Reklama

Siły zbrojne

Ukraina: Udane testy nowych rakiet lotniczych 80 mm [WIDEO]

Fot. DAHK “Artiem”
Fot. DAHK “Artiem”

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko osobiście poinformował o zakończonych sukcesem testach nowej rakiety niekierowanej „powietrze-ziemia” kalibru 80 mm, która ma wejść na uzbrojenie ukraińskich sił powietrznych.

Reklama

Poroszenko poinformował za pośrednictwem swojego profilu na Facebooku, że „Ukroboronprom” opracował nowe uzbrojenie rakietowe dla sił powietrznych Ukrainy. Rakiety kalibru 80 mm są przeznaczone do niszczenia celów naziemnych i jest to uzbrojenie zaprojektowane dla śmigłowców i samolotów.

Podczas udanego testu, załoga śmigłowca, który, nawiasem mówiąc, był wyposażony w nowe silniki i optoelektroniczny system zakłóceń „Adros”, zniszczyła wskazane cele. Tylko pół sekundy trwało wystrzelenie całego zasobnika z dwudziestoma rakietami”. Poroszenko podziękował za sukces kończąc słowami „Dobra robota chłopcy”.

Nowe rakiety zostały opracowane przez firmę DAHK „Artiem”, która wchodzi w skład koncernu „Ukroboronprom”.

Reklama
Reklama

Komentarze (7)

 1. jestem robotem

  Mało przydatne dla nich, biorąc pod uwagę że separatyści mają krycie rosyjskich wojsk przeciwlotniczych i żaden ukraiński śmigłowiec po bolesnych doświadczeniach się tam już nie zapuszcza. Chyba że na eksport.

  1. pol

   tak samo jak ruskie maszyny po bolesnych doświadczeniach nie zapuszczają się nad Ukrainę

 2. rydwan

  mam nadzieje ze znajda sie na wyposarzenie wp

  1. Extern

   Nie znajdą się, my wchodzimy w NATOwski kaliber 70 mm. Mesko już takie robi, a w przyszłości planują dorobić do nich naprowadzanie laserem.

  2. Marek

   Te ukraińskie są nam tak potrzebne jak psu piąta noga. Co innego naprowadzane pociski używanego już przez nas NATOwskiego kalibru 70mm. Te i owszem, jak najbardziej.

 3. arona

  Coś mi się wydaje, że to nowe ukraińskie "cudo" to nic innego jak tylko "przypudrowany", znany także z naszego podwórka pocisk S-8 kal. 80 mm. Na filmiku widać nawet typową wyrzutnię B-8W20. Tak więc Ameryki nie odkryli ;)

 4. loki

  Wszystko fajnie tylko jak one mogą im pomóc w konflikcie skoro śmigłowce nie bardzo mogą operować w tym konflikcie.

 5. iwona34

  Celu trafionego już nie pokazali tylko poinformowali o sukcesie. Pokazali jedno a drugie bardzo ważne już nie, dziwne.

 6. anakonda

  mam nadzieje ze znajda sie na wyposazeniu WP

  1. Laik

   Mesko ma w ofercie 70 mm pociski rakietowe powietrze ziemia. Mialy być też prace nad 70 mm naprowadzanymi laserowo ale jak dotychczs na temat tych drugich cisza. Wojsko jak na razie nie zamawia 70 mm. Ktoś coś wie na powyższy temat?

 7. czf

  fajnie, a w co bedziecie z tego walic? proponuje sie skupic na broni ppanc i plot b.krotkiego/krotkiego zasiegu.

  1. Hubert

   W co i z czego, bo wątpię aby ich lotnictwo zdołało zbliżyć się do pozycji separatystów.

Reklama