Przemysł Zbrojeniowy
Będzie produkcja amunicji do Homara-K
Grupa WB i koreańska Hanwha Aerospace podpisały umowę wykonawczą, precyzującą szczegółowe ustalenia związane z utworzeniem polsko-koreańskiej spółki joint-venture. Celem jest produkcja spolonizowanej amunicji do artylerii rakietowej.
Wcześniej na targach MSPO w Kielcach obie firmy podpisały protokół ustaleń, określający kluczowe wymagania niezbędne dla wspólnej produkcji 239 mm pocisków CGR-080 w Polsce. Mają one stanowić podstawowe uzbrojenie systemów Homar-K, których wyrzutni Polska zamówiła już 290 egzemplarzy. Oprócz tego wykorzystywana ma być także amunicja rakietowa kalibru 122 mm i pociski balistyczne CTM-290. Będzie to zatem jeden z najważniejszych rodzajów pocisków dla polskiej artylerii, obok naboju 155 mm do artylerii lufowej.
Umowa została zawarta na targach KADEX 2 października br. W imieniu firmy WB Electronics (jako wiodącej spółki Grupy WB) podpisał ją prezes Piotr Wojciechowski. Spółkę Hanwha Aerospace reprezentował dyrektor generalny Son Jae Il. Do podpisania umowy doszło w obecności Pawła Bejdy, sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej i Hyun Ki Cho, przedstawiciela agencji zamówień obronnych DAPA (Defense Acquisition Program Administration), co podkreślało poparcie czynników rządowych w obydwu państwach.
W ciągu miesiąca Grupa WB i Hanwha Aerospace miały zakończyć rozmowy i ustaliły w szczegółach dalszy rozwój całego przedsięwzięcia. W szczególności miało tutaj chodzić o polonizację produkcji.
Czytaj też
Jak informuje Grupa WB w komunikacie:
„W umowie wykonawczej WB Electronics S.A. i Hanwha Aerospace ustaliły kolejne kluczowe kroki dla utworzenia spółki joint venture, której zadaniem ma być rozwój i wytwarzanie amunicji w Polsce. Zapisy umowy obejmują zasady powołania nowego podmiotu i pozyskiwania nieruchomości dla zakładu produkcyjnego, zasady realizacji analiz bezpieczeństwa oraz terminarz realizacji projektu.
Utworzenie zakładu produkcyjnego ma być połączone z transferem technologii i wiedzy do polskiego przemysłu oraz dalszym rozwojem konstrukcji i produkcji CGR-080. Elementem projektu jest także opracowanie i wdrażanie nowych typów pocisków rakietowych, zgodnie z potrzebami Ministerstwa Obrony Narodowej (MON).
Strony umowy przygotowały przemysłowe studium wykonalności, potwierdzające założenia rynkowe, inżynieryjne, badawczo-rozwojowe, organizacyjne i lokalizacyjne. W ramach kluczowych elementów struktury uzgodniono szczegóły dotyczące utworzenia i funkcjonowania wspólnej spółki joint venture oraz niezbędne etapy procesu pozyskiwania gruntu pod nowy zakład produkcyjny”.
patriota39
Niby dobrze, ale.... Pamiętam jakie nadzieje wiązano z francuskim Roxelem, że będzie szansa na wyraźne przyspieszenie rozwoju polskich pocisków rakietowych. Już wtedy było zainteresowanie Feniksem kilku odbiorców zagranicznych. Skończyło się tak sobie, dzięki determinacji MESKO mamy zasięg Feniksa zwiększony dwukrotnie. Kolejnego pocisku o zasięgu 75-80km zabrakło. Teraz miał powstać w Polsce (wreszcie!) zakład produkcyjny naboi artyleryjskich 155mm, 100 tysięcy rocznie przy jednozmianowej organizacji pracy. Inwestycja została zablokowana przez zagranicznych dostawców komponentów (Niemcy i RPA). Czyli łatwo wyciągnąć wnioski. Bedzie produkcja jeśli Koreańczycy są w 100% właścicielami know-how i technologii. Może z czasem doczekamy się w Polsce odpowiednika koreańskiego pocisku Hyunmoo-51. To dopiero będzie prawdziwa bron odstraszania...
Davien3
@patriota ten zakłąd produkcji amunicji to powstałby za minimum kilka lat( o ile by w ogóle powstał) a w tym czasie Dezamet robiący stale amunicje 155mm nie miał nawet podpisanej umowy, która została zawarta juz za rządów Koalicji Co do Feniksów to ciagle je produkujemy z silnikiem Roxela ( te o zasięgu 43km) ale z głowicami wyłacznie HE Co do amunicji 155mm: Polska nie ma technologii produkcji skorup pocisków więc dopóki jej nie zdobedziemy to ciagle będzie konieczny import elementów z zagranicy
Archie51
Można? Można! Tylko trzeba z Koreańczykami twardo negocjować, a nie kupować wszystko jak leci z półki bez żadnych warunków jak robił to Błaszczak.
Był czas_3 dekady
Wydaje mi się, że to Koreańczycy więcej ugrali w tej umowie, a nie my. To Koreańczycy byli twardzi i nieugięci, bo nie sprzedają nam licencji w której byłyby zapisy, że możemy w rakietach grzebać według naszych potrzeb bez ich zgody. i podobne. Trzymają swoją łapę na produkcji. .Czas pokaże jak będzie.
MiP
Był czas_3 dekady więc trzeba było ustalać warunki przed jakimkolwiek zakupem........ tak to jest w normalnym kraju a nie brać wszystko z półki bez negocjacji
Był czas_3 dekady
MiP @ Tak dokładnie jak piszesz. Mamy kiepskich negocjatorów. Z Koreańczykami udało się nam swego czasu najlepiej w przypadku podwozi do kraba.
user_1053123
brawo WB
Dudley
Jak firmie zależy jedynie na zarobku, to faktycznie jest to sukces. Natomiast jeśli zależy nam na uzyskaniu autonomii w produkcji amunicji do zakupionych wyrzutni, to żadnego sukcesu tu nie ma. Wręcz przeciwnie rząd może wciskać kit że Polega będzie produkować amunicję. Problem w tym że co najwyżej będziemy ją składać, jak dotychczas robimy to z amunicją 155mm.
Davien3
@Dudley amunicja 155mm jest produkowana w Polsce, importowane są jedynie skorupy pocisków bo Polska nie ma technologii ich wytwarzania A co do rakiet to nie potrafimy nawet zrobic silnika do Feniksa tak by poleciał na 40+km i musimy je ciagle kupowac z Francji.
RGB
@Davien3 nie ma w tym nic dziwnego, według Tomasza Dimitruka, który specjalizuje się w analizach finansowych na badania w Polsce wydajemy niecały jeden procent tego co wydaje Francja, a Francja wydaje tylko 30% więcej na obronność. Czyli Polska powinna wydawać 77 razy więcej, (7700%) żeby utrzymać ten sam stosunek wydatków na obronność do wydatków na badania co w Francji. Efekty niestety widać. Ale są też przebłyski optymizmu takie jak program rakiety TRS na paliwo stałe.
RGB
Ja mam mieszane odczucia. Jeszcze w 2022 roku miałem nadzieję że będzie to klasyczna polonizacja, tak jak w przypadku pocisków CAMM, czy Spike, czyli licencja i produkcja w zakładach PGZetu z polonizacją na poziomie 60-70% (CAMM ma z czasem mieć nawet więcej), ale mamy spółkę joint venture, a to oznacza niewielką kontrolę państwa nad produkcją i co najważniejsze ceną tych rakiet. Szczęście w nieszczęściu jest takie, że partnerem w tej spółce jest WB, wiec przynajmniej możemy być pewni że te rakiety w jakimś sensownym czasie będą docierały do wojska. Niestety popyt zawsze winduje cenę, co widać choćby na przykładzie pocisku HE 155, którego ceny podskoczyły od 2022 roku z 1 tyś$ do 4 tyś$., Pociski o zasięgu 80 km to ma być nasz podstawowy efektor poziomu taktycznego, wiec miejmy nadzieję że uda się wypracować jakiś niegłupi mechanizm zarządzania cenami amunicji przez państwo, żeby w sytuacji kryzysu nie poszybowały w kosmos. Zobaczymy co uda się ugrać z Amerykanami.
RGB
dodam tylko, bo wbrew intencjom wyszło zbyt marudnie, że program Homar-K jako całość to niewątpliwy sukces i dobrze że jakoś się to posuwa do przodu. Mogło być lepiej, ale też mogło być gorzej. Certyfikacja i pełna gotowość jednostek które dostały wyrzutnie w 2023 jest planowana na początek 2025 roku, wiec dobrze że Homar-K, z produkcją amunicji zaczyna funkcjonować już jako system.
raf4
to sie nazywa rzad! mamy produkcje 239 na 80km....! Korea przycisnieta zaczyna transfery bo ostatnio mowili o jakies nowej umowe wykonawczej itd. a tu K2 czeka a Korea grzecznie podpisuje kolejne umowy ;)
Davien3
@raf4 Nigdy nie miało byc nic więcej niz wspólna produkcja pocisków 239mm
Nihoo
Cytat z MILMAG: "Utworzenie zakładu produkcyjnego ma być połączone z transferem technologii i wiedzy do polskiego przemysłu oraz dalszym rozwojem konstrukcji i produkcji CGR-080. Elementem projektu jest także opracowanie i wdrażanie nowych typów pocisków rakietowych, zgodnie z potrzebami Ministerstwa Obrony Narodowej." Jak dla mnie "transfer technologii i wiedzy" w połączeniu z "dalszy rozwój", "opracowanie i wdrażanie nowych typów..." - oznacza że nie będziemy tylko składać gotowców, tylko brać nie tylko większy udział w produkcji a również w rozwoju - do tego potrzebny jest większy transfer technologii niż tylko linia do montażu końcowego. Może trochę na wyrost, ale jednak mam nadzieję na to, że ta umowa to coś więcej niż tylko wróżenie Dudleya...
Anty 50 C-cali
to sie rzad cytatami nazywa! ; mój z daviena nie przechodzi......? Co klikał rok temu, po MSPO 2023. I kto kłamie @Davien 3 - że poza produkcją 239 mm pocisków CGR-080 w Polsce "Nigdy nie miało byc nic więcej niz wspólna produkcja". Aż nagle pociski balistyczne CTM-290 to zasługa Kosiniaka? Że nie skosili ich przed kolejną podróżą, nim Bejda podpisał że będą...Mógł nie podpisać, tej kolejnej umowy, jak Maciarewicz kupił bida armatki 23mm +Gromy - których nie zdążył Siemoniak. Ale AM nie kupił Karaczali. No i grzecznie coś poszło na Jelcze
balti
To już nie licencja a wspólna produkcja? no brawo brawo ;)
Dudley
Za co brawo? To jest taka forma w której Koreańczycy produkują silniki, a Polacy felgi do kół. Wspólnie produkujemy samochód. A mieliśmy mieć możliwość produkcji licencyjnej. To gdzie tu sukces?
Davien3
Przecież tak miało być od kiedy ta umowa ramowa została zawarta przez Błaszczaka I jeszcze jedno Polska nie ma doswiadczenia w produkcji takich rakiet więc nawet jakbysmy dostali licencję to produkcja by ruszyła za iles tam lat.
Extern.
@Dudley: Ale dzięki podobnym spółkom Chińczycy sprytnie przejęli większość swojej technologii od zachodu, stopniowo przechodząc od produkcji trampek do mikroprocesorów. Tak więc da się rozwijać i swoje kompetencje w takich układach biznesowych, tylko trzeba do tego podejść twórczo.
Orthodoks
Takie coś to powinien być pierwszy punkt, wogle warunkujący, każdej z dużych umów podpisanych ostatnimi czasy i w przyszłości. Tak, produkcja amunicji w kraju to powinna być sprawa priorytetowa, warunkująca wogle sens posiadania setek sztuk sprzętu.
Szwejk85/87
Brawo WB. Tak się buduje przemysł zbrojeniowy. Mam nadzieję, że po wybudowaniu fabryki i uruchomieniu produkcji MON nie wymyśli jakichś przeciwwskazań do masowej produkcji amunicji w tych zakładach. Warmate czekało wiele lat na konkretne zamówienia że strony WP. Czas pokaże ....
KrzysiekS
Bardzo dobrze że to WB nie PGZ. Umowy z Koreą od początku mówiły o spółce. Najważniejsze że zakłady będą w Polsce. Na dodatek to może być produkcja nie tylko dla Polski. Mam nadzieję że z czasem będzie to produkcja tez innej amunicji zarówno do HOMARA-K jak i np. 120 mm czy 155 mm.
TasJI
Między Koreą a Stanami Zjednoczonymi istniały wytyczne dotyczące pocisków. Wytyczne te zostały zniesione 21 maja 2021 r., po 42 latach. Ile wysiłku włożyła Korea w tym okresie! Jak myślisz? Korea zaprezentowała pocisk Hyunmoo-5 w Dniu Sił Zbrojnych 1 października 2024 r. Nie jest to tylko ogłoszenie tego, co zostało opracowane. Dzieje się tak, ponieważ Korea może przezwyciężyć niedobory rakiet i pocisków, tak jak teraz Ukraina.
HusarzPolski
Dlaczego nie Radwar tylko prywatna firma ?
Franek Dolas
Będzie bardzo drogo. WB będzie polskim listkiem figowym uzasadniającym przepłacanie za nabywane efektory.
Archie51
No, nie gadaj. To Błaszczak nie załatwił żeby było tanio?
Davien3
Franek na razie to produkty PGZ są bardzo drogie a ich jakość taka sobie.
Ambasador
Czy tylko ja mam wrażenie że gdziekolwiek wchodzą do akcji firmy prywatne to idzie to od razu gładko i profesjonalnie?... może tu jest problem że w PGZ jest za dużo polityki...
radziomb
PGZ zaplacil milardy na Orlika ktory sie opoznil, zmienil i jeszcze nie dotarl. nawet space x ratuje tylek Nasa i sciaga astronautow na ziemie...
Rusmongol
@rarzu9mb. Space x ratuje nie tak nasa jak naprawia błąd po boeingu.
Davien3
@radziomb Ci astronauci polecieli tam nie w Orionie czyli statku NASA ale w pojeździe Boeinga I to własnie ten pojazd nawalił tak bardzo ze ściągali go na ziemie bez załogi.
zibi
Będzie produkcja amunicji do Homar-K....., czyli że co, powtórka z fafika? mamy ileś tam już wyrzutni a nie mamy rakiet do nich?
staryPolak
lufy czy wyrzutnie możemy kupowac (choć akurat Homar K będzie robiony w HSW. Ale amunicje MUSIMY produkować. Zbyt duże ilości są potrzebne.
Davien3
Zibi Amunicje podobno kupiono ale ile to nawet wrózka nie wie bo nikt tego nie ujawnił A kupował Błaszczak
Davien3
@staryPolak Jedynie 70 wyrzutni z prawie 290 będzie produkowane w HSW, reszta przyjedzie z Korei w kontenerach i bedą jedynie montowane na Jelczach
LMed
Hmmm... . Kontrolowana próba sprywatyzowanie PGZ to byłby śmiały ruch chyba?
Przyszłość
gratulacje. Tak trzmac. Narescie z sensem i dobra widomsc
TasJI
Kiedy więc i ile naboi CGR-080 zostanie wyprodukowanych w Polsce?
VIS
"naboi"
radziomb
pewnie tajemnica. WP nie podaje np ile kupilismy amunicji 155mm
Dudley
Pociski nie będą produkowane w Polsce, one będą w Polsce składane. Żadna zaawansowana technologia nie zostanie przekazana. Tutaj chodzi jedynie o wydojenie polskiego podatnikami z kasy, i napchane kieszeni milionerów. Zapomnij o o produkcji głowicy czy elementach systemu naprowadzania i sterowania.
Dudley
To jest umowa czysto komercyjna, to nie nie jest umowa która była warunkowana zakupem kolejnej partii Homar K. Chciałbym się dowiedzieć co się dzieje z przekazaniem licencji PGZ na produkcję pocisków CGR-080? Bo chyba nie chodziło nam o montownie prowadzoną przez WB i łojenie kasy, a przekazanie technologii produkcji kierowanych pocisków Z-Z.
wojghan
No i gites. Takich wiadomości jak najwięcej proszę.
DiDD
No i extra!
TasJI
Ile jeszcze 155 mm Fontana Polska mogłaby wyprodukować w ciągu roku?