Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Wideokonferencja ministrów obrony NATO; Więcej pieniędzy w NATO?; Wywiad z szefem BBN; Ministrowie obrony Polski i Węgier podpisali plany współpracy wojskowej na bieżący rok

Fot. NATO
Fot. NATO

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „NATO walczy z finansami”: Konsultacje o najbliższych działaniach NATO rozpoczynają się teraz podczas wideokonferencji ministrów obrony, aby zapewne móc ogłosić szczegółowy plan na szczycie NATO w Brukseli, który ma się odbyć w drugiej połowie roku. „W środę i czwartek odbędzie się spotkanie ministrów obrony Sojuszu. Po raz pierwszy weźmie w nim udział nowy sekretarz obrony USA, ale ważnym tematem pozostaną pieniądze [...] Jak zapowiadał Stoltenberg, jedną z kwestii poruszonych w czasie zaczynającego się spotkania, które odbędzie się w formule zdalnej, będą właśnie wydatki na obronność. O tym, że powinny być zwiększone i wszyscy sojusznicy powinni wydawać co najmniej 2 proc. PKB, napisano już w deklaracji po szczycie Sojuszu w 2014 r., tuż po ataku Rosji na Ukrainę.”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „NATO podąża drogą Donalda Trumpa”: Temat finansowania sektora obronnego ma się pojawić na wideokonferencji ministrów obrony krajów NATO, która zaplanowana jest na dzisiaj. „Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział, że będzie nakłaniał kraje członkowskie, w tym Niemcy, do zwiększenia wydatków na cele obronne. Warto przypomnieć, że były prezydent USA Donald Trump w czasie swojej kadencji mocno naciskał na Berlin, by wywiązywał się z sojuszniczych zobowiązań. [...] W czasie konferencji prasowej w Brukseli szef Sojuszu stwierdził, że wspólne wyższe wydatki wzmocniłyby zobowiązanie do wzajemnej obrony i przyczyniły się do bardziej sprawiedliwego rozłożenia kosztów. - Dodatkowe fundusze mogłyby zostać przeznaczone na stacjonowanie wojsk na wschodniej flance NATO, patrolowanie przestrzeni powietrznej i manewry wojskowe - wskazał Jens Stoltenberg.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Polskę i USA łączą nie tylko interesy geopolityczne”: Wywiad z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Pawłem Solochem. „Nie jest tajemnicą, że ośrodek prezydencki jest zwolennikiem radykalnych działań, które pozwoliłyby odbudować potencjał marynarki. Prezydent Andrzej Duda jest za zapewnieniem stałego finansowania marynarki, tym bardziej że rola sił morskich ców energetycznych z Rosji na rzecz dostaw drogą morską, rozwijamy porty morskie oraz projektujemy na wielką skalę farmy wiatrowe na Bałtyku. Bez sił morskich nie będziemy w stanie zapewnić bezpieczeństwa tej infrastruktury. Także w wymiarze globalnym w naszym interesie jest współpraca z sojusznikami w zapewnianiu bezpieczeństwa morskiego i np. ochrony szlaków handlowych przed piratami.[…]”


Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Grupa V4 zacieśnia współpracę”: Wizyta Mariusza Błaszczaka w Budapeszcie zbiegła się z obchodami 30. rocznicy powstania Grupy Wyszehradzkiej. „Pierwszym punktem jednodniowej wizyty ministra Błaszczaka na Węgrzech było spotkanie w natowskiej siedzibie Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Europa Wschodnia, która jest ulokowana kilkadziesiąt kilometrów od Budapesztu. Później minister udał się na rozmowy ze swoim węgierskim odpowiednikiem Tiborem Benkó. W ich trakcie podpisano plan wzajemnej współpracy na br.”


Reklama

Komentarze

    Reklama