Reklama

Siły zbrojne

Wielozadaniowy pojazd Belrex z Singapuru

Fot. Ministerstwo Obrony Singapuru/mindef.gov.sg
Fot. Ministerstwo Obrony Singapuru/mindef.gov.sg

Singapurskie Siały Zbrojne przyjęły na wyposażenie pierwsze pojazdy Protected Combat Support Vehicle (PCSV), którym nadano nazwę Belrex.  Jest to element szerokiego programu transformacji armii mającego na celu unowocześnienie sił zbrojnych poprzez przyjecie na wyposażenie systemów uzbrojenia kolejnych generacji, a przez to również zwiększenie możliwości bojowych na współczesnym polu walki.

Zdaniem przedstawicieli singapurskiego ministerstwa obrony nowy pojazd charakteryzuje się wysoką uniwersalnością, zwiększonymi możliwościami zwalczania różnych celów, zapewnia lepszą ochronę i świadomość sytuacyjną wykorzystującym go żołnierzom. W wozie zainstalowano m.in. pełen pakiet eksploatowanych w armii systemów klasy C4 co zapewnia mu wysoki stopień wymiany danych z innymi rodzajami uzbrojenia podczas prowadzenia działań.  

Jest on zatem dostosowany do działania na sieciocentrycznym polu walki. Wyposażono go m.in. w BMS (Army Battlefield Internet - ABI) i Advanced Combat Man System (ACMS), zwiększające świadomość sytuacyjną załogi i przewożonych żołnierzy desantu. ABI jest kluczowym elementem sieci Wide Area Communications (WAC) zapewniając obrazowe i głosowe przekazywanie danych na poziomie poszczególnych żołnierzy, jednostek sprzętowych, pododdziałów, oddziałów i dowództw wyższego szczebla oraz zapewniając przesyłanie danych na dużych odległościach w satelitarnym paśmie Ku (co zapewnia również wsparcie podczas prowadzenia treningów i ćwiczeń wojsk). Dodatkowo zwiększono możliwości poprzez zamontowanie systemu diagnostycznego kluczowych mechanizmów i zespołów pojazdu.

Sam pojazd jest wynikiem współpracy Defence Science and Technology Agency (DSTA) i znanej na rynkach światowych firmy Singapore Technologies Kinetics (ST Kinetics). Powstał jako konstrukcja rozwojowa pojazdu klasy MRAP Maruder produkowanego przez Paramount Group z RPA i szeroko rozpowszechnionego w wielu armiach świata.

Wg przedstawicieli wojska, rodzimy wytwórca zapewnia nie tylko gwarancje jakościowych i terminowych dostaw, ale również zabezpieczenia logistycznego eksploatacji i przewidywanych w późniejszym okresie procesów modernizacji. Jednym z zadań nowego wozu będzie zapewnienie ścisłej współpracy na polu walki z transporterami opancerzonymi Terrex, wykonywanie zadań rozpoznawczych i patrolowych oraz udział w misjach stabilizacyjnych i pokojowych.

Załoga pojazdu składa się z dowódcy i kierowcy oraz do 8 w pełni wyposażonych żołnierzy desantu (w zależności od wariantu ). Dopuszczalna masa całkowita (DMC) wynosi 20 ton (ładowność do 4000 kg). Wymiary pojazdu to: długość – 7250 mm, szerokość -  2600 mm i  wysokość -  2750 mm (bez uzbrojenia).

Modułowy pancerz składa się ze stalowego korpusu, który w wersji podstawowej zapewnia ochronę balistyczną przeciw odłamkom artyleryjskim, amunicji strzeleckiej na poziomie III zgodnie z STANAG 4569 oraz wysoką odporność przeciwminową (podwójne dno kadłuba wykonane w kształcie litery V). Wóz został dostosowany do założenia dodatkowego pancerza ceramiczno-kompozytowego zwiększającego poziom zapewnianej ochrony.

Maksymalna prędkość na drodze to 110 km/h, a zasięg do 600 km. Jest on zdolny do pokonywania wzniesień o nachyleniu powyżej 60 proc. oraz przeszkód pionowych o wysokości do 400 mm, rowów o szerokości do 950 mm.

Przewiduje się, że wóz oprócz zasadniczej wersji transportera opancerzonego, występował będzie w kilku wariantach takich jak wsparcia inżynieryjnego, cysterny (zdolnej do jednoczesnego tankowania dwóch pojazdów), transportowej (ze skrzynią ładunkową), warsztatu remontowego, ewakuacji medycznej, jako nośnik i wóz amunicyjny, rozpoznawczej moździerza czy dowodzenia i łączności. Wóz został dostosowany do współpracy z dwuosiową przyczepą zwiększająca jego możliwości transportowe.

W wersji transportera opancerzonego zostanie on uzbrojony w zdalnie sterowany modułu uzbrojenia (ZSMU) z 7.62 mm km.

Reklama

Komentarze (2)

  1. momot

    No proszę !-nawet taki Singapur- a projektuje i chce się rozwijać

  2. Madrid

    Jaki musi być gruby pancerz na 3 poziom stanag w klasie blachy ok 520 hb - 22-24mm ?????

Reklama