Reklama

Siły zbrojne

Skurkiewicz: rekordowa kwota na obronę narodową [SKANER Defence24]

SKANER Defence24: Gościem odcinka był Wojciech Skurkiewicz, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, a rozmowa dotyczyła budżetu MON na 2018 rok, a także projektu ustawy, zgodnie z którym MON, korzystając ze środków z budżetu obronnego, będzie mogło przekazywać samorządom dotacje na budowę i remonty strzelnic oraz pomników. 

To jest bardzo dobry budżet dla obrony narodowej. To jest pierwszy budżet, w którym przekraczamy barierę 40 mld złotych. Z tego się należy cieszyć. To jest o blisko o 4 mld więcej niż budżet na 2017 roku. Ma to oczywiście związek z tym, że gospodarka rozwija się bardzo dobrze. [...] Obowiązująca zasada przekazywania 2% PKB na obronność jest odzwierciedlona w tym budżecie stąd właśnie ten rekordowy wskaźnik i rekordowa kwota na obronę narodową.

Wojciech Skurkiewicz, Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej

W odpowiedzi na pytanie o projekt ustawy otwierającej drogę do wsparcia budowy i remontów strzelnic ze środków MON wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej powiedział: 

Oczywiście my w tej ustawie nie wskazujemy jaką kwotą ministerstwo będzie mogło wspierać takie przedsięwzięcia. To będzie należało do ministra obrony narodowej, który będzie miał obowiązek wydać zarządzenie w tej sprawie regulujące w jaki sposób, jakie samorządy, czy to będzie finansowanie skojarzone, że ministerstwo będzie do jakiegoś poziomu procentowego finansowało projekt. To będzie kwestia techniczna i o tym będziemy dyskutowali z ministrem obrony narodowej.

Wojciech Skurkiewicz, Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej

 

 

 

Reklama

Komentarze (15)

 1. Ciekawski

  Jaki sprzęt za to kupiono? Co zostało zrobione za te pieniądze? Tyle wydajemy, a efektów nie widać! ...

  1. Anty-Che

   Kraby, Raki, Groty

 2. Petor

  Szkoda, że to się nie przełoży na nowe okręty podwodne, obiecane śmigłowce 2 lata temu i drony!

  1. Mart

   okręty podwodne śą psu na buty potrzebne bez rakietowej obrony powietrznej i przeciwlotniczej. Tak samo śmigłowce transportowe. Bez A2AD to są trumny. A drony są wdrażane w Bydgoszczy. Nie sztuka na urra wyprodukować nieprzydatny szmelc, sztuka zaprojektować i wyprodukować coś dobrego.

 3. Senator

  Wielce Szanowny Pośle. Mam nadzieję, że dotrze do wszystkich, że nie ma "białego człowieka" Nie ma ludzi w już chyba wszystkich zawodów. Pobór jako uzupełnienie. Trzeba to w końcu powiedzieć. Od marca do listopada. 9-6 miesięcy na wyszkolenie specjalistów,

 4. Kawalerzysta

  Będzie się działo. Dialogów technicznych będzie bez liku.

 5. ppp

  Tylko trzeba umieć wydać to z głową. Niestety Mu nie potrafimy tego robić.

 6. lef

  Ponieważ nie ma jak wydać 100 % środków na modernizację armii, stąd w tym roku ponad 1, 2 mld zł idzie do MSW, LPR i samoloty dla VIP, zaś w 2018 szuka się bezpiecznika na to by wydać wszystkie środki i stąd pomysł na strzelnice i pomniki. Nie od tego jest MON, od tego jest państwo.

 7. lk

  Brawo ! Duża kwota,starczy na spore zakupy.

 8. Joko

  Najwyżyszy czas na poważne zmiany w MON-ie póki ni jest zapóźno.

 9. Luke

  Rekordowa kwota bez rekordowych zakupuw! Gdzie sa nowe mysliwce, okrenty I okrenty pw, czolgi, Nowak OP?

 10. Lolo

  Wydatki bieżące w 2018 r. wzrosną 2 razy szybciej niz wydatki majątkowe (kluczowe dla pozyskania nowego uzbrojenia). Natomiast jeśliby wyłączyć emerytury wojskowe z budżetu mon i włączyć je do ZUS....to wyszlo by tylko ok. 1,7% PKB. Tak to wygląda niestety.

 11. men

  Dziś pojawiło się info że MON "pragnie" nabyć jakieś rzutniki/telebimy, po sutych daninach na rzecz MSWiA, muzeom, ojcu z Torunia, kolumnach zwycięstwa - kolejny NIEZBĘDNY zakup wg pana A.M. - i już wiemy na co pójdzie kaska - a do końca roku jeszcze trochę - kreatywność A.M. nie zna granic, a plot/ppanc leży.

 12. Harry

  MON ma uzbroić armię i przekazywać na nią pieniądze, a nie przekazywać dotacje na pomniki.

 13. ivo

  oby ten rekordowy budżet przełożył się na rekordowe zakupy strategicznego dla polskiej obronności sprzętu. oby nie został zmarnotrawiony na żołd dla generalicji, analizy, analizy do analiz i analizy do analiz do przetargów do dialogów technicznych.

 14. Jaś

  Co by nie gadali to Polska i tak nie przeznacza 2% PKB na obronę narodową,nie tak dawno mówili że z budżetu MON idzie 400 milionów dla MSWiA między innymi na śmigłowce dla policji i sprzęt dla straży pożarnej.

 15. Kopas

  Na obronę Narodową.Tylko gdzie idą te pieniądze?!

Reklama