Reklama

Geopolityka

Szczerski: Efektem wizyty prezydenta w USA może być bardzo ważna polsko-amerykańska deklaracja polityczna

Fot. KPRP
Fot. KPRP

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiedział, że efektem wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA może być „bardzo ważna polsko-amerykańska polityczna deklaracja o daleko posuniętej współpracy w obszarach: wojskowym, energetycznym i inwestycyjnym”.

We wtorek prezydent i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożą wizytę oficjalną w Białym Domu, podczas której zaplanowano m.in. rozmowę "w cztery oczy" prezydentów Polski i USA, spotkanie obu par prezydenckich, wspólną konferencję prasową Andrzeja Dudy i prezydenta USA Donalda Trumpa.

Prezydencki minister pytany w TVP Info o spodziewane rezultaty wizyty prezydenta Dudy w Stanach Zjednoczonych, odparł, że w sobotę zakończone zostały negocjacje ws. "bardzo ważnego dokumentu".

"Jeśli panowie prezydenci zgodzą się go przyjąć - bo to na razie jest na poziomie roboczym wynegocjowane - to efektem tej wizyty będzie bardzo ważna polsko-amerykańska polityczna deklaracja o daleko posuniętej współpracy w trzech obszarach: wojskowym, energetycznym i inwestycyjnym" - podkreślił Szczerski.

Jak dodał, deklaracja ma m.in. dotyczyć "poszerzenia całego spektrum współpracy wojskowej polsko-amerykańskiej", a także "wejścia amerykańskich funduszy inwestycyjnych w rozwój infrastruktury naszego regionu".

Wizyta Andrzeja Dudy w Białym Domu będzie pierwszą za kadencji obecnych prezydentów Polski i USA. Podczas wizyty prezydentowi Polski będzie towarzyszył m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Prezydent we wtorek odwiedzi także Senat Stanów Zjednoczonych, gdzie spotka się z przedstawicielami polskiej grupy parlamentarnej, Poland Caucus. Złoży też wieniec na Grobie Nieznanych Żołnierzy na Cmentarzu Narodowym w Arlington oraz na grobie Jana Karskiego w Mount Olivet Cemetery. Na zakończenie wizyty para prezydencka weźmie udział w przyjęciu wydanym przez ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Szczerski, który przed dwoma tygodniami uczestniczył w Waszyngtonie w uroczystościach żałobnych po śmierci senatora Johna McCaina, poinformował wówczas polskich dziennikarzy, że "fundamentalnymi tematami" zbliżającego się spotkania prezydentów Polski i USA będzie współpraca w dziedzinie militarnej, energetycznej oraz inwestycje amerykańskie w Polsce.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (17)

 1. sternik

  @Luke, po co nam latające cysterny to ja nie kumam. CDo do F15 to są super zabawki i takie by nam się bardzo przydały ale masz pojęcie że godzina lotu F-15 SE to 22 000 USD przy 6 000 dla F-16?

 2. Wojcech

  @komandor, jaki znasz lepszy, sprawdzony w warunkach bojowych sprzęt od amerykańskiego? Szczególnie jeśli chodzi o zwalczanie celów manewrujących i balistycznych.

 3. mc.

  Do Pana Willgraf-a Niemcy proponowali nam 12 baterii z rakietami PAC-2, za 600 mln Euro. Interes kiepski, ale na 5-6 lat by wystarczył. A potem i tak trzeba by kupić, nowe systemy rakietowe (podejrzewam,że Amerykanie stwierdziliby że wyrzutni nie da się \"zmodernizować\" i musielibyśmy kupić nowe). Ale to był rok 2011 i Ministrem był Pan Klich. Ale Panowie Ministrowie Obrony Narodowej z PO niespecjalnie interesowali się dozbrajaniem armii (\"wojny nie będzie\") - w 2013 odrzucili propozycję kupienia holenderskich Leopardów (100 szt), ale wybrali ofertę niemiecką (bo podobno były tańsze). Problem polegał na tym że Holendrzy chcieli się pozbyć A6, a Niemcy sprzedali nam A4 i A5... które musimy modernizować. Oczywiście modernizacja jest możliwa tylko przy udziale firm niemieckich...

 4. Synek

  @Willigraf: nie wmawiaj tak namiętnie wszystkim, że kupiliśmy patrioty i ich nie ma. Podpisano umowy, proces przebiega zgodnie z planem. NIE ZAPŁACILIŚMY WSZYSTKIEGO NA RAZ, nie demonizuj. Transze opłat są rozdzielone na długo, to nie obwoźny sklep \"sportowy\", że wchodzisz, płacisz i zabierasz do domu. My nie zapłaciliśmy jeszcze za te patrioty....

 5. martin

  fajny program wycieczki......

 6. komandor

  współpraca to będzie bardzo jednostronna........jedna ze stron będzie kupować najdroższy i wcale nie najlepszy sprzęt a druga......poklepywać po ramieniu

 7. skipper

  ad Bartek .Ja na miejscu Trampa w ogóle bym Dudy nie przyjął .Jest to wybitny aktywista partyjny a nie prezydent

 8. skipper

  Szczerski w roli rzecznika to kiepski pomysł .Wyjazd Dudy to wyjazd turystyczny,Żadnych konkretów z tego nie będzie . Szczerski \" odparł, że w sobotę zakończone zostały negocjacje ws. \"bardzo ważnego dokumentu\". Już ta zapowiedź nawiązuje do wypowiedzi Trampa przed przyjazdem do Polski,Megalomania

 9. JJ

  Deklaracje ,deklaracje,deklaracje czy nasi zolnirze beda z tego strzelac ? Czy beda latac na deklaracji GDZIE SPRZET ????

 10. Luke

  Mysle ze podpisze kintrakt na 32 F16 I 32 F35 tak to Trump by sie znimi nie spotkal. Ale Poland potrzebuje tez F15SE jak I KC46A!

 11. sdr

  8 mld zl kosztowało wpuszczenie pr.Dudy do Białego Domu. Tyle będzie kosztował HIMARS bez offsetu z efektorami na sztuki

 12. Heh

  Willgraf o czym ty gadasz? Polska kupiła przecież rzekomo nową wersje Patriota, której nawet armia USA jeszcze nie ma na posiadaniu.

 13. Frega

  A konkretnie co? Lighting ll będą w Mielcu składać? Czy zakontraktujemy dostawy skroplonego po stawce rosyjskigaz tazy 2

 14. Bartek 1

  Czy może ktoś sprawdzić ile dni od zaprzysiężenia czekał Prezydent Polski na możliwość przyjęcie u prezydenta największego sojusznika wojskowego i dlaczego przywódca Uzbekistanu czekał krócej?

 15. Zbyszek

  Pierwszą jaskółką zaangażowania kapitału amerykańskiego w CPK może być powołanie na prezesa spółki celowej Jacka Bartosiaka. Być może United Airlines zrobi też w CPK swoją bazę na Europę, a US Army główną bazę przerzutową w części cargo. Lepsze to niż wpuszczenie chińczyków.

 16. Burak

  Homar bez offsetu, tak będzie wyglądała ta współpraca militarna.

 17. Willgraf

  wystarczy tych deklaracji ...już przy patriocie i dwóch bateriach 16 wyrzutniach mamy po obecnym kursie USD prawie 35 miliardów złotych do płacenia i nadal brak systemu który kupiliśmy i dodatkowe wydatki na interfejsy kryptologiczne ...a 70 wyrzutni z Niemiec za 500 milionów euro zostało by zmodernizowane w cenie 300 milionów usd do standardu jaki kupujemy za miliardy ..brawo panowie politycy ,jak myślicie ,że nie odpowiecie za te decyzje to grubo się mylicie

Reklama