Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: BSP w Wojsku Polskim; Afgański dylemat NATO; Polityka Joe Bidena a NATO; Kulisy zdefraudowania funduszu operacyjnego CBA

Fot. General Atomics
Fot. General Atomics

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Żołnierze czekają na Gryfa i Orlika”: W ramach programu Orlik docelowo planuje się ponadto zakup 12 zestawów BSP. Cztery zestawy mają być dostarczone do Sił Zbrojnych RP do 2022 r. Pozostałe osiem zestawów trafi do Wojska Polskiego po 2022 r. „Podczas prezentacji Planu Modernizacji Technicznej na lata 2021-2035 szef MON Mariusz Błaszczak poświęcił dużo uwagi temu, jaką rolę na współczesnym polu walki odgrywa informacja. - Przygotowaliśmy program kompleksowego rozwoju zdolności do wielopoziomowego i zintegrowanego rozpoznania satelitarnego i obrazowego - zaznaczył szef resortu obrony. W ramach nowego programu Obserwator Siły Zbrojne RP mają pozyskać nie tylko satelity, mikrosatelity, lecz także samoloty rozpoznawcze i całą gamę dronów. Systemy te mają przekazywać zdobywane dane, które będą gromadzone i analizowane w ośrodku rozpoznania obrazowego, a następnie wykorzystywane przez żołnierzy podczas działań.”


Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Afganistan dylematem NATO”: Wycofanie wojsk USA z Afganistanu nie oznacza, że opuszczą go wszystkie siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Członkowie NATO obawiają się, że ten kraj może znów stać się siedliskiem terrorystów. „Od wczoraj trwają rozmowy ministrów spraw zagranicznych państw NATO na temat planów Sojuszu. To właśnie kwestia kontynuacji misji w Afganistanie jest dla członków NATO sprawą szczególnej wagi, po tym, jak amerykańskie władze ogłosiły, że w najbliższych tygodniach zamierzają wycofać z tego kraju ok. 2 tyś. żołnierzy. Do tej pory to właśnie amerykański kontyngent stanowił o głównej sile misji NATO w Afganistanie. Szef Sojuszu Jens Stoltenberg tłumaczył, że chociaż misja ulega od kilku miesięcy ciągłemu zmniejszeniu, to wciąż pozostaje tam 11 tyś. żołnierzy. Ponad połowa z nich to wojska spoza USA.”


Teodor Ptach, Polityka, „Czekając na telefon”: Jak się zmieni polityka zagraniczna USA pod wodzą Joe Bidena? „Zadeklarowanym celem Bidena jest odbudowanie solidarności wewnątrz Sojuszu. Z korzyścią dla Polski, bo nie chodzi o to, by nad Wisłą stacjonował po prostu amerykański kontyngent, ale by kraje NATO ze sobą współpracowały, inaczej cała kampania odstraszania się nie powiedzie. Rząd PiS musi wobec tego zmienić perspektywę. Koniec mrzonek o Forcie Trump i special relationship z Waszyngtonem, z pominięciem partnerów z Europy.”


Izabela Kacprzak, Grażyna Zawadka, Rzeczpospolita, „Jak pani Kasia oskubała CBA”: Kulisy toczącego się śledztwa przeciwko Katarzynie G. byłej pracownicy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, która wyniosła z funduszu operacyjnego służby blisko 10 milionów złotych. „Prokurator jednak wystawia kasjerce fatalne świadectwo - uważa, że od początku kłamała. Najpierw mówiąc, że z CBA wyniosła 3,5 mln-4,5 mln zł, i tylko w jednym 2019 r. Dlaczego Katarzyna G. miałaby kluczyć? Bo według śledczych przeszła <<suchą stopą>> przez kontrole w kolejnych w latach (2017-2019), więc mogła sądzić, że nikt nie wykryje, że <<skubała>> kasę CBA od blisko trzech lat.”


Reklama

Komentarze

    Reklama