniska wylatują maszyny cywilne i wojskowe innych krajów.

image
Reklama

Szef Pentagonu Lloyd Austin dodał, że jest świadomy, że oprócz ewakuacji Amerykanów, USA mają moralny obowiązek "pomóc tym, którzy nam pomogli", wskazując m.in. na afgańskich współpracowników. Dodał, że akcja będzie trwała tak długo, jak to będzie możliwe.

Stwierdził też, że na lotnisku w Kabulu cały czas trwają negocjacje w sprawie zapewnienia bezpiecznego dostępu do lotniska. Gen. Milley dodał, że USA mają środki, by w razie niepowodzenia zapewnić to w inny sposób. Austin zaznaczył jednak, że wojsko nie ma możliwości, by przetransportować na lotnisko dużej liczby osób.

Do tego samego problemu i doniesień o blokowaniu przez talibów dostępu do lotniska odniosła się w środę wiceszefowa dyplomacji USA Wendy Sherman. Stwierdziła, że USA "jasno zakomunikowały talibom, że oczekują, że dopuszczą do lotniska wszystkich, którzy chcą tam dotrzeć". Przyznała, że dotąd islamiści nie wywiązali się ze swojej obietnicy.

Dodała też, że mimo działań talibów cały czas do portu lotniczego napływa bardzo wiele osób, w tym Afgańczyków. Zaznaczyła, że dotąd nie doszły do niej informacje, by talibowie uniemożliwiali dotarcie na lotnisko obywatelom USA. Sherman przekazała też, że o umożliwienie ewakuacji zaapelowali przedstawiciele 109 krajów.

Źródło:PAP
Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (9)

  1. Admirał Korsarow

    Afganistan upadł tak rychło, no bo Afgańczycy chcą wyjechać do Europy, gdzie będą mieć poziom życia dostępny tylko najbogatszym Afgańczykom w Afganistanie. Dostaną sojal za darmo i świetne mieszkania. Inaczej by było, gdyby musieli się bić, no bo wiedzieliby, że nikt ich nie przyjmie.

  2. wza

    W czerwcu 1941 roku też, się chyba nikt nie spodziewał szybkiej klęski niezwyciężonej Armii Czerwonej. A wyszło jak wyszło. Jak wojsko nie chce się bić, to trzeba inwestować w oddziały zaporowe. Stalin pojął. Ciekawe czy Biden pojmie? I śmieszno, i straszno.

  3. głownia

    Ciekawe ile dni opierały by się Czechy i taka powiedzmy ... Belgia?

  4. haha

    Otóż wszystko wskazywało na to. Przez dwadzieścia lat próbowano zbudować zamki na piasku wprowadzić w zacofanym ekonomicznie, feudalnym kraju instytucje charakterystyczne dla rozwiniętych kapitalistycznych krajów i zbudować tam nowoczesną armię w kraju analfabetów, która by tych instytucji broniła. Po 20 latach obecności NATO, głównym produktem Afganistanu są opiaty. Produkcja opiatów z demokracją łączy się kiepsko. Już lepiej zrobili Sowieci rozdając ziemię chłopom, budując fabryki i szkoły, wprowadzając równouprawnienie kobiet Pozostawiony przez nich rząd miał jakieś małe zaplecze, ale niezerowe jak ten proamerykański. Wielkie środki, tysiące zabitych, szumne hasła i efekt powrót do punktu wyjściowego.

  5. Szymon

    Tak to jest, jak pod uwagę bierze się wyłącznie cyferki - karabinów, kulek czy innych zabawek, a nie uwzględnia takiego czegoś, jak chęć walki.

  6. Chyżwar dawniej Marek

    Dziwne, że ja nie miałem wątpliwości. Uzasadnienie dlaczego, byłoby bardzo niepoprawne politycznie.

    1. Monkey

      @Chyżwar dawniej Marek: Dawałem im do miesiąca, ale nie spodziewałem się, że Talibowie załatwią to w niecałe dwa tygodnie. Zresztą pisałem o drugim możliwym Wietnamie już w momencie, gdy Trump zawarł z nimi porozumienie.

    2. dropik

      Wiedziałeś że potrwa to kroc3j niż 2 tygodnie? LoL idź to skw , choć może się nie nadajesz , za dobry jesteś;)

  7. Obserwator

    Na początku sierpnia 2021 roku przedstawiciel amerykańskiego wywiadu stwierdził: „Talibowie mogą doprowadzić do odizolowania afgańskiej stolicy w 30 dni i zająć ją w ciągu 90 dni. Ale to nie jest przesądzone”... /Źródło: Reuters/

  8. Piotr

    Wszystko zawiodło, wywiad, analizy, podejmowane decyzje, politycy, szkoda ofiar po obu stronach, zarobił kompleks zbrojeniowy.

    1. Chyżwar dawniej Marek

      Szkoda ofiar po jednej stronie. Ofiary po drugiej stronie nie interesują mnie wcale.

    2. qwert

      Dość dziwna " miłość bliźniego"

    3. Ja Sam

      A ty kochasz swoich wrogów?

  9. qwert

    Dobrze że Baiden miał tyle odwagi że wziął na siebie zakończenie tej bezsensownej i kosztownej wojny

Reklama