Reklama

Siły zbrojne

„Zemsta Harnasia”. Strzelania wysiłkowe 21 Brygady Strzelców Podhalańskich

Fot. Oficer prasowy 21 BSP
Fot. Oficer prasowy 21 BSP

18 stycznia na poligonie w Nowej Dębie odbyły się strzelania wysiłkowe 21 Brygady Strzelców Podhalańskich zrealizowane w formie zawodów pod nazwą „Zemsta Harnasia”.

Żołnierze 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich uczestniczyli w zajęciach ze szkolenia ogniowego w dość nietypowej formie – strzelania wysiłkowego. Ten niecodzienny sposób prowadzenia ognia miał na celu sprawdzenie kondycji żołnierzy oraz ich działania w warunkach zbliżonych do tych panujących na polu walki.

Podhalańczycy rozpoczynali od przysiadów ze sztangą i biegu z ciężarkami, po którym należało wykonać strzelanie na pierwszym punkcie w masce przeciwgazowej. Na kolejnych stacjach przed rozpoczęciem ognia z karabinka należało wykonać zadania takie jak przetaczanie 60-cio kilogramowej opony, przysiady i wykroki z obciążeniem czy też skoki na półmetrową oponę. Wszystkie te utrudnienia sprawiały, że na ostatniej – piątej stacji żołnierze walczyli już nie tylko z upływającym czasem, ale również z przyśpieszonym oddechem i drżeniem zmęczonych rąk, co znacznie utrudniało oddanie ostatnich strzałów.

Tego typu zajęcia wprowadzono w 5 batalionie stosunkowo niedawno, bo w połowie 2017 roku. Po raz pierwszy zostały one zrealizowane w formie zawodów pod nazwą „Zemsta Harnasia”.

Czytaj więcej: Podhalańczycy jadą na poligon [FOTO]

Reklama

Komentarze (4)

 1. trawert

  na zdjeciu - tak bedzie wygladala ewentualna obrona Polski - paru naszych w podartych kalesonach i niepelnym magazynkiem do karabinka przeciwko nowoczesnym czlogom , rakietom , lotnictwu , marynarce itd itd itd - żenada

  1. Jassm 158

   Trawert w jakim ty kraju żyjesz skoro według ciebie żołnierze biegają w dziurawy kalesonach? Zazwyczaj zarzuca y komuś coś co mamy sami a więc skoro masz dziurawe kalesony zgłosić się do MOPs

  2. trawert

   do Jassm 158________wlasnie w takim - polecam miedzy innymi relacje z ostatnich cwiczen / kompromitacji i żenady DRAGON 17! i to nie jest zarzut tylko FAKTY! znawco podartych kalesonow

  3. Patryk

   O czym mówisz jaka kompromitacja dragon17 możesz opisać

 2. Czy żołnierz jest dobry z fizyki?

  Ja się pytam - kiedy uruchomiony zostanie w WP OSF, wycofany przez zdrajców z poprzednich zagranicznych nadań. Podstawa kształtowania kondycji, odwagi, szybkości, sprytu i hartu żołnierskiego.

 3. Zbys

  Pierwszy raz zonierze polscy cwiczyli fach zolnierski. No niezle ? A od kiedy liczy sie czas ? Od 1989 ? Od 1944 ? Od 1918 ? Dla mnie to nie nowosc. Jak bylem w wojsku 1985-6 to jedyne cwiczenia byly w czyszeniu podlogi na korytarzu szczoteczka do zebow. That\'s all folks !

  1. ktos

   I jakby wrog sie pojawil w jednostce to by sie posliznal na blyszczacym korytarzu a wtedy nasze dzielne wojsko obezwladniloby napastnika. Nie zrozumiales powagi waszego cwiczenia :)

 4. Roman

  Może jednak kryptonim ćwiczeń zmienić na bardziej patriotyczny i jak najbardziej na czasie np. \" Zemsta Kurasia\" lub bardziej neutralnie \"Odwet Ognia\"

Reklama