Reklama

Siły zbrojne

Uzbrojenie do Homarów-K dostarczone przed terminem

Wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet Homar-K na podwoziu Jelcz 882.57 na obchodach Święta Wojska Polskiego w garnizonie 1 Mazurskiej Brygady Artylerii w Olecku.
Wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet Homar-K na podwoziu Jelcz 882.57 na obchodach Święta Wojska Polskiego w garnizonie 1 Mazurskiej Brygady Artylerii w Olecku.
Autor. 1 Mazurska Brygada Artylerii

Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował o dostawie do Polski 18 kolejnych modułów uzbrojenia do wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet Homar-K.

Produkowane w Republice Korei moduły uzbrojenia systemu K239 Chunmoo są transportowane do Polski w celu integracji w wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet Homar-K. Obok uzbrojenia na polską wyrzutnię składa się również podwozie bazowe Jelcz P882.57 TS T45, zintegrowany zestaw kierowania ogniem Topaz i cyfrowy system łączności Fonet produkcji WB Group, a także wiele innych krajowych podzespołów. Integracja odbywa się w Hucie Stalowa Wola. Niedawno informowaliśmy na Defence24.pl, że 12 z 16 DMO Homar-K otrzyma też zestawy WB Force Protection, które posłużą do rozpoznania oraz osłony dywizjonów z powietrza.

Najnowsza dostawa oznacza, że do Polski trafiło już 90 modułów uzbrojenia. Liczba ta wystarczy na skompletowanie niespełna jednej trzeciej wyrzutni Homar-K przewidzianych do pozyskania w ramach 2 umów wykonawczych. W październiku 2022 roku strony polska i koreańska podpisały umowę ramową na dostawę 288 działonów do Wojska Polskiego. Miesiąc później weszła w życie pierwsza umowa wykonawcza na 218 pojazdów. W kwietniu 2024 r. poinformowano o zakupie kolejnych 72 wyrzutni. Łączna liczba Homarów-K wyniesie więc 290 wozów, co umożliwi sformowanie 16 Dywizjonowych Modułów Ogniowych Homar-K, pozostawiając 2 wozy w zapasie. Dodatkowe skorupiaki trafią do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. Józefa Bema w Toruniu.

Czytaj też

Warto dodać, że 60 spośród 72 modułów uzbrojenia przewidzianych w drugim kontrakcie wykonawczym powstanie w Polsce. Jeśli MON postanowi zakupić kolejne wyrzutnie Homar-K, to pojazdy te będą powstawały w większości w Polsce (ze środkami bojowymi włącznie). Amunicja ma być produkowana przez joint venture powołane do życia przez Hanwha Aerospace i Grupę WB.

Reklama

WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie

Reklama

Komentarze (9)

  1. Patryk.

    To gdzie uzbrojenie? Myślałem, że dostarczyli rakiety, a tu same wyrzutnie.

    1. Essex

      Bo u nas strzela sie wyrzutniami a nie rakietami

    2. Chyżwar

      Też dostarczają. Tylko nikt nie napisze ile, bo to są informacje nejawne.

  2. XXL

    Fafiki bez uzbrojenia, chumnoo z amunicja na jedną salwę, . W jakim kierunku idzie Polska Armia. ?

    1. Essex

      W kierunku kolejnego kredytu.....

  3. Jkseweryn

    Akuratnie ten Kontrakt z Koreańczykami. wygląda na dobry, nie wiem po co to marudzenie.

  4. KrzysiekS

    Oddajemy Ukrainie stare BWP1 (w sumie ok) ale gdzie jest umowa na BWP BORSUK. Jeszcze trochę i znowu powiedzą że trzeba kupić na gwałt BWP z zagranicy nie ważne jakie i po jakiej cenie.

    1. Davien3

      Rozumiem że Polska ma kupić niedopracowane jeszcze Borsuki tak jak poprzednicy kupowali Groty?

    2. Szwejk85/87

      Borsuk został przebadan jak żaden inny element wyposażenia WP. Przeszedł więcej badaj niż Abrams, K2 i Leopard razem wzięte. Wojsko potwierdziło zgodność Borsuka z jego wymaganiami. Blokada Borsuka jest w kilku ministerstwach w związku z finansowaniem rozwoju produkcji Borsuka.

    3. Szwejk85/87

      Jak by ktoś chciał prześledzić jak się wprowadzą na uzbrojenie BWP na gąsiennicach to niech sobie przeczyta o Ajaxie.

  5. Weneda 1977

    Pan minister lubi od ponad roku chwalić sie osiągnięciami swojego poprzednika a do dzisiaj po ponad roku sprawowania nie podpisał ani jednego konkretnego kontraktu stworzonego z incjatywy obecnego zarządu MON.Tak wiele ważnych programów dla bezpieczeństwa kraju są tylko obiecywane i zamiatane pod dywan bo ani minister ani jego ludzie nie są kompetentni do takich zadań i ich to przerasta poprostu.

    1. Golf

      Co za bzdury !

    2. Karlstad1991

      No błagam, każdy polityk robi dokładnie to samo w tej kwestii. Politycy PIS chwalili się gazportem w Świnoujściu, chociaż praktycznie cała realizacja tego projektu przypadała na rządy PO, następnie jeszcze nadali mu imię Kaczyńskiego :) Poza tym, jak już piszesz o poprzedniej ekipie, to może należałoby wspomnieć, że do ich największych „sukcesów” zalicza się kupowanie koreańskiego sprzętu za miliardy dolarów, bez wynegocjowania jakiegokolwiek offsetu albo transferu technologii. Powiedz mi, gdzie Ty tu widzisz osiągnięcia i co tłumaczy Błaszczaka w tej kwestii? Dlaczego wydawał lekką ręką gigantyczne pieniądze podatników, nie zapewniając żadnych korzyści dla naszego przemysłu?

    3. Szwejk85/87

      Bzdury, jedynym programem poprzedniej ekipy było kupowanie "co w ręce wpadnie" bez żadnego związku z rozwojem polskiego przemysłu. Gdyby stukniėty Antoni z płaszczką co roku zamawiali Kraby, to dzisiaj nie musielibyśmy kupować K9. To taki przykład który aż w oczy szczypie, ale jest takich przykładów więcej....

  6. TasJI

    Jaki pożytek z wyrzutni? Jeśli nie masz rakiet i pocisków... Jeśli cena rakiet i pocisków jest wysoka, ile startów możesz wykonać? To dlaczego Polska nie ma fabryki, która mogłaby produkować takie rakiety lub pociski? Czy dlatego, że nie lubią rzeczy, których nie mogą sami wyprodukować?

    1. skition

      Homar K ma być w przyszłości wzbogacony o M21=Feniks czyli pociski 122 mm stosowane w wyrzutniach WR-40 Langusta.

    2. AntyTuman

      Niech się pan nie denerwuje. Magazyny się zapełniają, ale nikt o tym nie informuje bo proces pozyskiwania amunicji jest objęty tajemnicą. I tak powinno być.

    3. Dudley

      Bo taką umowę zawarł PiS, wszystko na odwrót. Pierwsze co powinni zrobić, to kupić licencję na pociski, warunkiem zakupu wyrzutni powinien być pełen transfer technologii. Nie ma pocisków, nie ma wyrzutni. Stalowe pudełko można pospawać w garażu.

  7. Luunapark7Marek

    Kiedy Homar A?

    1. XXL

      Między homarem (Ż) a (B)

  8. Dudley

    Homar to wyrzutnia pocisków rakietowych, co stanowi uzbrojenie wyrzutni?

    1. Anty 50 C-cali

      To CO "wystaje" na koncie @Kosiniak . Obserwuj : 10 widocznych DOBRZE, + i troszkę 11-tej rakiety = jak przystaje na hiMARS do potęgi 2. Mniemasz asan, że te dwa loty cargo jednej linii która otwarcie ( w necie) podaje że latała 2 razy z bazy Osan w Korei nad Grenlandią do Rz, tak sobie na "pusto" fruwała? W odstępie 2 dni, stycznia

    2. TarnowskiKarol

      Homar to cały system, wyrzutnia to jego uzbrojenie

  9. Pucin:)

    cytat - "Amunicja ma być produkowana przez joint venture powołane do życia przez Hanwha Aerospace i Grupę WB.' - czyli kto będzie właścicielem knowe-hawe - wiadomo >>> Hanwha Aerospace. Amerykanie proponują zupełnie co innego w programie Homara-A.

    1. KrzysiekS

      Pucin:) Akurat to jeżeli zakład i cała wiedza wraz produkcją będzie w Polsce to najmniejszy problem

    2. szczebelek

      Skończy się na tym, że podpiszemy trzecią umowę na Homara-K 🤭

    3. Anty 50 C-cali

      cytat- ..."Jeśli MON postanowi zakupić kolejne wyrzutnie Homar-K, to pojazdy te będą powstawały w większości w Polsce (ze środkami bojowymi włącznie). Amunicja ma być produkowana przez joint venture"...Jeśli wiadomo Ci dzisiaj co siedzi w głowie K-K i Koali no to jesteś asem kontr- wywiadu jak był "imiennik nicka". A pro PO>>> gdzie obiecywane Apacze D do szkolenia?

Reklama