Technologie

Rosyjska kolumna rozbita. Wielka precyzja ukraińskiej artylerii

Zdj. ilustracyjne
Fot. Soldatnytt/Wikimedia/CC BY 2.0

Walcząca w Donbasie, na odcinku Wułdeharu, ukraińska 54 Brygada Piechoty Zmechanizowanej opublikowała film, na którym jej artyleria zniszczyła kolumnę wojsk rosyjskich. Nagranie jest świadectwem ogromnych możliwości ukraińskiej artylerii, prawdopodobnie naprowadzonej przez drony.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Na filmie widać ponad 20 pojazdów rosyjskich z wozami opancerzonymi na czele. Wydaje się, że czoło kolumny stanowi BMP-1 (być może także rozpoznawczy BRM-1), za nim haubica samobieżna typu 2S1 Goździk albo 2S3 Akacja, czołg rodziny T-72, a następnie MTLB. Za tą wysuniętą grupą jadą kolejne pojazdy opancerzone, a na dalszym planie widać kolumnę ciężarówek.

Pierwszy cios spadł na prowadzący wóz, co spowodowało zatrzymanie się czołówki i zbliżenia do niej głównej części konwoju. Niewykluczone, że pierwszy strzał został oddany z jakiegoś typu broni precyzyjnej, być może kierowanego pocisku przeciwpancernego.

Następnie na przednią część konwoju spadł precyzyjne ostrzał artylerii. Kilka trafień poszło w pole, bez szkody dla Rosjan, ale wiele pocisków trafiło w cele, o czym świadczyły wybuchy paliwa, w tym co najmniej jeden świadczący o całkowitym wypaleniu amunicji w czołgu (prawdopodobnie T-72 idącego w czołówce). Dramatycznie wyglądała „ucieczka do przodu" jednego z pojazdów, prawdopodobnie należącego do rodziny BMP. Jakimś cudem przetrwał on pierwsze trafienie, ale drugie rozniosło go na strzępy, wyrzucając wieżą, bądź element dachu na kilkadziesiąt metrów w górę. Stawia to pytanie, w jaki sposób ukraińskiej artylerii udało się trafić w tak szybko poruszający się cel. Po całym zdarzeniu na filmie widać co najmniej 5-6 wraków rosyjskich pojazdów i wydaje się, że kolumna musiała się wycofać nie osiągając swojego celu.

Czytaj też

Szczegółowego przebiegu filmu z rozstrzelania rosyjskiej kolumny nie ma sensu analizować, ze względu na to, że ukraiński film był wiele razy montowany lub kręcony z wielu kamer i przez to nie da się szczegółowo opisać całego zdarzenia.

To, co się rzuciło się w oczy w nagraniu, to filmowanie walki prawdopodobnie nie z jednego a kilku koordynujących ogień bezzałogowców. Warto także zwrócić uwagę na ogromną precyzję prowadzonego ostrzału.

Komentarze (3)

 1. X

  Chciałoby się nasze APRy zobaczyć. Ukraińcy155tki już mają, więc partię próbną warto byłoby wysłać...

 2. Gosforth

  To nie sa zniszczenia od artylerii. Artyleria, owszem, strzela tam ale... na wiwat.

  1. Armchair general

   Potwierdzam. Arty wali, ale to raczej ppk trafiają.

  2. tobirama

   Pani Gosforth, to może jeszcze podaj powód dla którego niby miałaby "strzelać na wiwat" - by niecelny ogień pokazać w necie? albo mają niby za dużo ppk? drony i warmate im w zupełności wystarczają do niszczenia kolumn atakujacych Ukrainę? nie pleć jak oślica, tylko pomyśl np. o kosztach i dostępności pocisków artyleryjskich w stosunku do ppk nawet jeśli trafia tylko co 10 lub co 20

 3. Padre

  Excalibury już zdaje się dotarły, drogie jak czort ale od javelinów tańsze

  1. GB

   Od ponad miesiąca ukraińską artyleria bije niezwykle celnie, punktowo. Wtedy tam nie było Excaliburow i dział kalibru 155 mm. Przynajmniej oficjalnie. Owszem teraz już są i być może z Excaliburami, choć bardziej prawdopodobny jest inny ameryksnski pocisk korygowany tego kalibru (a raczej jego modyfikacja).

  2. Gosforth

   Excalibur nie sluzy do strzelania do celow ruchomych.

  3. Ernst Stavro Blofeld

   Excalibur S pozwala na trafianie punktowe dzięki naprowadzaniu laserem,